RECENZE: Gaspar Noé ví, jak vypadá peklo

Nový film skandálního francouzského režiséra vychází na velká plátna. Noé divákům nabízí neskutečný zážitek v podobě cesty do pekla. Pokud peklo existuje – má podobu tančící agonie.

Přidejte svůj názor

Gaspar Noé, film Climax

Gaspara Noého nezajímají recenze kritiků, nezajímají ho ani společenská tabu či předsudky. Gaspar Noé je absolutní ničitel všeho, na co jsme byli dosud zvyklí. Již po několik let režisérovy filmy čelí negativní kritice v Cannes, kde je Noé celkem častým hostem. Jeho skandální image v současném filmovém průmyslu se dá porovnat pouze s další filmovou legendou Larsem von Trierem. Trier se ale na rozdíl od Noého může pochlubit úplným odstraněním z hlavní filmové soutěže, odedávna může být pouze pozorovatelem. 

Filmový děj je geniálně jednoduchý. Třicítce tanečníků a tanečnic končí intenzivní trénink na turné v USA, zbývá už jen závěrečná party. A k tomu jedna velká nádoba sangrie... Neuvěřitelný taneční večírek se najednou promění v noční můru. Tanečníci zjistí, že pití obsahuje silnou drogovou látku. Tajemná droga má na každého jiný vliv, zároveň funguje jako jakýsi katalyzátor reality – poníka do nejtajemnějších lidských hlubin a odhaluje skutečnou podstatu, skryté vášně a zakázané touhy. 

Film začíná patnáctiminutovou taneční scénou, která díky absenci střihu vyvolává jakýsi pocit transu. Člověk pomalu zapomene, jak má dýchat. S každou minutou napětí roste, hudba je hlasitější a lidé čím dál tím víc šílí. I přes zdánlivý chaos je podstata filmu celkem jasná nehledě na to, zdali už máte nějaké zkušenosti s „magickou látkou“. Nejde zde ani o výborný taneční výkon hlavní herečky (Sofia Boutella) ani o dějovou linku. Gaspar pouze naznačuje na tom, že drogy zvou své démony na hody, prostírají sváteční stůl a objednávají si show, jejímž hlavní hrdinou jste vy. 

Chiméry vylézají na zemský povrch, jsou neviditelné ale zároveň destruktivní. Nic nezůstane v utajení, říká divákovi Gaspar. Estetický a smyslový zážitek posiluje zcela výjimečná filmová atmosféra – neonové barvy, devadesátková hudba, bizarní dialogy a celkový vintažní duch, ve kterém je natočen celý snímek.

img-responsive

Gaspar Noé | foto: aerofilms.cz

Divák není schopen určit ani místo ani čas. Slyšíme pouze děsivé výkřiky, něčí hádky či smích. A samozřejmě všudepřítomnou hudbu. Dnešní noc neskončí nikdy, dnešní noc je čiré peklo na zemi. Noé má v plánu nakazit diváky šílenstvím, donutit je tančit až do samého vyvrcholení.

Tančící agonie v žádném případě není určena citlivějším divákům ani příznivcům jemných románových zápletek. Po tomto snímku začínáte pochybovat nad autorovou adekvátností, o čemž jsme pochybovali i u jeho předchozích filmů. Gaspar Noé je výborný psycholog – ukáže vám ta nejtajemnější lidská zákoutí, kterým se neodvážný divák raději vyhne.

Climax (2018)

Celkové hodnocení: 85%

Režie: Gaspar Noé


Scénář: Gaspar Noé


Kamera: Benoît Debie


Hrají: Sofia Boutella, Romain Guillermic, Souheila Yacoub, Smile Kiddy, Claude Gajan Maude, Giselle Palmer, Taylor Kastle, Thea Carla Schott, Sharleen Temple, Lea Vlamos.

Francie / 95 minut / drama, horor, taneční, hudební 

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko nezíská Oscara. Film "Všechno bude" se neprobil do užší nominace

18.12.2018 12:30 Aktualizováno Český snímek Všechno bude režiséra Olma Omerzua se do užší nominace na Oscary v kategorii…

Oscarový herec Rush čelí obvinění. Kolegyni měl posílat oplzlé SMS do…

17.12.2018 16:26 Aktualizováno Australský oscarový herec Geoffrey Rush čelí novému obvinění z nevhodného chování, které vůči němu…

Získala si srdce diváků z celého světa. Takhle vypadá Ošklivka Betty dnes

17.12.2018 12:00 Jen málo telenovel zaznamenalo v české republice takový úspěch jako Ošklivka Betty. Ta prorazila…

RECENZE: Sympaťák Aquaman v poctivé popcornovce zachraňuje svět pod i nad…

15.12.2018 17:35 RECENZE – Jeho otec byl strážcem majáku. Jeho matka královnou podmořské Atlantidy… jeho revírem je…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama