Zahraniční filmy z festivalu Karlovy Vary, které musíte vidět

V sobotu 7. července skončil v Karlových Varech 53. ročník Mezinárodního filmového festivalu. V průběhu osmi dnů měli náštěvníci možnost navštívit 236 filmů, z toho 181 hraných a 55 dokumentárních. Součástí festivalu byl bohatý kulturní program doplněný o účast českých i zahraničních hvězd jako Tim Robbins, Terry Gilliam, Robert Pattinson nebo Barry Levinson. Teď, když je 53. ročník u konce, se zaměříme na zajímavé zahraniční filmy, které míří do kin nebo teprve budou.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

53. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary (MFF KV)

V první řadě se podíváme na vítěze Kříšťálového glóbu, kterým byl rumunský snímek „Je mi jedno, že se zapíšeme do dějin jako barbaři“. Ten rekonstruuje skutečnou událost z roku 1941, kdy rumunská armáda spáchala na východní frontě ohromný etnický masakr a to vše z pohledu mladé umělkyně. Poukazuje na chyby minulých generací nesoucí se až k současnosti. I když zatím není stanoveno přesné datum distribuce, tento film film od jednoho z nejvýraznějších evropských autorů, stojí za shlédnutí.

Dalším snímkem je Muž, který zabil Dona Quijota, jenž je už od 5. července v kinech. Jak už název napovídá, jedná se o volnou adaptaci příběhu Dona Quijota. Po 29 letech, kdy se poprvé začalo o tomto filmu mluvit, se režisérovi Terrymu Gilliamovi splnil sen. Jeho Quijotem je starý, lehce bláznivý výrobce obuvi Javier (Jonathan Pryce), který si známého rytíře historicky zahrál ve studentském filmu a po letech si začíná myslet, že jím opravdu je. Když do vesnice náhodou zavítá filmový režisér Toby (Adam Driver), Javier ho považuje za svého věrného Panzu a vydává se s ním na cestu napříč španělskou krajinou.

Zajímavou podívanou nabídnou dva skandinávské thrillery Tísňové volání a Utøya, 22. července. Tísňové volání se zaměřuje na bývalého policistu Asgera Holma a jeho rutinní službu na tísňové lince, kterou náhle změní telefonát unesené ženy. Jakmile se hovor přeruší, Holm začíná pátrat po ženě a jejím únosci. Na rozdíl od tradičních krimininálek, je film v mezích naprostého minimalismu, kdy se veškeré dění odehrává v prostorech stanice. Do kin thriller míří 12. července. Týden na to, 19. července, bude k vidění film Utøya, 22. července, který se vrací k tragické události z 22. července 2011, kdy pravicový extremista Breivik zaútočil na několik stovek mladých lidí a účastníků letního tábora na norském ostrově Utøya. Režisér Erik Poppe se zaměřil na zoufalý pohled obětí, odříznutých od okolního světa a na jejich okamžiky hrůzy od prvního výstřelu.

Ponorou atmosféru dále provede australský western Sweet Country zaměřující se na rasistické prostředí Austrálie 20. let, kde se setká ideje svobody s myšlenkou, že původní obyvatelé patří do okovů. Všudepřítomný rasismus je zde zadřený hluboko pod kůži. Film se chystá na filmové plátno 2. srpna. V podobném, odlehčeném duchu se nese protirasistická komedie BlacKkKlansman, která získala Velkou cenu na letošním festivalu v Cannes. Ron Stallworth je prvním Afroameričanem, který se stal nejen policistou, ale i úspěšným členem Ku Klux Klanu. Americký nezavislý režisér Spike Lee, si v tomto snímku z nikoho nebere servítky. Komedie bude k vidění od 16. srpna.

Film Léto od režiséra Kirilla Serebrennikova, zachycuje Lenigrad na počátku 80. let, kdy politickou represí začíná prosvítat svérázné rockové hnutí. Mike, frontman kapely Zoopark, se setkává s mladým hudebníkem Viktorem, který se má brzy stát ruskou rockovou hvězdou. Černobílý film obrazem ukazuje společenskou náladu v Sovětském svazu a situaci, kdy hity muzikantů jako Lou Reed, David Bowie, Iggy Pop z desek koupených na černém trhu, dotváří atmosféru doby.

Zahraniční výběr zakončíme halucinogenní jízdou Climax od francouzského experimentálního režiséra Gaspara Noé, který naposledy šokoval svět snímkem LOVE. Děj se odehrává v chatě uprostřed lesů v zimě roku 1996, kdy tanečníkům na konci turné po USA, zbývá už jen závěrečná party před odjezdem. Jedna velká nádoba sangrie spustí kolotoč dění, které by nikdo neočekával. Climax zvítězil v Cannes v sekci Quinzaine des réalisateurs a stal se největším překvapením festivalu. Premiéra obou filmů zatím není známá, ale pravděpodobně půjde o podzim letošního roku.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Mexický herec Guerrero nebude chybět na Oscarech, vízum nakonec dostal

15.02.2019 11:13 Mexický herec Jorge Antonio Guerrero se bude moci za deset dnů v Los Angeles zúčastnit slavnostního…

Bond zamíří na jih Itálie. Filmaře okouzlilo město Matera, ještě nedávno…

15.02.2019 09:41 Další bondovka, jejíž pracovní název zní Bond 25 a v níž bude agenta 007 popáté a naposledy hrát…

RECENZE: Akční vrchol začátku roku. Spektakulární Alita: Bojový anděl má…

14.02.2019 20:50 RECENZE – Gladiátorský famfrpál. Lovci lidí. Kyborgové s noži místo rukou. Po letech produkčních…

Hanzlíkův gentleman není pro každého, svoje nostalgické diváky si však…

14.02.2019 15:37 RECENZE – Hvězdně obsazený film v čele s Jaromírem Hanzlíkem, který se několik let v žádném snímku…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama