Festival Serial Killer chce Brno zapsat do historie seriálové tvorby

Brno – Festival Serial Killer je prvním festivalem TV a online seriálové tvorby, který v Čechách a ve střední a východní Evropě nemá obdoby. Bude se konat od 2. do 5. května v Brně na různých místech jako Univerzitní kino Scala, Divadlo Bolka Polívky a spousta dalších. V průběhu čtyř dnů se divákům představí to nejlepší ze současné evropské i světové seriálové tvorby.

Přidejte svůj názor

Festival Serial Killer

Prvnímu ročníku festivalu ambice rozhodně nechybí, chce se stát Sundancem střední a východní Evropy. Chce vytvořit mezinárodní prostor, ve kterém se budou setkávat profesionálové, akademici a publikum. Organizátoři si vytyčili za cíl odbourat dogma, že seriály jsou neproduktivní žrout času, vnímají je naopak jako vhodný doplněk volného času.

Serial Killer uvede mezinárodní soutěžní přehlídku zaměřenou na TV a webové seriály ze střední a východní Evropy, představí aktuální trendy televizní produkce. Speciální sekce bude věnována Dánsku, kde návštěvníci májí možnost nahlédnout pod pokličku tamní seriálové produkci. Program doplní břitké satiry, akční thrillery, osobité variace na kriminálky i komplexní autorská dramata; nebudou chybět ani novinky z Netflixu, HBO, České televize nebo Stream.cz. 

Na otázku, proč zrovna Dánsko odpověděla zakladatelka festivalu Kamila Zlatušková takto: „Dánsko jsme si vybrali, protože jde o jednoho z velkých a kvalitních hráčů televizního trhu, zároveň jde o prostředí, kde se každý zná s každým a spolupráce s jednotlivými institucemi je mimořádně příjemná. Takový partner je pro začínající festival, který o svou budoucnost bojuje na všech frontách, ideální akcelerátor.“ 

Čtyřdenní festivalovou nadílku odstartuje premiérová projekce prvních dvou dílů (z celkových šesti) očekávaného českého seriálu Most, na němž se podílel režisér Jan Prušinovský (Okresní přebor, Trpaslík) a scénárista Petr Kolečko. Světovou premiéru tu bude mít desetidílné estonské drama Banka. Zajímavou podívanou nabídne třídílné ruské fantasy/horror Gogol: Začátek, seriál Království od dánského filmové mága Lars von Triera nebo norské sportovní drama Domácí hřiště.

V průběhu festivalu má návštěvník možnost navštívit rozmanitý doprovodný program. Rozšíření seriálových obzorů poskytne 3. května tzv. Industry Days v Divadle Husa na provázku, které se bude točit okolo budoucnosti televizní tvorby za účasti profesionálů ze střední Evropy a Skandinávie. Součástí programu budou Ozvěny festivalu Academia Film Olomouc 2018 v Hvězdárně a planetáriu Brno. Studenti se v rámci KB Killer Pointu dozví, na jaké vysoké škole je možné „studovat televizi“.

Ve středu 2. května proběhne pokus o unikátní rekord v nejdelším řetězovém zírání na portrét Davida Lynche za účasti významných hostů a akreditovaných návštěvníků před luxusním hotelem Grandezza. Součástí rekordu bude natáčení krátkého filmu o vztahu Čechů k tomuto umělci. Režie se chopí oceňovaný režisér Dužan Duong a producent Matěj Chalupáček.

Předposlední den, 4. května, se bude konat speciální soutěžní sekce pro nezávislé webseriály ze střední a východní Evropy. Českou Republiku bude reprezentovat Lajna z OBBOD a novinka ze Streamu a Playtvaku.Na závěr festivalu, 5, května, proběhne v Divadle Bolka Polívky udělování dvou festivalových cen – za nejlepší televizní a online seriál ve střední a východní Evropě.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ceny Emmy opět ovládla Hra o trůny, hvězdou večera byl ale nováček mezi…

18.09.2018 09:31 Aktualizováno Los Angeles - Cenu Emmy pro nejlepší dramatický seriál si v pondělí večer odnesla z ceremoniálu v…

RECENZE: Střeva, hlášky a přeplácaný chaos. Nový Predátor má styl, chybí…

15.09.2018 13:10 RECENZE – Scénárista Smrtonosné zbraně a Posledního skauta patří mezi poslední mohykány, co ještě…

Jan Žižka jako hollywoodský trhák? Půjde o nejdražší film české…

13.09.2018 16:23 Praha - Historický film Petra Jákla Jan Žižka má rozpočet půl miliardy korun, což z něj činí dosud…

Češi usilují o Oscara s filmem Všechno bude. Má šanci?

13.09.2018 12:16 Praha - Česká filmová a televizní akademie (ČFTA), která každoročně stojí za udílením cen Český lev…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Kultury

reklama
reklama