RECENZE: Přišel. Prospal. Shrábnul honorář. Bruce Willis je nejslabší článek thrilleru Přání smrti

RECENZE – Zlí lidi mu zabili rodinu. A to neměli dělat. Remake sedmdesátkové akční klasiky s Charlesem Bronsonem má tu nejklišoidnější zápletku v historii filmu. Ale také se chlubí slušným obsazením a odvahou zamýšlet se nad právem jedince vzít zákon do vlastních rukou. John Wick to ale není.

Přidejte svůj názor

Přání smrti chce být akční thriller i drama. Příště by si mělo vybrat jen jedno z toho.

Bruce Willis (pro potřeby filmu vystupující pod pseudonymem Paul Kersey, ale nenechte se tím zmást, od začátku do konce uvidíte jen a jen Bruce) je úspěšný chirurg s milující rodinou, luxusním domem a bezmeznou vírou v systém. Když se ale jeho manželka (Elizabeth Shueová) a dcera (Camila Morroneová) stanou oběťmi nepovedeného loupežného přepadení, rozhodne se vyléčit rok od roku nebezpečnější ulice Chicaga po svém. Jakožto tajemný Smrťák upoutá pozornost médií, policie i prostých lidí, kterým na ulici zachraňuje životy. Pokud ale očekáváte zběsilou vyvražďovačku, budete zklamaní.

Přání smrti totiž chce být spíš thrillerem s dramatickými prvky. Což je zvláštní volba, když vezmeme v potaz, že ho má na svědomí hororový řezník Eli Roth, který se proslavil prvními dvěma díly krvavého Hostelu. Tarantinův méně talentovaný kamarád se podle očekávání nijak zvlášť neobtěžuje s něčím jako psychologie nebo logika, kupodivu ale neselhává tak, jak by se dalo čekat. Zachraňuje ho jednak jeho schopnost dát důraz na ty správné cool momenty, jednak ono sice plytké a neoriginální, ale jinak docela použitelné filozofování nad samozvaným mstitelstvím, které je slušně provázáno s jednáním hlavního antihrdiny.

Baví také proces, kterým se z mírumilovného doktora stává nezastavitelný zabiják. Willis se za pomoci instruktážních videí na internetu, příruček, tréninku v opuštěné uličce a americkému právnímu systému, pod jehož ochrannými křídly je pořízení poloautomatické zbraně snadné asi tak jako nakupování v cukrárně, krok za krokem blíží k Johnu McClaneovi. Po cestě naseká hromadu chyb a spolu s diváky zvládne několikrát udiveně pozvednout obočí nad tím, jak je jednoduché pořídit si útočnou pušku. Politický komentář, který i díky současné situaci v USA funguje.

Samotná akce – aneb hlavní důvod, proč na tento film jít – je bohužel průměrná až podprůměrná. Lehce nadsazené vyvražďování se většinou odehrává bez nějaké solidní choreografie. Willis obvykle prostě zamíří na padoucha, párkrát zmáčkne spoušť a je hotovo. A když už se bije trochu déle, moc profesionálně to také nevypadá. Na druhou stranu akční scény vypadají stylově a kolikrát jsou i úmyslně (?) vtipné. A finální souboj s hlavním záporákem patří k tomu lepšímu, co během 107 minut uvidíme.

Snímku chybí také výraznější tah na branku. Že naťukne, ale nedokončí téma násilí v USA, se dá ještě přejít. Horší je to s trochu náhodným zařazením některých scén a postav. Co přesně je zač protagonistův bratr s tváří Vincenta D'Onofria a proč byl vůbec do filmu začleněn, je otázkou. Proměnlivá inteligence dvojice detektivů pak aspoň pobaví škodolibého rýpala.

Největším problémem je ale Willis. S přehledem nejlepší herec z generace akčních bohů 80. a 90. let (snad ještě Stallone mu teoreticky šlape na paty) už dávno rezignoval na jakoukoli snahu a těží jen ze své pověsti. Přání smrti není jiné, božský Bruce se zase jednou upsal projektu, jenž ho nezajímá, ale za který v podstatě bez práce shrábne pár milionů. Tentokrát je to o to horší, že po něm scénář nějaké to hraní vyžaduje. Jenže když se jeho čerstvě ovdovělý chirurg snaží plakat, divák neví, jestli se smát nebo v depresi vzpomínat na časy dávno minulé.

I díky jeho prkennosti pak do prázdna vyznívají některé hloupější scény – které by s trochou šarmu mohly být alespoň roztomile blboučké. Takhle vám ale jen spustí škodolibou cynickou migrénu.

Přání smrti je jako akční film podprůměrné, jako thriller ucházející a jako krimi drama naprosto nepoživatelné. Plýtvat na něj penězi je prohřešek na hladovějících dětech z Afriky. Na druhou stranu pokud k němu někdy zabloudíte o půl dvanácté na nějakém zapadlém televizním kanálu, pravděpodobně si po jeho zhlédnutí nebudete toužit prohnat hlavou kulku.

                                                                               

Celkové hodnocení: 55 %

Death Wish (2018)

Hrají: Bruce Willis, Elisabeth Shue, Vincent D'Onofrio, Dean Norris, Camila Morrone, Jack Kesya další

Režie: Eli Roth

Scénář: Joe Carnahan

Předloha: Brian Garfield

Kamera: Rogier Stoffers

Hudba: Ludwig Göransson

USA / 107 minut / thriller, akční, drama, krimi

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zemřel kameraman Stanislav Milota. Podílel na Spalovači mrtvol, natočil…

18.02.2019 17:35 Aktualizováno Ve věku 85 let zemřel dnes český kameraman a signatář Charty 77 Stanislav Milota. Manžel herečky…

Ženy v běhu stále vévodí kinům, na druhé místo se vyšvihla akční novinka

18.02.2019 16:58 Žebříček víkendové návštěvnosti tuzemských kin potřetí za sebou vede komedie režiséra Martina…

Zemřel Bruno Ganz, Hitler z Pádu Třetí říše

16.02.2019 12:32 Ve věku 77 let zemřel v Curychu švýcarský filmový a divadelní herec Bruno Ganz, informovala dnes…

Mexický herec Guerrero nebude chybět na Oscarech, vízum nakonec dostal

15.02.2019 11:13 Mexický herec Jorge Antonio Guerrero se bude moci za deset dnů v Los Angeles zúčastnit slavnostního…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama