RECENZE: Gaspar Noé ví, jak vypadá peklo

Nový film skandálního francouzského režiséra vychází na velká plátna. Noé divákům nabízí neskutečný zážitek v podobě cesty do pekla. Pokud peklo existuje – má podobu tančící agonie.

Gaspar Noé, film Climax
doporučujeme

Gaspara Noého nezajímají recenze kritiků, nezajímají ho ani společenská tabu či předsudky. Gaspar Noé je absolutní ničitel všeho, na co jsme byli dosud zvyklí. Již po několik let režisérovy filmy čelí negativní kritice v Cannes, kde je Noé celkem častým hostem. Jeho skandální image v současném filmovém průmyslu se dá porovnat pouze s další filmovou legendou Larsem von Trierem. Trier se ale na rozdíl od Noého může pochlubit úplným odstraněním z hlavní filmové soutěže, odedávna může být pouze pozorovatelem. 

Filmový děj je geniálně jednoduchý. Třicítce tanečníků a tanečnic končí intenzivní trénink na turné v USA, zbývá už jen závěrečná party. A k tomu jedna velká nádoba sangrie... Neuvěřitelný taneční večírek se najednou promění v noční můru. Tanečníci zjistí, že pití obsahuje silnou drogovou látku. Tajemná droga má na každého jiný vliv, zároveň funguje jako jakýsi katalyzátor reality – poníka do nejtajemnějších lidských hlubin a odhaluje skutečnou podstatu, skryté vášně a zakázané touhy. 

Film začíná patnáctiminutovou taneční scénou, která díky absenci střihu vyvolává jakýsi pocit transu. Člověk pomalu zapomene, jak má dýchat. S každou minutou napětí roste, hudba je hlasitější a lidé čím dál tím víc šílí. I přes zdánlivý chaos je podstata filmu celkem jasná nehledě na to, zdali už máte nějaké zkušenosti s „magickou látkou“. Nejde zde ani o výborný taneční výkon hlavní herečky (Sofia Boutella) ani o dějovou linku. Gaspar pouze naznačuje na tom, že drogy zvou své démony na hody, prostírají sváteční stůl a objednávají si show, jejímž hlavní hrdinou jste vy. 

Chiméry vylézají na zemský povrch, jsou neviditelné ale zároveň destruktivní. Nic nezůstane v utajení, říká divákovi Gaspar. Estetický a smyslový zážitek posiluje zcela výjimečná filmová atmosféra – neonové barvy, devadesátková hudba, bizarní dialogy a celkový vintažní duch, ve kterém je natočen celý snímek.

img-responsive

Gaspar Noé | foto: aerofilms.cz

Divák není schopen určit ani místo ani čas. Slyšíme pouze děsivé výkřiky, něčí hádky či smích. A samozřejmě všudepřítomnou hudbu. Dnešní noc neskončí nikdy, dnešní noc je čiré peklo na zemi. Noé má v plánu nakazit diváky šílenstvím, donutit je tančit až do samého vyvrcholení.

Tančící agonie v žádném případě není určena citlivějším divákům ani příznivcům jemných románových zápletek. Po tomto snímku začínáte pochybovat nad autorovou adekvátností, o čemž jsme pochybovali i u jeho předchozích filmů. Gaspar Noé je výborný psycholog – ukáže vám ta nejtajemnější lidská zákoutí, kterým se neodvážný divák raději vyhne.

Climax (2018)

Celkové hodnocení: 85%

Režie: Gaspar Noé


Scénář: Gaspar Noé


Kamera: Benoît Debie


Hrají: Sofia Boutella, Romain Guillermic, Souheila Yacoub, Smile Kiddy, Claude Gajan Maude, Giselle Palmer, Taylor Kastle, Thea Carla Schott, Sharleen Temple, Lea Vlamos.

Francie / 95 minut / drama, horor, taneční, hudební 

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Film Havel by mohly uvést globální streamovací služby, režisér Horák jedná…

09.08.2020 18:06 Režisér Slávek Horák jedná s globálními streamovacími službami o uvedení snímku Havel. Řekl to v…

Olga Havlová dokázala život přizpůsobit sobě. Má můj obdiv, říká Geislerová

09.08.2020 16:08 Manželka Václava Havla Olga byla podle herečky Anny Geislerové, která ji ztvárnila v novém filmu…

Na co jít do kina? Ava, Vzpomínky na Itálii, oddechovka Palm Springs a…

08.08.2020 17:00 Žádné hollywoodské trháky teď v kinech nejsou, ale přesto se v nich promítá několik zajímavých…

RECENZE: překvapení léta, pohodová romantika s časovou smyčkou v Palm…

04.08.2020 07:19 Aktualizováno Andy Samberg (Brooklyn 99) si střihnul zajímavou roli v odlehčené komedii s romantickou zápletkou s…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama