RECENZE: Překvapení MFF? Izraelské drama Geula má zkrátka vše

Recenze - Letos ve Varech mělo svou světovou premiéru izraelské drama Geula. Jméno, které znamená vykoupení, nosí nemocná malá dcera ortodoxního vdovce, který se kvůli financování její léčby vrátí ke své hudební kariéře. Ale vše není zdaleka tak jednoduché.

Přidejte svůj názor

film Geula

Už jedna z prvních scén filmu jaksi pomalu odkrývá problém hlavního hrdiny Menachema, kterého ztvárnil izraelský herec, ale i hudebník Moshe Folenflik.

Zastihneme jej u fotografa. Má jen vzniknout malá fotografie, která později poslouží "dohazovači". Menachem se snaží usmát, tvářit se mile, přívětivě, jak mu radí fotograf. On to přesto nedokáže. A tak divák začíná tušit, že ve vnitřním světě hlavního hrdiny je něco v nepořádku.

„Menachem ví, že židovská víra přikazuje člověku se radovat. Pro chasidy, mezi něž se počítá, je to nejdůležitější přikázání ze všech. Tak proč není šťastný? Není to právě proto, že celou svou minulost kvůli víře před lety opustil?“ dodává izraelský filmař a spolurežisér Geuly Joseph Madmony.
Ten je i spoluautorem scénáře.

Vdovec Menachem je členem ortodoxní židovské komunity. Jeho dcerka Geula, což v hebrejské překladu znamená "vykoupení", je těžce nemocná. Menachem má špatně honorovanou práci v obchodním domě, a tak nemá peníze na jeji léčbu. 

Přesto se nabízí jedna možnost, jak získat potřebné finance a to je obnovení jeho rockové kapely. Jako bývalý frontman se postupně setká s jejími bývalými členy a přesvědčí je, že by spolu zase měli hrát, ale jen na svatbách, aby vydělali trochu peněz. Zjišťuje, že nejen on se změnil, ale i ambice a životy jeho přátel.

Začínají hrát. Samotný Menachem jakoby sám sobě nerozumí, proč je při zpívání najednou zase šťastný. Zároveň se v něm probouzí něco z minulosti. Prolínání obrazů koncertu a jeho zesnulé manželky je velmi působivé. Navíc pro evropského diváka scéna ze svatby, kdy tančí a baví se jen muži a ženy se snaží za zástěnou zahlédnout své bývalé "hudební idoly",  působí až směšně, ale ví, že je v Izraeli.

Hlavní hrdina si uvědomuje, že ortodoxní víra a rocková hudba, umění se až tak nemusí. I s ostatními členy kapely tak dochází k rozporům, až hádkám. Oni nechápou jeho a on zase nerozumí jejich přístupu k životu a víře. 

"Umělci mívají velké ego a jako ultraortodoxní náboženská osoba svůj život musíte zasvětit něčemu jinému než sobě. V tom rozpor je. Ale smyslem našeho filmu leží v tom, že lidi by měli odhodit nálepky, vidět v člověku víc, než jen věřícího nebo zpěváka,“ vysvětlil režisér na tiskové konferenci s tím, že třeba představitel hlavní role Moshe Folenflik je jako věřící herec důkazem, že se umění a náboženství nevylučuje. „Hlavní hrdina si zpočátku myslí, že buď může být jedno, nebo to druhé. Jeho úkolem je svůj život harmonizovat,“ doplnil Madmony a rozebral, jak postavu rámoval přímými liniemi v jeho bytě, aby vyjádřil jeho dusivou existenci. 

Ano, Menachem se dusí. Malé chvilky absolutního štěstí při hraní nedokážou z jeho mysli vyhnat ty děsivé představy, strach, že přijde o svou víru.

Od svého přítele se navíc dozvídá, že málem přišel o svou ženu, ještě před tím, než zemřela. Chtěla se rozvést. Nedokázal už žít v jeho dusivém světě bez smíchu, radosti a obyčejné "povídání si", sdělování. Možná to i tušil, ale nechtěl si to připustit. Jako nezúčastnění také tušíme, že jeho vnitřní svět je hodně v rozporu s tím vnějším. Okamžik, kdy bezcílně sedí u  obchodu a měl by jet za svou nemocnou dcerkou, je toho zcela jasným a přesvědčivým důkazem.

I jeho střetávání se ženami je velmi problematické a podléhá jeho víře.
A právě na těchto všech střetech, které hlavní hrdina tuší, ale nechce se ji zcela připustit,  je vystaven skvěle celý film.

Rocková, podmanivá hudba v podání kapely hlavního protagonisty, s trošku zvláštním názvem "Dálkové světla", skvělé herecké výkony, režisérké vedení, dobře napsaný scénář, kouzelná  kamera - to vše rovná se dobrý film, který diváka nadchne.

A za zmínku jistě stojí i herecký výkon malé Emily Granin, hlavní představitelky Geuly.

A je to právě ona - Geula, která naučí svého tátu se zase smát a žít s tím, že život zkrátka je plný protikladů a že je třeba se přizpůsobit a naučit se mít zase rád tento život.

Hodnocení: 90%

Geula
Drama, Izrael, 2018
Režie: Joseph Madmony, Boaz Yehonatan Yacov
Scénář: Joseph Madmony, Boaz Yehonatan Yacov, Erez Kav-El
Kamera: Boaz Yehonatan Yacov
Hrají: Moshe Folenflik, Emily Granin, Yonatan Galila, Sivan Shtivi, Shahar Even-Tzur, Avigayl Atara Koevary

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

RECENZE: Horor pro děti nemusí nutně znamenat strach. Husí kůže 2 je toho…

18.01.2019 09:10 RECENZE – Pokračování strašidelné komedie Husí kůže je zpět. Parta teenagerů bude opět muset…

Schindlerův seznam se po čtvrtstoletí vrací do kin

16.01.2019 13:23 Před dvaceti pěti lety vznikl Schindlerův seznam, jeden z nejzásadnějších filmů všech dob. U…

Kultovního Predátora měl hrát Jean-Claude Van Damme. Z natáčení rozzuřeně…

14.01.2019 12:53 Predátor patří spolu s Vetřelcem k nejklasičtějším filmovým monstrům. I přesto, že od uvedení…

Americké ceny filmových kritiků ovládl snímek Roma, bodovala také Lady Gaga

14.01.2019 07:35 Mexické drama Roma režiséra Alfonsa Cuaróna dominovalo nedělnímu udělování amerických cen filmových…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama