Portugalský režisér bojkotuje festival v Izraeli. Vydal ostré prohlášení

Jeruzalém - Portugalský režisér a autor divadelních her Tiago Rodrigues zrušil svou ohlášenou účast na červnovém festivalu v Izraeli. Oznámil, že se kvůli izraelské politice vůči Palestincům připojuje ke kulturnímu bojkotu Izraele. Rodrigues působí jako umělecký ředitel portugalského národního divadla.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Izrael

Podle svého oznámení se připojuje oficiálně k hnutí BDS, které se snaží tlačit na změnu izraelské politiky kulturním, ekonomickým a vědeckým bojkotem. Na červnovém festivalu se počítalo se dvěma uvedeními Rodriguesovy hry Nazpaměť (By Heart).

Rodrigues na facebooku oznámil, že původně pozvání přijal, protože "věřil, že národ není totéž co jeho politici". Pak se ale "rozhodl připojit se ke kulturnímu bojkotu Izraele s tím, že všeobecný tlak může mít stejný výsledek, jako tomu bylo v případě bojkotu Jihoafrické republiky v době apartheidu".

Jednačtyřicetiletý Rodrigues je v Portugalsku znám jako autor děl s politickým dosahem. Hra Nazpaměť pojednává o paměti a učení se zpaměti jako o prostředku čelit režimnímu útlaku.

Ve vysvětlení odmítnutí své účasti Rodrigues napsal, že izraelský festival zdůrazňuje, že se koná u příležitosti 70. výročí vzniku Izraele bez jediné zmínky o "postupu Izraele vůči Palestincům za těchto 70 let". "Nedovolím, aby byla moje práce použita k politickému účelu," sdělil. Považuje za nepřijatelné, že organizátoři festivalu přešli mlčením "nepřijatelné násilí proti Palestincům, jež nařídila izraelská vláda" v uplynulém měsíci. Na hranici palestinského Pásma Gazy bylo zabito přes 110 lidí a zraněny tisíce dalších.

"Dal jsem na radu přátel a kolegů, přečetl jsem si vyjádření umělců a intelektuálů, z nichž někteří byli z Izraele. Viděl jsem to hrozné násilí, jehož se dopouští izraelská vláda. Jsem toho názoru, že je naprosto nezbytné zaujmout jasný postoj," vysvětlil Rodrigues své rozhodnutí.

Festival oznámil, že lidé, kteří si zakoupili vstupenky na portugalské představení, je mohou vrátit a budou jim vráceny peníze, nebo je mohou vyměnit za lístky na jiné akce.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ceny Emmy opět ovládla Hra o trůny, hvězdou večera byl ale nováček mezi…

18.09.2018 09:31 Aktualizováno Los Angeles - Cenu Emmy pro nejlepší dramatický seriál si v pondělí večer odnesla z ceremoniálu v…

RECENZE: Střeva, hlášky a přeplácaný chaos. Nový Predátor má styl, chybí…

15.09.2018 13:10 RECENZE – Scénárista Smrtonosné zbraně a Posledního skauta patří mezi poslední mohykány, co ještě…

Jan Žižka jako hollywoodský trhák? Půjde o nejdražší film české…

13.09.2018 16:23 Praha - Historický film Petra Jákla Jan Žižka má rozpočet půl miliardy korun, což z něj činí dosud…

Češi usilují o Oscara s filmem Všechno bude. Má šanci?

13.09.2018 12:16 Praha - Česká filmová a televizní akademie (ČFTA), která každoročně stojí za udílením cen Český lev…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Kultury

reklama
reklama