Českého lva dostal Nový, Kronerová a Bába z ledu. Umělci celý večer kritizovali Zemana

Praha - Režisér Jan Svěrák dnes označil kritiku České televize v inauguračním projevu prezidenta Miloše Zemana za největší útok na její nezávislost od televizní krize v roce 2000. Před zahájením přímého přenosu z Rudolfina, kde se dnes večer rozdávají filmové ceny Český lev, přečetl u pultíku na jevišti text nazvaný Pět vět na obranu České televize.

Přidejte svůj názor 219 komentářů

25. udílení prestižních filmových cen Český lev

Vyzval v něm politiky k zastání se České televize a jejímu zachování jako nezávislého média. Mezi přítomné hosty pak rozdal podpisové archy.

Politické dění uplynulých dní rezonovalo celým večerem. Režisérka Olga Sommerová po převzetí ceny za nejlepší dokument poukázala na to, že přímý přenos z předávání ocenění vysílá Česká televize. "Nepatří žádnému oligarchovi, ale nám občanům," zdůraznila. Vyzvala, aby se občané a přátelé demokracie postavili tomu, pokud by mocní chtěli zničit svrchovanost veřejné služby a svobodnou ČT. Herečka a režisérka Petra Nesvačilová, která Sommerové cenu předávala, uvedla: "Teď bych točila film o populismu a útocích na svobodu médií."

Režisér Marek Najbrt po převzetí sošky za nejlepší dramatický televizní seriál v děkovné řeči poprosil hosty v hledišti a diváky u obrazovek, aby nevolili Miloše Zemana. Režisér Fero Fenič při předávání ocenění za masky chválil české maskéry, vrcholným výkonem byla podle něj jejich čtvrteční práce na Pražském hradě. Simona Rybáková oceněná za kostýmy k snímku Milada uvedla, že tímto filmem si všichni tvůrci připomínali historický moment. "Všichni jsme si připomínali, jak to bylo a jak bychom nechtěli, aby to bylo v budoucnu," uvedla.

Herečka Tatiana Pauhofová, která předávala cenu pro nejlepší herečku ve vedlejší roli Petře Špalkové, měla na šatech placku All for Jan (Všichni za Jana) na uctění památky zavražděného slovenského novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky. Stejné placky měli i někteří další hosté v hledišti.

Prezident ve čtvrtek v inauguračním projevu obvinil Českou televizi, že se ve zpravodajství příliš přikláněla ke straně TOP 09. Kromě televize Zeman obvinil i další média z pokusů o manipulaci veřejnosti a neobjektivnosti. Představitelé ČT jeho nařčení odmítli, útoky na nezávislost médií jsou podle nich nevhodné. Zemanovy útoky na novináře odsoudili i někteří politici.

První ceny byly rozdány

Jubilejní 25, ročník byl zahájen ve velkolepém stylu. Moderátorka Adéla Banášová Vincenzová pobavila publikum na účet svého slovenského původu a tím uvolnila napjatou atmosféru v sále. Byla udělena cena za první kategorii Dokumentární film. Cenu Český lev 2018 obdržela režisérka Olga Sommerová za film Červená.Ve svém projevu poslala skrytý vzkaz prezidentovi České republiky, který na své inauguraci ostře kritizoval práci České televize. 

Vyhlášena byla i druhá kategorie. Cenu za nejlepší ženský herecký výkon ve vedlejší roli předávala půvabná slovenská herečka Tatiana Pauhofová. Cenu obdržela Petra Špalková za roli ve filmu Bába z ledu.

Cenu pro mužskou vedlejší roli předávala významná česká herečka Daniela Kolářová. České lva získal Oldřich Kaiser za film Po strništi bos. Jeho avantgardní účes připomínající Mozarta, zaujal nejednoho diváka. Svým projevem reagoval na americkou kampaň MeToo, která poukazuje na sexuální obtěžování.

V průběhu gala večera proběhla také připomínka zesnulých umělců. Byl jim tak vzdán hold od všech zúčastněných. Tato vzpomínka probíhala za doprovodu orchestru, který hrál poklidnou hudbu, následoval vlažný potlesk v pražském Rudolfinu.

Nominovaná herečka Tereza Voříšková předávala cenu za nejlepší dramatický seriál. Cenu si převzali režiséři projektu Marek Najbrt a Radim Špaček za seriál Svět pod hlavou. Najbrt ve své děkovné řeči útočil na prezidenta Miloše Zemana a vyzval diváky v sále a u televizních obrazovek, aby současnou hlavu státu nevolili. 

Cenu mladým filmařům předával populární český herec Bolek Polívka, který nezklamal a svým humorem pobavil publikum.Ocenění získal film Atlantida začínajícího režiséra Michala Blaška.

Těhotná herečka Jitka Čvančarová se objevila na pódium, aby předala ocenění Český lev za nejlepší televizní film nebo miniserii. Cena byla předána tvůrcům díla Spravedlnost. Na scénu si pro ní přišli režisér Peter Bebjak, scénárista Tomáš Bombík a další.

Cenu za nejlepší scénář podle očekávání obdržel scénárista a režisér Bohdan Sláma za film Bába z ledu. Za ocenění poděkoval otužilcům, kteří se podíleli na vzniku zmiňovaného snímku a také hlavní herečce Zuzaně Kronerové, která na svůj věk předvedla obdivuhodný výkon.

Nejlepším kameramanem byl zvolen Vladimír Smutný za dílo Po strništi bos. Režisér Jan Svěrák přišel na scénu předat cenu za přínos do české kinematografie. Ta byla udělena Aloisovi Fišárkovi, který dle jeho slov dokázal posunout režisérskou tvorbu o úroveň výš. Celé pražské Rudolfinum se postavilo a vzdalo tak poklonu umělci, jež skromně poděkoval Akademii.

O vystoupení večera se postarali Adam a Vladimír Mišíkovi, kteří zazpívali píseň z repertoáru Vladimíra a tedy českou klasickou hudbu Variaci na renesanční téma. Duet těchto dvou umělců ohromil všechny v sále, následně je hosté odměnili je velkým potleskem.

Charismatický herec Viktor Preiss předal cenu herečce Zuzaně Kronerové za nejlepší herecký výkon ve filmu Bába z ledu. Herečka poděkovala všem akademikům a také tvůrcům filmu, kteří jí dali příležitost k tak výjimečné roli. Uvedla dále, že má radost z příjemných reakcí diváků, kteří jí své pocity sdělovali. Kronerová byla dalším umělcem, který zmínil arogantní chování členů vlády.

Film Bába z ledu potvrzuje svojí dominantní pozici i nadále, protože nejlepším hercem za rok 2018 se stal Pavel Nový, jež ztvárnil  hlavní mužskou roli ve zmiňovaném filmu. Berenika Kohoutová a Saša Gedeon předávali cenu za nejlepší režii. Ocenění obdržel Bohdan Sláma za snímek Bába z ledu. Tím se utvrdila role favorita letošního ročníku.

Poslední cena a tedy zlatý hřeb večera je kategorie Nejlepší film. Toto ocenění si odnáší tvůrci filmu Bába z ledu, není tak pochyb, že jubilejní 25. udílení filmových cen Český lev 2018, ovládl Bohdan Sláma a filmaři pracující na tomto snímku. Film můžou diváci vidět zítra v premiéře na České televizi od 20:00.

Vstupte do diskuze (219)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Fanoušci se dočkali: Tarantino vypustil první trailer k Once Upon A Time…

21.03.2019 11:55 To, na co se těšili filmoví fanoušci z celého světa, je konečně tu. Společnost Sony Pictures…

RECENZE: Skleněný pokoj je plný chladu. Nemá daleko od reklamy na vilu…

16.03.2019 09:30 RECENZE - Snímek Skleněný pokoj sleduje dějiny Československa prostřednictvím vily Tugendhat a…

James Bond se dal na ekologii: V novém filmu bude jezdit elektromobilem…

15.03.2019 07:52 I když postava agenta britské tajné služby Jamese Bonda nikdy nebyla vzorem šetrnosti k přírodě, v…

Zemřel herec Stanislav Zindulka, bylo mu 86 let

14.03.2019 15:53 Aktualizováno Ve věku 86 let dnes zemřel dlouholetý člen hereckého souboru Činoherního klubu Stanislav Zindulka.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama