George Lucas: Jak nápad natočit Star Wars udělal z podivínského umělce miliardáře?

Asi jen těžko bychom na planetě Zemi hledali známější filmovou sérii než Star Wars. Nejen že se snímky staly legendou kinematografie, stejně tak si není možné nevšimnout, že značka Star Wars se objevuje snad na veškerém sortimentu od hraček přes oblečení až po kuchyňské nádobí. Dokonalý marketingový plán vymyslel filmař, který byl na přelomu 70. a 80. let považován za podivínského tvůrce nesrozumitelných filmů a vystudoval kulturní antropologii.

Přidejte svůj názor

George Lucas
doporučujeme

Zběžný pohled do Lucasova mládí nedává vůbec tušit, kam povedou kroky budoucího neobvykle úspěšného režiséra. Nevýrazný mladík z provinčního města Modesto v Kalifornii měl jen jednu výraznější vášeň. Tou byly rychlá auta a svůj první automobil mladý Lucas rovněž z oblibou “tuningoval”. Koníček však ze dne na den ukončila vážná autonehoda, kterou Lucas přežil jen shodou náhod a ironií osudu zůstává, že mu vynesla první zmínku na titulní straně místních novin z 13. června 1962.

Lucas později zabral titulní stránky mnoha dalších novin a časopisů, ovšem v 60. letech to mohl tušit jen málokdo. Každopádně nehoda mladíkem otřásla a zcela změnila jeho pohled na svět. Začal studovat kulturní antropologii na místní “junior college” a následně se rozhodl pro studium filmu na Jihokalifornské univerzitě. K nelibosti svého otce - drobného podnikatele v oblasti tiskáren. Nakonec však Lucas zkušenosti z podnikatelské rodiny zúročil vskutku mnohonásobně.

Bez ambicí a s prázdnou kapsou

Filmařské začátky o budoucích komerčních úspěších jeho tvorby nedávaly nic tušit. Lucas se opakovaně vyjadřoval ke své budoucnosti v podobě plánu natáčet dokumentární a náročné umělecké snímky bez komerčních ambicí. I přes uznalé komentáře kritiky Lucasův první film pod obskurním názvem THX 1138 u diváku propadl a zůstal nepochopen. V Cannes, kde byl film uveden se musel Lucas se svou manželkou Marcií proplížit zadem, jelikož neměl peníze na lístky. Francouzský festival ovšem předznamenal budoucí úspěch.

Lucas se zde totiž neoficiálně sešel s filmovým producentem Davidem Pickerem a kromě prvního úspěšného Lucasova filmu Americké graffiti se zde dohodli také na natočení “fantastického filmu z vesmíru ve stylu Flashe Gordona”. Ano, jednalo se o Star Wars, o jehož budoucích konturách tehdy ještě nikdo neměl ponětí, nicméně se vznikem svého času nejvýdělečnějšího filmu se již počítalo.

Tah geniálního obchodníka za desítky miliard dolarů

Do práce na vědecko-fantastickém snímku dal Lucas skutečně všechno. V průběhu natáčení dokonce musel být hospitalizován pro kolaps organismu. Zisky z filmu však byly enormní, ale bylo by si bláhové myslet, že se jednalo o pouhou náhodu. V přípravné fázi natáčení prvního filmu Star Wars totiž Lucasův předchozí film Americké graffiti sklidil velký úspěch a Lucas jako filmař najednou stoupl na ceně. Všichni očekávali, že si řekne o navýšení rozpočtu připravovaných Star Wars a především o větší procenta ze zisku, tak jak velela obvyklá hollywoodská praxe.

Jenže Lucas přišel s něčím zcela jiným. Chtěl vlastnictví marketingových práv na Star Wars merchandising a případná pokračování filmu. Podle současných odhadů přibližně 85 % z tržeb značky Star Wars vydělal právě merchandising, na který si Lucas zajistil práva dřív, než byla natočena jediná klapka prvního filmu. Ještě před samotným uvedením filmu Lucasfilm uvedl do distribuce knižní publikaci Star Wars a vyrobil si fanoušky dřív než kdokoliv viděl jediný záběr z filmu. Přestože byl Lucas velmi překvapen, když zjistil, že podezřelé fronty na ulici způsobilo uvedení jeho filmu. Úspěch nebyl žádnou náhodou.

Tržby značky Star Wars před prodejem Lucasfilmu společnosti Disney se odhadují na 30 miliard dolarů. George Lucas nebyl jen vizionářem digitálního průmyslu a filmových triků, ale díky svých neméně geniálním obchodním vizím se stal dolarovým miliardářem.  

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vánoce a televize? ČT letos připravila čtyři nové pohádky

05.11.2019 12:03 Česká televize (ČT) připravila letos na Vánoce čtyři nové pohádky - Princezna a půl království,…

RECENZE: Terminátor: Dámská jízda? Temný osud do starého železa nepatří

04.11.2019 14:01 RECENZE – Některé filmové série ne a ne umřít. Od prvního Terminátora uběhlo 25 let, od posledního…

Zemřela francouzská herečka Laforetová, proslavila se po boku Belmonda

03.11.2019 20:33 Aktualizováno Francouzská zpěvačka a herečka Marie Laforetová zemřela v sobotu v Genolier ve Švýcarsku ve věku 80…

HBO natočí prequel k seriálu Hry o trůny

30.10.2019 09:17 Kabelová televize HBO chce navázat na globální úspěch své televizní adaptace populární fantasy…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama