Startuje Letní filmová škola, režisér přivezl film o dětech z uprchlického tábora

Uherské Hradiště - Na letošní Letní filmovou školu (LFŠ) dorazil i íránský režisér Bahman Ghobadí. Přivezl s sebou čtyři snímky. Jeden z nich, film Želvy mohou létat, zachycující otřesné zážitky dětí z kurdského uprchlického tábora se postará o dnešní slavnostní zahájení festivalu.

Přidejte svůj názor

Film, ilustrační foto

Ghobadí nerad charakterizuje, zda je spíše íránský či kurdský režisér. "Je to nesmírně ožehavá otázka, nerad se definuji, režiséři jsou jeden národ. Navíc je to velmi ožehavá věc a ve své kariéře jsem na to několikrát doplatil, když jsem byl viděn jako jeden či druhý," řekl novinářům režisér.

Podle ředitelky festivalu Radany Korené jde o třetího íránského režiséra na LFŠ. Poukázala na to, že jde o poměrně exotickou destinaci a není snadné se k těmto filmům dostat. "Každoročně se na Letní filmové škole snažíme mít co nejpestřejší portfolio režisérů a jsme velmi rádi, že se nám i díky spolupráci s dramaturgem Mahdím Abdollazadehem podařilo přivést už třetího íránského režiséra. Ta země je trochu inkognito, co se týče pravdivé zprávy o současné situaci v Íránu a zároveň je velmi exotická a oblíbená u diváků," řekl ČTK dramaturg festivalu Jan Jílek.

Režisér do Uherského Hradiště dovezl filmy Čas opilých koní, Nikdo nic neví o perských kočkách, Želvy mohou létat a Sezona nosorožců. Ve všech názvech je zmiňováno zvíře a režisér přiznal, že má zvířata raději než lidi. "Zvířata vás neodsoudí, nezpochybňují, neptají se na vyznání, zda jste bohatá nebo chudý, berou vás takového, jaký jste. Hodně čerpám náměty od zvířat. Tak trochu i točím pro zvířata, zajímá mne vztah člověka a zvířete," uvedl Ghobadí. 

V pořadí 44. ročník LFŠ nabídne návštěvníkům přes 200 filmů, většina bude reprízována. Pozornost je letos věnována především české a slovenské kinematografii, ale také například tvorbě Ingmara Bergmana. Loni na největší nesoutěžní filmový festival v zemi dorazilo zhruba 6000 lidí. Podobný počet návštěvníků očekávají organizátoři i letos. Přehlídku zakončí v sobotu 4. srpna režisér Robert Sedláček novinkou Jan Palach.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

StarDance opustili Gondík se Stodůlkovou. Porota letos poprvé udělila…

17.11.2018 23:38 V sobotním kole soutěže StarDance se představilo šest párů, které tentokrát na parkety předvedly…

RECENZE: Divoké večírky, ženy a moc. Berlusconi je jen dítě, politika je…

17.11.2018 16:02 Aktualizováno Film o nejvlivnějším muži Itálie, jehož autorem je jeden z nejperspektivnějších italských režisérů…

Zemřel scenárista William Goldman, Oscara mu vynesl Butch Cassidy a…

16.11.2018 21:46 Ve věku 87 let v New Yorku zemřel americký scenárista William Goldman. S odvoláním na jeho dceru…

Češi jsou neskutečně milí, řekl oscarový herec Michael Caine, natáčení v…

16.11.2018 21:12 Praha - Je to jen pár dnů, co se oscarový herec Michael Caine, známý z desítek hollywoodských…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama