George Lucas: Jak nápad natočit Star Wars udělal z podivínského umělce miliardáře?

Asi jen těžko bychom na planetě Zemi hledali známější filmovou sérii než Star Wars. Nejen že se snímky staly legendou kinematografie, stejně tak si není možné nevšimnout, že značka Star Wars se objevuje snad na veškerém sortimentu od hraček přes oblečení až po kuchyňské nádobí. Dokonalý marketingový plán vymyslel filmař, který byl na přelomu 70. a 80. let považován za podivínského tvůrce nesrozumitelných filmů a vystudoval kulturní antropologii.

Přidejte svůj názor

George Lucas

Zběžný pohled do Lucasova mládí nedává vůbec tušit, kam povedou kroky budoucího neobvykle úspěšného režiséra. Nevýrazný mladík z provinčního města Modesto v Kalifornii měl jen jednu výraznější vášeň. Tou byly rychlá auta a svůj první automobil mladý Lucas rovněž z oblibou “tuningoval”. Koníček však ze dne na den ukončila vážná autonehoda, kterou Lucas přežil jen shodou náhod a ironií osudu zůstává, že mu vynesla první zmínku na titulní straně místních novin z 13. června 1962.

Lucas později zabral titulní stránky mnoha dalších novin a časopisů, ovšem v 60. letech to mohl tušit jen málokdo. Každopádně nehoda mladíkem otřásla a zcela změnila jeho pohled na svět. Začal studovat kulturní antropologii na místní “junior college” a následně se rozhodl pro studium filmu na Jihokalifornské univerzitě. K nelibosti svého otce - drobného podnikatele v oblasti tiskáren. Nakonec však Lucas zkušenosti z podnikatelské rodiny zúročil vskutku mnohonásobně.

Bez ambicí a s prázdnou kapsou

Filmařské začátky o budoucích komerčních úspěších jeho tvorby nedávaly nic tušit. Lucas se opakovaně vyjadřoval ke své budoucnosti v podobě plánu natáčet dokumentární a náročné umělecké snímky bez komerčních ambicí. I přes uznalé komentáře kritiky Lucasův první film pod obskurním názvem THX 1138 u diváku propadl a zůstal nepochopen. V Cannes, kde byl film uveden se musel Lucas se svou manželkou Marcií proplížit zadem, jelikož neměl peníze na lístky. Francouzský festival ovšem předznamenal budoucí úspěch.

Lucas se zde totiž neoficiálně sešel s filmovým producentem Davidem Pickerem a kromě prvního úspěšného Lucasova filmu Americké graffiti se zde dohodli také na natočení “fantastického filmu z vesmíru ve stylu Flashe Gordona”. Ano, jednalo se o Star Wars, o jehož budoucích konturách tehdy ještě nikdo neměl ponětí, nicméně se vznikem svého času nejvýdělečnějšího filmu se již počítalo.

Tah geniálního obchodníka za desítky miliard dolarů

Do práce na vědecko-fantastickém snímku dal Lucas skutečně všechno. V průběhu natáčení dokonce musel být hospitalizován pro kolaps organismu. Zisky z filmu však byly enormní, ale bylo by si bláhové myslet, že se jednalo o pouhou náhodu. V přípravné fázi natáčení prvního filmu Star Wars totiž Lucasův předchozí film Americké graffiti sklidil velký úspěch a Lucas jako filmař najednou stoupl na ceně. Všichni očekávali, že si řekne o navýšení rozpočtu připravovaných Star Wars a především o větší procenta ze zisku, tak jak velela obvyklá hollywoodská praxe.

Jenže Lucas přišel s něčím zcela jiným. Chtěl vlastnictví marketingových práv na Star Wars merchandising a případná pokračování filmu. Podle současných odhadů přibližně 85 % z tržeb značky Star Wars vydělal právě merchandising, na který si Lucas zajistil práva dřív, než byla natočena jediná klapka prvního filmu. Ještě před samotným uvedením filmu Lucasfilm uvedl do distribuce knižní publikaci Star Wars a vyrobil si fanoušky dřív než kdokoliv viděl jediný záběr z filmu. Přestože byl Lucas velmi překvapen, když zjistil, že podezřelé fronty na ulici způsobilo uvedení jeho filmu. Úspěch nebyl žádnou náhodou.

Tržby značky Star Wars před prodejem Lucasfilmu společnosti Disney se odhadují na 30 miliard dolarů. George Lucas nebyl jen vizionářem digitálního průmyslu a filmových triků, ale díky svých neméně geniálním obchodním vizím se stal dolarovým miliardářem.  

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Cenu Trilobit získal dokument o Češích a Slovácích v gulagu

20.01.2019 22:00 Český filmový a televizní svaz FITES dnes udělil Hlavní cenu Trilobit 2019 režisérce Martě Novákové…

Zemřel filmový producent Andrew Vajna, stál za snímky Rambo a Evita

20.01.2019 18:33 Ve věku 74 let dnes ve svém domově v Budapešti zemřel filmový producent a podnikatel Andrew Vajna.…

RECENZE: Horor pro děti nemusí nutně znamenat strach. Husí kůže 2 je toho…

18.01.2019 09:10 RECENZE – Pokračování strašidelné komedie Husí kůže je zpět. Parta teenagerů bude opět muset…

Schindlerův seznam se po čtvrtstoletí vrací do kin

16.01.2019 13:23 Před dvaceti pěti lety vznikl Schindlerův seznam, jeden z nejzásadnějších filmů všech dob. U…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama