Brněnský seriálový festival skončil. O osudech seriálů rozhodla profesionální porota

Brno - V sobotu 5. května skončil festival zaměřený na seriálovou televizní tvorbu. V Brně, kde se tato událost odehrávala se sešli producenti z Česka, Rumunska, Německa, Polska a dalších evropských států. Tvůrci měli možnost představit publiku svoje práce, z nichž většina měla v Česku premiérové promítaní. O tom, které seriály by mohly nejvíc zaujmout diváky rozhodovala porota. Některé z představených novinek rozhodně stojí za zhlédnutí.

Přidejte svůj názor

Upoutávka na festival před divadlem Bolka Polívky

Vítězem festivalu se stal chorvatský čtyřdílný seriál Strážce hradu. Seriál byl natočený v duchu špionážní mini-série o posledních letech socialistické republiky Jugoslávie, události se odehrávali v kruzích zpravodajských a bezpečnostních složek. Divák se ponořil do zamotaného ale neméně zajímavého příběhu, stylizovaného do 90. let v Jugoslávii.

Některé z představených seriálů se soutěže nezúčastnili, sloužili pouze jako ukázky z tvorby jiných států. Jedním takovým byla novinka napsaná rukou německé scénáristky Annette Hess, zaměřující se především na osudy žen v druhé polovině minulého století. Krásný a poněkud krutý příběh třech dospělých žen vyrůstajících pod striktním okem panovačné matky - seriál s názvem Ku`damm 59. Zaslouženě nejpodařeněji stylizovaný seriál ze všech představených, vypráví o době, kdy Berlín ještě dělila zeď a světem panoval duch rokenrolu.

img-responsive

Festival Serial Killer, vítěz festivalu | foto: Maria Tkach EuroZprávy.cz / INCORP images

Další německý seriál, který stojí za zhlédnutí je seriál Vítejte v Hindafingu. Německo prožívá dobu, kdy se o tamější televizní tvorbu začínají zajímat velcí producenti jako Netflix či HBO. Na trhu vznikají seriály mířené pro vyhraněnější publikum. V malém městečku Hindafing, kde se odehrává seriálový děj, žijí obyčejní lidé mající standardní rutinní problémy. Starosta města závislý na drogách přijímá uprchlíky, aby dostal zpět zděděné peníze svého otce. Německá absurdní satira odráží události obyčejného maloměstského života a reaguje na poslední události ve světě. Třpytka černého humoru a německé sebeironie se prolíná celým příběhem.

Diváci, kteří preferují serióznější dramata měli možnost se podívat na autorskou tvorbu několika severských států. Seriál Liberty reflektuje důležité lidské otázky a nespravedlnost v moderním světě, pojednává o komunitě skandinávských charitativních pracovníků v Tanzanii. “Nesmíš tolik truchlit, to je Afrika - lidé tady umírají každý den,” řekl jeden z hrdinů seriálu. Evropané jsou postavení tváří v tvář africké realitě a pro místní obyvatelstvo jsou bohy v lidském těle.

img-responsive

Divadlo Bolka Polívky | foto: Maria Tkach EuroZprávy.cz / INCORP images


Festival skončil až po úplném představení soutěžních seriálů. Vítězové byli nominováni v kategorii nejlepší televizní a online seriál. Nejlepším internetovým seriálem se stala česká Lajna od online produkce OBBOD. “Snažili jsme se vyřešit fenomén, do kterého si ještě nikdo netroufl, tím je český hokej. Hlavní hrdina trenér a bývalý hokejista z Nagana se vrátil z USA a zakotvil v Havířově, kde se hokej teprve uchycuje. Nejdřív tím městem pohrdá ale pak si ho zamiluje,” komentoval režisér seriálu Vladimír Skórka. Město podle jeho slov ten námět přijalo pozitivně, někteří místní mu dokonce nabídli, že by si v seriálu chtěli zahrát.

img-responsive

Divadlo Bolka Polívky | foto: Maria Tkach EuroZprávy.cz / INCORP images

Na slavnostní zakončení festivalu dorazili hosté z celého Česka do divadla Bolka Polívky, následně se přesunuli na velký večírek na Běhounské 14. “Jsem ráda, že tento festival dokázal připoutat pozornost veřejnosti. Nicméně jsem si jistá, že jsme i přes svůj úspěch a pozitivní komentáře využili pouze pětiprocentní potenciál. V příštím roce očekáváme, že zájem bude ještě větší,” uvedla zakladatelka festivalu Kamila Zlatušková.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zemřel vojín Vata z Černých baronů: Milana Šimáčka (†56) zabila rakovina…

26.09.2018 03:37 Praha - Ve věku 56 let zemřel herec Milan Šimáček známý třeba z Černých baronů nebo Tankového…

Záhadné zmizení. Slavnou herečku nikdo neviděl tři měsíce, fanoušci jsou…

24.09.2018 13:10 Peking - Jedna z nejznámějších čínských hereček Fan Ping-ping se téměř tři měsíce neobjevila na…

Komedie Po čem muži touží má rekordní první víkend!

24.09.2018 12:45 Praha - Filmová komedie Po čem muži touží režiséra Rudolfa Havlíka, která vstoupila do kin, se…

RECENZE: Po čem muži touží? Po nenáročné komedii s vynikajícím hereckým…

22.09.2018 09:54 RECENZE - Najdeme odpověď na otázku Po čem muži touží? Tvůrci této místy až "crazy komedie" se…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Kultury

reklama
reklama