RECENZE: Film jedné lásky, vášně a jedné krajiny Hastrman se snoubí se skvělými výkony představitelů

RECENZE - 19. dubna 2018 přišel do kin dlouho očekávaný film Hastrman, na motivy knihy Miloše Urbana oceněného Magnesií Literou. Celovečerní debut Ondřeje Havelky do kin přináší úplně nový žánr a po všech stránkách výjimečný film.

film Hastrman
doporučujeme

Vytvořit filmovou adaptaci mnohovrstevnatého Urbanova díla byl jistě náročný úkol. Režiséru Havelkovi se to společně se scénáristou Petrem Hudským ale povedlo dokonale.

Samotná kniha je totiž rozdělena na dvě části, první se odehrává v první polovině 19. století, druhá již v současnosti. Autoři se zaměřili na bohatší první část knihy a vybrali příběh, který skvěle funguje jako film, ale zároveň nic neubírá knize – lehce otevřený závěr naopak vyzývá k tomu, aby si knihu přečetli ti, kteří se s ní prozatím neseznámili.

Do kraje pod horou jsem přišel dvakrát. Jednou jako ten, jímž jsem se narodil, podruhé jako ten, kým jsem se stavěl být na tomto světě." 
Na úvod filmu první věta z knihy a společně s dokonalou kamerou, záběrem na horu Vlhošť odrážející se v hladině rybníka a hudbou už vám nedovolí odejít.

Film začíná příjezdem barona Johana Salmon de Caus do rodného kraje plného rybníků, které chce po vzoru svého otce znovu spravovat. Ve vsi, kde nyní plánuje žít, se setkává s jejími obyvateli, ale hlavně s okouzlující a nespoutanou dívkou Katynkou. Katynka je vesnici považovaná za podivínku, i její otec je z jejího, na tu dobu nezvyklého chovaní, nešťastný. Během Smrtné neděle se navíc utopí Katynčin milý Jakub. Katynka ovšem nemá o další nápadníky nouzi, je do ní zamilovaný jak vesnický kantor Voves, tak i farář Fidelius, který se své touhy snaží vybít dlouhými běhy po lese. I hlavní hrdina podléhá Katynčinu kouzlu a díky citu, který dříve nepoznal, se stává zranitelným a iracionálně jednajícím tvorem. Je jen otázkou času, kdy citům podlehne natolik, že přestane skrývat své zvířecí pudy. O tom ostatně mluví už podtitul filmu „člověk ve zvířeti, zvíře v člověku.“  Touha ho začíná přivádět až na hranice šílenství, zvlášť když s ním Katynka začne otevřeně koketovat. Zvládla bych však tíhu jeho tajemství? Včetně toho, že to byl on, kdo zabil jejího milého Jakuba?

 Celý film je rozdělen na několik částí, které lemují svátky a dodržované tradice. Právě tradice a folklor jsou důležitou složkou celého filmu a jsou zde velmi dobře ztvárněny. 

Na vesnici stále totiž přetrvávají pohanské tradice, proti kterým se neúnavně snaží bojovat farář Fideilus. Pro lidi jsou ale rituály uctívající přírodu natolik důležité, že se jich nehodlají vzdát. Jde hlavně o uznání ducha přírody a o spojení s ní. Právě toto zastupuje i hastrman, který je ztělesněním prastarého živlu. Z filmu tak vyplývá i ekologický apel, zvlášť podpořený bezútěšným epilogem na konci, kdy se dříve nádherný kraj pod kopcem Vlhošť, se kterým se důkladně seznámíme během filmu, stává jen místem pro vytěžení co největšího množství nerostných surovin. To je ten od začátku slibovaný příběh „jedné lásky, jedné vášně a jedné krajiny.
I sám autor předlohy Miloš Urban román nazývá jako zelený.

Důležitým aspektem je samozřejmě výběr herců, který se maximálně podařil.

Karel Dobrý, představitel Hastrmana, překonává své příjmení: je totiž více než dobrý! Ať už jako osvícený světák, zachmuřený snílek máchovského typu či jako pubertální chlapec chystající se na svou první schůzku. Ve všech těchto polohách je neskutečně uvěřitelný.

"Četl jsem Urbanovu knihu už dřív. Imponoval mi a fascinoval mě.Říkal jsem si, že by to byl krásný film, ale že je kniha neuchopitelná a košatá, že by nešla natočit. Pak jsem se potkal s Ondřejem Havelkou a ten mi řekl, že jsem ideální Hastrman do  jeho filmu." uvedl herec nedávno pro média. Svým výkonem naplnil jeho vlastní charakteristiku Urbanovy knihy. Je košatý, neuchopitelný a navíc přesvědčivý. Mystérium knihy s její tajemností a lehkou ironií (tak typickou pro skvělého Miloše Urbana) dokonale přenesl na filmové plátno.

Ale v pozadí rozhodně nezůstává ani postava Katynky v podání Simony Zmrzlé, herečka především Divadla Husa na provázku v Brně. Ale objevila se i seriálech Četníci z Luhačovic, Doktor Martin, Labyrint. Ve filmu debutovala v roce 2008, v povídkovém filmu Kuličky.

Zde se své role zhostila s invencí. Má osobité kouzlo pro kameru, je více než krásná. Scéna, kdy těsně za zdí, předstírá jemnou rozkoš a tak si s Hastrmanem pohrává, je okouzlující.Bonusem jistě také bylo, že krásně zpívá.

Jiří Lábus, co by představitel Hastrmanova sluhy, přidal své postavě jemnou komičnost, rozechvělost, ale i vážnost, oddanost.

"Pokud jde o hraní, já dám vždycky na první pocit, na první seznámení s tím, koho hraji. Už během čtení se mi vytváří kontury postavy a cítím, kam je asi povedu. Pak to samozřejmě musím korigovat s režisérem." dodává Jiří Labus v dubnovém vydání časopisu Xantypa.

Miloš Urban trávil jako malý čas v severních Čechách, Ondřej Havelka na stejná místa jezdil za svým kamarádem. Jak sám řekl, už tehdy měl v hlavě záběry a úhly, pod kterými by mohla kamera tuto krásnou krajinu snímat. Když se po čase už opravdu vrhl do zfilmování Hastrmana, svěřil kameru Divišovi Markovi, držiteli Českého lva za nejlepší kameru ve filmu Štěstí. A byla to trefa do černého. Kamera celému snímku dodává již zmiňovanou mysterióznost! Jejich spolupráce dělá českolipskou krajinu bezpochyby ještě krásnější.

Pokud chcete vidět opravdu ojedinělý,skvělý a jakoby nezařaditelný filmový počin, neváhejte. Bude to stát jistě za to!

Hastrman
Česko (2018),  100 min

Režie: Ondřej Havelka
Předloha: Miloš Urban (kniha)
Scénář: Ondřej Havelka, Petr Hudský
Hudba: Petr Wajsar
Hrají: Karel Dobrý, Simona Zmrzlá, Jiří Lábus, Jan Kolařík, Jiří Maryško, David Novotný, Norbert Lichý, Vladimír Polívka, Vojtěch Hrabák, Andrea Berecková, Jan Komínek, Anna Kratochvílová, Ivan Sochor

Hodnocení: 85 %

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ROZHOVOR: Film Bourák má především pobavit, reaguje Jarchovský na kritiku

04.07.2020 16:21 ROZHOVOR - Do kin před nedávnem vstoupil nový film Ondřeje Trojana Bourák a netěší se zrovna…

RECENZE: Komedie Bourák je protkaná absurdními situacemi, které nejsou…

02.07.2020 19:03 RECENZE - První „velká“ premiéra po znovuotevření kin věštila Bourákovi čisté pole působnosti.…

Herec Geoffrey Rush dostane vysoké odškodné. Vydavatelství o něm šířilo…

02.07.2020 08:55 Australské vydavatelství Nationwide News Ruperta Murdocha prohrálo odvolací soud v případu…

Tom Hanks: Nikdo neví, kdy se začne v Hollywoodu znovu natáčet

01.07.2020 13:26 V Hollywoodu v současnosti nikdo neví, kdy se tam obnoví filmová produkce, kterou před několika…

Související:

Právě se děje

Další zprávy