RECENZE: Svěřte plastelínovému Pračlověku mičudu a nasměje se celá rodina

RECENZE – Aardmani jsou legenda. Studio, které má na svém kontě Wallace a Gromita, Ovečku Shaun nebo Slepičí úlet, se letos vytasilo s další ztřeštěnou stop motion komedií. Tentokrát se podíváme na éru úsvitu lidstva. Fotbalový mač mezi dobou kamennou a bronzovou začíná!

Přidejte svůj názor

Dug a jeho věrné prase Čumák vědí, jak si získat přízeň publika.
doporučujeme

Dug vede se svým kmenem lovců králíků poklidný idylický život a nemá sebemenší tušení, co se děje za hranicemi jejich milovaného Údolí. Vše se změní ve chvíli, když jejich neolitickou jeskynní idylu naruší nezvaní hosté – pokrokoví dobyvatelé z doby bronzové, vyzbrojení obrněnými mamuty, tržní ekonomikou a nejpevnějším toaletním papírem, jaký kdy lidstvo spatřilo. Aby se Dugova tlupa domohla svého práva na život, vyzve cizáky k utkání v jejich posvátné hře – fotbalu.

Možná až překvapivě přímočarý příběh Pračlověka sleduje klasickou cestu podceňovaného týmu za vítězstvím, jak ji známe z desítek jiných sportovních filmů. Čím se od nich ovšem liší, je extrémní prostředí, ve kterém se jeho děj odehrává, a – což především – hravá omáčka, na níž divákům prehistorické dobrodružství servíruje.

Aardmani a jejich dvorní režisér Nick Park se vytasili se všemi svými charakteristickými triky a proprietami, jako jsou roztomilá plastelínová fázová animace plná života, pohybu a lásky k řemeslu (zde navíc hladce spojená s dnes již fakticky povinnými počítačovými triky), absurdní britský humor, kterému není nic svaté, a grotesková komedie, která ví kdy, jak i kam nebohého hrdinu nakopnout, aby to nevyznělo trapně. A to je umění, které ve světě kresleňáků neovládá každý.

Filmu hraje do karet také sympatická sebranka hrdinů. Dug, Tyna, Šéf, prase Čumák i jejich kamarádi mají srdce na pravém místě a nelze jim nefandit. Obzvlášť inteligentního divočáka by byla na pečínku škoda, to on si získá přízeň jak těch nejmenších, tak i jejich rodičů. Horší je to s hlavním záporákem, zlotřilým lordem Bafoněm. Blyštivým bronzem posedlý padouch svojí nabubřelostí baví možná tak v polovině případů. Zde se naplno projevuje slabší příběh, který nám nedovolí hrdiny skutečně poznat a Bafoně za jeho prohřešky proti nim doopravdy nenávidět – zůstává tak jen tuctovou komickou překážkou na cestě za spravedlností.

Pračlověku nechybí hromada dílčích nápadů, postrádá ale nějakou ucelující myšlenku a větší srdce vložené do vyprávění svého příběhu. Ve druhé polovině mu navíc významně dochází dech také po stránce chytrého humoru – jako by Park většinu kameňáků vyplýtval hned na startu a teď se sípavě snažil ubránit tenčící se vedení.

Aardmani se tentokrát vytasili „pouze“ se svým běžným standardem. Fanoušci jejich rukopisu si přijdou na své a děti budou smíchy prskat colu nosem. Přidaná hodnota, která by z Pračlověka udělala animovanou událost roku, ale chybí. Jako alternativu k záplavě amerických 3D kreslených filmů ho ale nelze než doporučit.

Celkové hodnocení: 70 %

Early Man (2018)

Originální znění: Eddie Redmayne, Maisie Williams, Tom Hiddleston, Timothy Spall, Richard Ayoade a další

České znění: Petr Neskusil, Václav Knop, Tomáš Borůvka, Viktorie Taberyová, Viktor Dvořák, Pavel Tesař, Ludvík Král a další

Režie: Nick Park

Scénář: Mark Burton,James Higginson, John O'Farrell, Nick Park

Kamera: Dave Alex Riddett

Hudba: Harry Gregson-Williams, Tom Howe

Velká Británie, Francie / 88 minut / animovaný, komedie, dobrodružný

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zemřel oblíbený herec a dabér Jaroslav Kepka. Bylo mu 83 let

24.04.2019 08:50 Česko přišlo o další výraznou hereckou tvář. Zemřel herec Jaroslav Kepka, bylo mu 83 let. Kepka se…

loading...

Krutý osud Nataši Gollové: Talentovaná herečka dostala cejch kolaborantky,…

22.04.2019 17:29 Aktualizováno Do historie filmu se zapsala jako představitelka ztřeštěných dívek, sen o vážné roli se jí ale…

RECENZE: Dobrodružství v duchu Julese Verna. Hledá se Yetti oživuje…

21.04.2019 14:01 RECENZE – Yetti žije! A nejenže umí mluvit a psát, on je to sympatický dobrák od kosti. O tom se…

Soutěž Pevnost Boyard se zcela promění. Unikly první informace o nové verzi

20.04.2019 18:09 Francouzský kanál France 2 chystá pokračování oblíbené televizní soutěže Klíče od pevnosti Boyard …

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama