Náhlé úmrtí Formana (†86) zasáhlo celý svět. Dělal z herců hvězdy, říká Pištěk

Praha - V USA 13. dubna náhle zemřel oscarový režisér Miloš Forman, bylo mu 86 let. Ministr kultury v demisi Ilja Šmíd řekl, že Forman byl člověk s osobitým a originálním pohledem na lidské žití, jehož peripetie, absurditu, barevnost i krásu uměl mistrně zachytit. Forman byl podle kostýmního výtvarníka Theodora Pištěka jeden z největších světových režisérů, který nevyužíval již vyzkoušené hvězdy, ale naopak z herců hvězdy dělal.

Jan Hřebejk v Divadle Na Jezerce

Absolvent pražské FAMU debutoval v roce 1963 snímky Kdyby ty muziky nebyly a Konkurs. Prvním celovečerním filmem byl Černý Petr, pro československou kinematografii pak natočil ještě snímky Lásky jedné plavovlásky (1965) a Hoří, má panenko (1967).

Největší slávy se Formanovi dostalo po jeho odchodu do Ameriky na konci 60. let. V USA po nepříliš úspěšném Taking Off prorazil oscarovým Přeletem nad kukaččím hnízdem (1975). Další filmy, přepis muzikálu Vlasy (1979) a Ragtime (1981), uspěly více v Evropě než v Americe, Amadeus (1984) ale získal osm Oscarů. Po filmech Lid versus Larry Flynt (1996) a Muž na měsíci (1999) stál Miloš Forman naposledy za kamerou před více než deseti lety, když ve Španělsku natáčel Goyovy přízraky (2006).

"Je mi úmrtí Miloše Formana nesmírně líto. Mám jeho tvorbu opravdu rád, imponoval mi jako člověk, obdivoval jsem jeho humor, moudrost a invenci. Upřímnou soustrast jeho rodině a blízkým," reagoval ministr Šmíd.

Premiér v demisi Andrej Babiš napsal, že ho Formanova smrt zasáhla. "Byl to chlap, kterého jsem si vážil. Měl jsem rád jeho filmy z šedesátých let, samozřejmě Hoří, má panenko, a taky pozdější, Amadea, Valmonta. Však asi jako každý," napsal na twitteru.

Podle vzpomínky poslankyně Miroslavy Němcové (ODS) bylo tehdy kino ve Žďáře nad Sázavou na všechny termíny promítání oscarového Amadea beznadějně vyprodané. Na závěr vypukl obrovský potlesk určený dílu i autorovi. "Byl to úžasný projev sympatií k muži, který od komunistů utekl a v jimi nenáviděných USA dosáhl obrovského uměleckého úspěchu. V té chvíli jsem najisto cítila, že se smrtící komunistické sevření uvolňuje a že se časem zbortí zcela. Uvěřila jsem tomu právě u filmu Miloše Formana. Dnes vzpomínám a děkuji znovu. Šťastnou cestu, pane Formane," napsala ve vyjádření pro ČTK.

"V pátek 13. dubna neosiřeli jen čtyři kluci a neovdověly jen tři dámy... Odešel největší filmař, kterého kdy měla tahle země, a jeden z největších, které kdy měl svět," uvedl režisér Jan Hřebejk. Forman byl třikrát ženatý a s dvěma ženami měl po dvou synech, pokaždé šlo o dvojčata.

Před dvěma lety se Hřebejk a Miloš Forman přidali k žádosti o odvolání ředitele Národního filmového archivu Michala Breganta kvůli způsobu, jakým archiv digitalizuje zásadní filmy české kinematografie. Dopis tehdy podepsali také Jiří Menzel, Juraj Jakubisko, Juraj Herz, Bohdan Sláma nebo Stanislav Milota.

"Nejdůležitější pro mě bylo, že jsme měl šanci poznat ho osobně. Fascinovalo mě na něm, že i jako člověk v pokročilém věku měl pořád klukovskou duši. Užíval si života a měl rád lidi," řekl ČTK režisér Bohdan Sláma, který v knize Povolání režisér zaznamenal svůj velký rozhovor s Formanem. "Byl vynikající vypravěč a bylo na něm vidět, jak úžasnou radost má, když vypráví a baví toho druhého," vzpomíná. Forman je podle něj trvalou inspirací pro dnešní, ale i přicházející generaci filmařů - hlavně tím, že o těžkých věcech dokázal mluvit s nadhledem a humorem.

Podle Pištěka byl Forman jako režisér zcela jiný než ostatní, na které byl celý život zvyklý. "Byl to můj poslední velký kamarád," řekl.

"Chvíle, které jsem s ním zažil, jsou jedinečné, řekl bych, že nejlepší, jaké jsem kdy zažil," vzpomíná Pištěk i na neprofesní kontakty s Formanem. Podnikali spolu cyklistické túry. "Hlavně ta první, v době po natočení Amadea, když jsme jeli jen sami dva a vezli jsme si všechno, co potřebujeme, na kole, to byla nejkrásnější cesta," řekl. "Vzpomínám, jak koupil u řezníka kus kozy, kterou mi pak ogriloval na roštu ... jediné, co mu při našich cestách vadilo, bylo, že jsem neuměl hrát karty," řekl.

"Jsem z toho úplně zdrcenej...zažil jsem toho s ním tak na dvě, na tři knihy. Byl zvláštní a výjimečný, a výjimečný byl také vztah herců k němu, hleděli na něj jako na pánbíčka," říká Pištěk. Mohlo za to Formanovo velké charisma, uměl ale podle Pištěka také být "pěknej mizera", který uměl prosadit svoje. "Ale bylo to v takovém koktejlu, který je potřeba. Jako velký kamarádi jsme spolu měli i blbý chvíle, ale to k tomu patří. K veliký lásce patří i maléry," uzavírá známý výtvarník.

"Opustil nás tvůrce, jehož dílo je zvláště z období české tvorby stále nedoceněno," řekl děkan pražské FAMU Zdeněk Holý, podle nějž je Formanova americká kariéra plná obdivuhodného profesionalismu a boje za svobodu nespoutaného jedince.

Desítky nekrologů už vyšly v předních světových médiích, například list New York Times píše o Formanovi jako o tvůrci, který neustále konfrontoval Hollywood svým podvratným duchem. Herec Antonio Banderas jej na twitteru označil za "génia kinematografie".

"Odešla další velká osobnost," napsal na twitteru Jim Carrey, který si ve Formanově snímku Muž na Měsíci (1999) zahrál slavnou roli Andyho Kaufmana. Svou spolupráci s režisérem označil za obrovskou zkušenost.

Americká herečka Mia Farrowová uvedla, že Forman byl důkazem toho, že i ti nejlepší režiséři mohou být milí, skromní a oddaní. "Díky, Miloši Formane," napsala na twitteru.

Zelenskyj zveřejnil záznam z videokamery, která zachytila dopad rakety na…

29.06.2022 09:39 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj zveřejnil záznam z videokamery, která podle něj zachytila…

Zeman chce prověřit možnou sabotáž během své hospitalizace

29.06.2022 21:54 Prezident Miloš Zeman dnes předal ministru spravedlnosti Pavlu Blažkovi (ODS) podnět k prověření…

Fiala uvedl Balaše do funkce ministra. Má řešit důsledky války na Ukrajině

01.07.2022 13:13 Velkou výzvou pro nového ministra školství Vladimíra Balaše (STAN) bude úprava rámcových…

Ruský útok raketami u Oděsy. Zemřelo 20 lidí

01.07.2022 16:19 Na dvě desítky stoupl počet obětí ruského nočního raketového útoku ve vsi Serhijivka u Oděsy na…

Johnson: Pokud Putin doufal, že bude mít na svých hranicích méně NATO,…

29.06.2022 11:03 Jako odsouzení ruské války proti Ukrajině a ruské politiky obecně vyznívala prohlášení vůdců…

V Karlových Varech začíná filmový festival, nabídne 170 filmů

01.07.2022 04:26 V Karlových Varech dnes vpodvečer začne 56. ročník mezinárodního filmového festivalu. Po dvou…

RECENZE: Ztřeštěná roadmovie Tři Tygři ve filmu: JACKPOT jede z kopce na…

26.06.2022 15:30 Čtveřice známá jako Tři Tygři, která se proslavila humornými skeči, se tentokrát pokusila přenést…

RECENZE: Pánský klub aneb seznamka pro eroticky závislé muže a panice

12.06.2022 20:00 Vyprázdněný pokus o přenesení úspěšné divadelní komedie na stříbrná plátna se debutujícímu…

RECENZE: Šestý Jurský svět: Nadvláda je nejslabším dílem, se špatným…

10.06.2022 17:51 Režisér Colin Trevorrow chtěl snímkem vzdát hold původním hrdinům. Dorazí tak paleontologové Alan…

RECENZE: Zakletá jeskyně není revoluční, okouzlí ale výpravou

05.06.2022 16:54 Nová filmová pohádka Zakletá jeskyně, natočená díky spolupráci Česka, Slovenska a Maďarska přichází…

RECENZE: Lavi se vrací ve snímku Vyšehrad: Fylm, který uzavírá úspěšný…

05.06.2022 14:46 Fenomén, který si satiricky střílí z prostředí fotbalu, začal v roce 2016. Celkem se diváci dočkali…

RECENZE: Netradiční dánský snímek Divoch maskuje lidské drama za krimi…

29.05.2022 20:20 Temná tragikomedie o krizi středního věku, ztraceném mužství i o vlivu vlastního kriminálního…

Zemřel herec Ray Liotta. Proslul rolí ve Scorseseho Mafiánech, bylo mu 67…

26.05.2022 19:19 V 67 letech zemřel herec Ray Liotta, který se proslavil zejména rolí ve snímku Mafiáni režiséra…

RECENZE: Top Gun: Maverick s „mladými puškami“ neurazí. Cruise obstál a na…

23.05.2022 21:45 Aktualizováno K nejočekávanějším filmům letošního roku nepochybně patří pokračování Top Gunu, které Tom Cruise a…

Související:

Právě se děje

reklama