RECENZE: Zlatý plešounek za roli vítězného plešounka? Nejtemnější hodina vybarvuje Churchilla ve všech odstínech šedi

RECENZE – Gary Oldman je zase jednou zamaskovaný k nepoznání. A jako vždy předvádí herectví z jiné dimenze… tentokrát v životopisném portrétu nejslavnějšího britského premiéra vůbec. Slavný Dunkerk se totiž neodehrával jen na pobřeží, ale také v zasedačkách válečného štábu uprostřed Londýna.

Přidejte svůj názor

Dojde i na slavné Véčko.
doporučujeme

Píše se rok 1940. Hitler napadá Polsko a politika appeasmentu se ukazuje být osudovou chybou Nevilla Chamberlaina (Ronald Pickup). Na jeho místo se tak dostává nepříliš oblíbený blábolivý alkoholik Winston Churchill (Gary Oldman), který razí myšlenku „vítezství za každou cenu“.

Nemůže být nejmenších pochyb, co (respektive kdo) dělá z Nejtemnější hodiny výjimečnou událost. Gary Oldman, věrný svému jménu, zapůjčil svoji tvář mocným mágům z maskérny, aby mu protentokrát přidali deset let, třicet kilo, dvě nové brady a zredukovali počet jeho vlasů na třetinu. Výsledek je ohromující. Divák nejenže nemá problém zapomenout, že sleduje představitele Siriuse Blacka, komisaře Gordona či Jeana-Baptiste Emanuela Zorga, mistrům od make-upu se podařilo nanést vrstvy protetických materiálů tak dokonale, že herci prakticky nebrání ve vyjadřování. Umělá tvář tak napomáhá iluzi, aniž by ubírala na síle možná nejlepšího mužského hereckého výkonu roku (Oldman za svůj výkon prozatím shrábnul Zlatý glóbus, Critics Choice Award, nominaci na BAFTu a spolu s Danielem-Day Lewisem je považován za hlavního favorita na Oscarech).

Iluzi One Man Show zdárně narušují snad jen Lily Jamesová v roli premiérovy osobní asistentky a Stephen Dillane (kterého jistě znáte jako „krále Stannise ze Hry o trůny) jakožto hlavní představitel „opoziční“ chamberlaineovské kliky, Lord Halifax“. Kromě těchto dvou relativně samostatných jednotek postavy přicházejí a odcházejí a fungují prakticky jen jako Oldmanovi přihrávači – byť svoji funkci zvládají na výbornou.

Nejtemnější hodina je příběhem muže, který navzdory tomu, že mu téměř nikdo nevěřil, navzdory svým dřívějším selháním, občasné pomatenosti, závislosti na alkoholu, protivníkům ve vlastních řadách i situaci, v níž byl nucen správu nad Británií převzít, byl jedním z mála, kdo si uvědomovali, že se Hitler nedá ukolébat slovy, ale je třeba se mu postavit. Snímek se tak soustředí na osobní válku, boj, který Churchill vedl na všech frontách počínaje plážemi Dunkerku a konče jeho vlastním svědomím a pochybami.

Dílo Joea Wrighta (Pýcha a předsudek, Anna Karenina) je nejsilnější v momentech, kdy nahlíží do Churchillova soukromí. Při interakci se svými nejbližšími tento temperamentní řečník a populista odkládá pózu a ukazuje svoji lidskou tvář. Takových momentů zde překvapivě mnoho, byť v některých případech působí spíše jako momentky ze zákulisí než zásadní součást obrazu velikána.

Ačkoli se film na první pohled nebojí vykreslit předsedu vlády se všemi jeho neduhy (některé dokonce zveličuje), je dílo snadno rozpoznatelným projektem anglické vlastenecké propagandy, která dělá z neústupného zachránce Velké Británie sympatického dědečka vhodného do každé rodiny. Ne, že by na tom bylo něco špatného, takhle historická fikce zkrátka funguje. Jen by to propříště chtělo tuto Pohádku o Winstonovi trochu lépe zamaskovat. (Zdatné angličtináře můžeme odkázat např. na článek britského deníku Slate.)

Nejtemnější hodina je jeden z těch filmů, na které se jednoho dne podíváte a jste za to rádi, drtivá většina diváků ale nebude mít potřebu se k němu vrátit. Na snímku toho není moc co zkritizovat, po technické i obsahové stránce se jedná o solidní kus historické fikce, kromě sólojízdy hereckého chameleona v hlavní roli, ale není třeba plýtvat ani chválou.

 

Celkové hodnocení: 75 %

Darkest Hour (2017)

Hrají: Gary Oldman, Kristin Scott Thomas, Lily James, Stephen Dillane, Ronald Pickup, Ben Mendelsohn a další

Režie: Joe Wright

Scénář: Anthony McCarten

Kamera: Bruno Delbonnel

Hudba: Dario Marianelli

Velká Británie / 125 minut / historický, drama

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zemřel oblíbený herec a dabér Jaroslav Kepka. Bylo mu 83 let

24.04.2019 08:50 Česko přišlo o další výraznou hereckou tvář. Zemřel herec Jaroslav Kepka, bylo mu 83 let. Kepka se…

loading...

Krutý osud Nataši Gollové: Talentovaná herečka dostala cejch kolaborantky,…

22.04.2019 17:29 Aktualizováno Do historie filmu se zapsala jako představitelka ztřeštěných dívek, sen o vážné roli se jí ale…

RECENZE: Dobrodružství v duchu Julese Verna. Hledá se Yetti oživuje…

21.04.2019 14:01 RECENZE – Yetti žije! A nejenže umí mluvit a psát, on je to sympatický dobrák od kosti. O tom se…

Soutěž Pevnost Boyard se zcela promění. Unikly první informace o nové verzi

20.04.2019 18:09 Francouzský kanál France 2 chystá pokračování oblíbené televizní soutěže Klíče od pevnosti Boyard …

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama