Jsou Zoufalé ženy, které dělají zoufalé věci, zoufalé? Mají svá pozitiva, na nejlepší filmy ale nedosáhnou

RECENZE - V uplynulém týdnu proběhla premiéra filmu Filipa Renče Zoufalé ženy dělají zoufalé věci. Server EuroZprávy.cz nedávno přinesl k touto filmu několik informací. Nyní máte jedinečnou možnost si základní informace rozšířit o recenzi k tomuto filmu plného protikladů.

Přidejte svůj názor

film Zoufalé ženy dělají zoufalé věci (foto: BIOSCOP)

Knihy Haliny Pawlovské jsou velmi oblíbené a hojně čtené. Jinak to není ani u 23 let staré knihy Zoufalé ženy dělají zoufalé ženy. Vtipně laděnou knihou nás provede hlavní hrdinka Olinka, poznáme její dětství, hledání lásky, svatbu a zdánlivě dokonalý život. Jak to ale bývá i v životě, přichází spousta zklamání a pádů na dno.

Olinka ale všechny zvládá se svým klasickým nadhledem a vtipem. Mohlo by se tedy zdát, že zfilmování této knížky se musí stát diváckým hitem. Bohužel, zde platí, že co funguje výborně jako kniha, nemusí nutně fungovat i na plátnech kin. Přesto nejde o žádný propadák.

Dalo by se říct, že snímek působí na klasického filmového diváka poněkud zvláštně. Na škodu asi tak je, že ve snaze přenést literární styl Haliny Pawlowské na plátno, nebylo od režiséra Filipa Renče úspěšným „tahem na branku“. Ale zase spisovatelka byla přizvána ke spolupráci zejména na scénáři a tak by bylo kontraproduktivní toho nevyužít.

Hlavní hrdinka tak (sice s vtipem, ale naprosto zbytečně) okomentovává situace, které jsou divákovi naprosto jasné, neboť se onen děj právě odehrává před jeho očima. Ne příliš šťastně bylo naloženo i s příběhem. Film má poměrně krátkou stopáž(1,5 hodiny), děj se však chvílemi neskutečně vleče a následně až moc rychle přeskakuje. Je to velká škoda, dějová linie je totiž opravdu originální a zajímavá, plná vtipných situací.

Pokud je na filmu něco opravdu bez chyby, jsou to herecké výkony. V roli nešťastné, ne příliš úspěšné a trapasy přitahující, Olinky exceluje Klára Issová. Ta se v ryze komediální roli představila teprve podruhé (poprvé v komedii Všechno nebo nic), je ale jasné, že jí tento typ rolí sedí. Sama herečka řekla, že na podobný typ rolí nebyla zvyklá a díky této nabídce v sobě dokázala originální komiku najít. S jejím ztvárněním hlavní hrdinky se určitě mnohé divačky ztotožní a na své (často podobné) problémy se budou moci tak podívat s nadhledem.  

Na rozdíl od mnohých filmových hrdinek podobného typu není stále dokonale oblečená a ráno nevstává nalíčená s upravenými vlasy. Je to obyčejná žena, která má prostě někdy své dny (např. možná až moc za vlasy utažená scéna, když si při zvracení do záchodu vysype obsah kabelky tamtéž).

Úžasný herecký výkon předvedl také Jiří Dvořák v roli Olinčina narcistického otce. Tato role není možná příliš velká, svým ztvárněním ale mnohdy zastiňuje ostatní. Podobná role je pro Jiřího Dvořáka poněkud neobvyklá. Možná je zde dobré zmínit jeho roli ve filmu Operace Silver A od Jiřího Stracha, kde si právě s Klárou Issovou zahráli velmi zajímavou dvojici.

Co tedy dodat na závěr. Dobře napsaný příběh pokulhává na filmovém zpracování. Pokud se při sledování  filmu na chvíli nesoustředíte, lehce se vám může stát, že se v ději ztratíte. Scény často přeskakují v čase bez jakýchkoliv souvislostí.                                                                                                                  Přes veškeré výtky se dá ale říct, že si tento film někteří, některé v kině užijí. Obsahuje spoustu vtipných momentů. Zvláště zaujme Halina Pawlovské v roli zámožné Rusky. Jde sice o velice krátkou scénu,  v hlavě vám ale zůstane dlouho. Možná se to nezdá, ale film, který nese ženský název, je nakonec  více o mužích než o ženách.

A na menší obhajobu ještě citace z knihy: Zoufalé ženy dělají zoufalé věci. Úplně nejzoufalejší ale je, když nedělají nic.“

Hodnocení: 60%

Zoufalé ženy dělají zoufalé věci
Komedie,Česko, 2018, 83 min

Režie:Filip Renč
Předloha:Halina Pawlowská (kniha)
Scénář:Halina Pawlowská
Kamera:Petr Hojda
Hudba:René Rypar
Hrají:
Klára Issová, Matouš Ruml, Aneta Krejčíková, Jindřich Žampa, Marie Kružíková, Pavel Kříž, Jiří Dvořák, Zdenka Procházková, Alice Bendová, Lenka Vlasáková, Martin Kraus, Roman Mrázik, Petr Vacek, Halina Pawlowská, Nikol Kouklová

img-responsive

film Zoufalé ženy dělají zoufalé věci (foto: BIOSCOP) | foto: Magic Box

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Cenu Trilobit získal dokument o Češích a Slovácích v gulagu

20.01.2019 22:00 Český filmový a televizní svaz FITES dnes udělil Hlavní cenu Trilobit 2019 režisérce Martě Novákové…

Zemřel filmový producent Andrew Vajna, stál za snímky Rambo a Evita

20.01.2019 18:33 Ve věku 74 let dnes ve svém domově v Budapešti zemřel filmový producent a podnikatel Andrew Vajna.…

RECENZE: Horor pro děti nemusí nutně znamenat strach. Husí kůže 2 je toho…

18.01.2019 09:10 RECENZE – Pokračování strašidelné komedie Husí kůže je zpět. Parta teenagerů bude opět muset…

Schindlerův seznam se po čtvrtstoletí vrací do kin

16.01.2019 13:23 Před dvaceti pěti lety vznikl Schindlerův seznam, jeden z nejzásadnějších filmů všech dob. U…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama