RECENZE: Až po uši je zpět. Jak dopadl nový Hřebejk?

RECENZE - Režisér Jan Hřebejk se po třech letech vrátil na HBO s druhou řadou divácky úspěšného seriálu Až po uši. První řada byla napsána podle izraelské předlohy When Shall We Kiss? Scénáře se ujmuly Tereza Dusová a Iva Klestilová. A tuto neděli měli diváci možnost shlédnou poslední díl této série. Jak se změnily hlavní postavy a jak se podařilo navázat na úspěšnou první sérii?

Přidejte svůj názor

Až po uši

V druhé řadě seriálu se opět vrací hlavní protagonisté v podání dokonalé, vtipné a něžné Aňi Geislerové (Šárka), kouzelného Jiřího Havelky(Jakub), nenapodobitelného Hynka Čermáka(Milan) či nádherné Jitky Čvančarové jako Zuzany. Sérii ovšem oživují i nové postavy. O spoustu komplikací se postará Jakubův dávný kamarád Richard v podání Stanislava Majera, který do rozjetého vlaku nastoupil se ctí.Ovšem fascinující novou postavou je bezpochyby Taťjána Medvecká v roli maminky jedné z hlavních postav Karla (Radek Holub) milující esoteriku, která přijde pomáhat svému synovi a snaše s výchovou malé dcerky. Jejich společný Štědrý den, kdy se setkávají a večeří dle tradice s mrtvým otce patří k nejlepším scénám a je jak vystřižená z krásné konverzační anglické komedie.

Velmi nápadným rozdílem oproti první řadě je zasazení do roční doby. Zatímco ta se odehrávala v neohraničeném časovém úseku, ale prakticky pořád v létě, děj druhé řady probíhá na poněkud omezené ploše od Mikuláše až po začátek jara. Prostředí  zůstává stejné, a přestože skoro všechny postavy změnily své domovy a práci,  stále se ocitáme v těch nejhezčích a také nejstylovějších částech Prahy. Dominuje zde prostředí Náplavky.

Děj je postaven na podobném základu jako první řada, přesto není ani zdaleka stejný. Opět jsou zde detailně zobrazeny "nešvary" současné moderní doby se svými klady i zápory, které přináší. Věčné hledání lásky, štěstí a zázemí je základní myšlenkou tohoto seriálu. Zde se navíc dostává až do extrémní roviny. Některé postavy i vícekrát změní své preference na partnera včetně své vlastní sexuální orientace.  Možná to může vypadat jako trochu „přitažené za vlasy“ (dokonce si i samy postavy dělají z tohoto tématu legraci), nakonec ale zjistíme, že se jedná jen o svérázný způsob, jak najít štěstí, ale v naši české společnosti poněkud tabuizovaný. Nakonec totiž vše dopadne dobře, ať už je to chvíle, kdy se hrdinové seriálu pro velkou změnu opravdu rozhodnou, či se nakonec vrátí na začátek, kde jim bylo stejně nejlépe.

Důležitým aspektem je i vývoj postav. Zatímco hlavní postavy, v druhé sérii již zmiňovaný pár Šárka s Jakubem, se prakticky nemění, spíše poznávají, dramatickým vývojem zde prochází Hynek Čermák v roli Milana. Tato postava stojí za zmínku, protože díky ní získává seriál další rozměr. Nemluvě o rozměru hereckého výkonu Čermáka. Nelze si ho přes všechno nezamilovat. V první řadě úspěšný podnikatel a nevyléčitelný sukničkář s poněkud obhroublým humorem, který ovšem neztrácí, ani když se po rozvodu dostal na úplné dno, nyní přichází o firmu a veškerý majetek. Stále miluje svou, teď již bývalou ženu, ale zároveň i svou bývalou milenku Emu(Anna Polívková), která ale nyní už žije s novým partnerem a vychovává s ním dceru, která je ovšem Milanova. Z pomyslného dna ho dostane až jeho homosexuální kamarád spolu se svým otcem, který má specifickou vlastní filozofii o ženách. Roli otce ztvárnil František Němec a je zde obdivuhodný.

Milan, jakožto milovník něžného pohlaví se pro jeho filozofii nadchne a stane se jeho vášnivým následovníkem. Vidina života bez závazků, přesto se spoustou žen se ale hroutí  ve chvíli, kdy potkává tu pravou. A Milan ji nachází ve své bývalé ženě.

Podobných zápletek najdeme více a ani jedna nás nenechá klidnými, než se dozvíme rozuzlení. Ohromný spád děje, napětí, vtipné dialogy, prostředí, herecké výkony jsou nespornou devízou obou řad seriálu.

Druhá řada seriálu Až po uši je určitě důstojným následovníkem první série. Dalo by se jistě poznamenat, že je již možná trochu složitě překombinovaná a občas mírně nereálná (narážím tak hlavně na to, že většina postav chodí stále stylově oblékaná a stravuje se jen v lepších restauracích, zároveň ale málokdy opravdu pracuje). Ale určitě se tvůrcům v čele s režisérem, za jehož kvality mluví snímky jako Pelíšky,Šakalí léta, Musíme si pomáhat, Pupendo, Nevinnost, Učitelka a mnoho dalších snímků, podařilo vytvořit velmi kvalitní seriál, který by tak mohl pozitivně vyčnívat ze současné seiálové tvorby.

Hodnocení: 80%

Až po uši 2 (série)
Komedie / Romantický

Česko 2017, 5 h 46 min

Režie:Jan Hřebejk
Scénář:Tereza Dusová, Iva Klestilová
Kamera:Asen Šopov
Hudba:Vladivojna La Chia
Hrají:
Anna Geislerová, Jiří Havelka, Hynek Čermák, Jitka Čvančarová, Anna Polívková, Radek Holub, Jana Kolesárová, Lenka Krobotová, Zuzana Šulajová, Stanislav Majer, Taťjana Medvecká, František Němec, Kristýna Boková, Sebastian Jacques, Nela Bušková, Lukáš Melník, Richard Tesařík, Jaroslav Pížl, Václav Kopta, Roman Vaněk, Zdeněk Podhůrský

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Po čem muži touží? Sara Sandeva a Patricie Fuxová mají Hvězdu důvěrnou

20.09.2018 22:56 Aktualizováno Praha - Textařka, skladatelka a zpěvačka Patricie Fuxová společně s herečkou Sarou Sandevou…

Je to venku. Kdo natočí příští bondovku? Producenty uchvátil novátorstvím

20.09.2018 14:25 Londýn - Příští film z kultovní série příběhů o agentovi 007 Jamesi Bondovi natočí 41letý americký…

Ceny Emmy opět ovládla Hra o trůny, hvězdou večera byl ale nováček mezi…

18.09.2018 09:31 Aktualizováno Los Angeles - Cenu Emmy pro nejlepší dramatický seriál si v pondělí večer odnesla z ceremoniálu v…

RECENZE: Střeva, hlášky a přeplácaný chaos. Nový Predátor má styl, chybí…

15.09.2018 13:10 RECENZE – Scénárista Smrtonosné zbraně a Posledního skauta patří mezi poslední mohykány, co ještě…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Kultury

reklama
reklama