Ve Francii skončili populární "gumáci", svou karikaturu měl i Klaus

Paříž - Francouzská televize Canal+ v pátek večer odvysílala poslední díl populárního pořadu Les Guignols de l'info (Kašpárci ve zprávách). Gumové karikatury politiků a celebrit se na obrazovce poprvé objevily v roce 1988.Jejich humor býval mnohdy hodně drsný.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto
doporučujeme

Obrovské popularity francouzští "gumáci" dosáhli zejména v 90. letech, kdy je každý den sledovaly až tři miliony Francouzů. K nejvýraznějším karikaturám patřili exprezident Jacques Chirac. S diváky se v závěrečné písni rozloučili na facebookunapříklad i zesnulý rocker Johnny Hallyday či umělec a rebel Serge Gainsbourg.

zdroj: YouTube

Jeden z autorů pořadu Ahmed Hamidi neskrýval zklamání, že gumové celebrity na obrazovce končí. "Les Guignols de l´info, to byla instituce," uvedl další bývalý spolupracovník, který si přál zůstat v anonymitě.

Zájem o francouzské "gumáky" v posledních třech letech vytrvale klesal. Poté, co jejich domovskou placenou televizi Canal+ převzala společnost Vivendi, přišel pořad o svůj břitký humor, který podle francouzských médií nebyl po chuti novému vlastníkovi, miliardáři Vincentu Bollorému. Skončil i původní koncept - tedy karikatura večerních televizních zpráv a zejména nejvlivnějších politiků.

Na scénu se na místo nich dostala nová generace gumových loutek, jako jsou americké celebrity Kanye West a Kim Kardashianová. "Nezáživní a konvenční gumáci už nikoho nedokázali rozesmát," napsal Le Monde. 

Během třiceti let tvůrci pořadu vyrobili stovky gumáků politiků, sportovců či dalších celebrit, kteří se na obrazovkách objevovali v hlavním večerním vysílacím čase. Patřil mezi ně i český exprezident Václav Klaus, jehož karikatura se mezi gumové celebrity dostala během českého předsednictví Evropské unie a neměla to mezi francouzskými vůbec lehké.

Experti pořadu připisovali rovněž nemalý politický vliv, když například v roce 1995 podle některých z nich mohl pomoci k vítězství v prezidentských volbách Jacquesu Chirakovi. Rozhodování voličů mohlo podle komentátorů ovlivnit zobrazení Chiraka s několika dýkami v zádech. Šlo o znázornění toho, že jej tehdejší premiér Edouard Balladur svou nečekanou protikandidaturou "zradil" a "vpadl mu do zad". Chirac se agentuře AFP kdysi svěřil, že je mu jeho gumová podoba sympatická. 

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Soutěž Pevnost Boyard se zcela promění. Unikly první informace o nové verzi

20.04.2019 18:09 Francouzský kanál France 2 chystá pokračování oblíbené televizní soutěže Klíče od pevnosti Boyard …

Ondříček začne točit film o Zátopkovi, herec Neužil na roli trénuje už…

20.04.2019 14:07 Režisér David Ondříček za několik dnů začne natáčet celovečerní film o Emilu Zátopkovi. Dotočit ho…

V Cannes bude soutěžit film studenta FAMU, už uspěl na Českých lvech

19.04.2019 17:35 Francouzský festival v Cannes bude mít letos v soutěži českou účast. V sekci Cinéfondation uvede…

RECENZE: Stálo to čekání za to? Opar tajemství se nad poslední řadou…

15.04.2019 18:28 RECENZE – Hry o trůny jdou po osmi sezónách do finále a první díl nejočekávanějšího seriálu tohoto…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama