Startuje Letní filmová škola, režisér přivezl film o dětech z uprchlického tábora

Uherské Hradiště - Na letošní Letní filmovou školu (LFŠ) dorazil i íránský režisér Bahman Ghobadí. Přivezl s sebou čtyři snímky. Jeden z nich, film Želvy mohou létat, zachycující otřesné zážitky dětí z kurdského uprchlického tábora se postará o dnešní slavnostní zahájení festivalu.

Přidejte svůj názor

Film, ilustrační foto
doporučujeme

Ghobadí nerad charakterizuje, zda je spíše íránský či kurdský režisér. "Je to nesmírně ožehavá otázka, nerad se definuji, režiséři jsou jeden národ. Navíc je to velmi ožehavá věc a ve své kariéře jsem na to několikrát doplatil, když jsem byl viděn jako jeden či druhý," řekl novinářům režisér.

Podle ředitelky festivalu Radany Korené jde o třetího íránského režiséra na LFŠ. Poukázala na to, že jde o poměrně exotickou destinaci a není snadné se k těmto filmům dostat. "Každoročně se na Letní filmové škole snažíme mít co nejpestřejší portfolio režisérů a jsme velmi rádi, že se nám i díky spolupráci s dramaturgem Mahdím Abdollazadehem podařilo přivést už třetího íránského režiséra. Ta země je trochu inkognito, co se týče pravdivé zprávy o současné situaci v Íránu a zároveň je velmi exotická a oblíbená u diváků," řekl ČTK dramaturg festivalu Jan Jílek.

Režisér do Uherského Hradiště dovezl filmy Čas opilých koní, Nikdo nic neví o perských kočkách, Želvy mohou létat a Sezona nosorožců. Ve všech názvech je zmiňováno zvíře a režisér přiznal, že má zvířata raději než lidi. "Zvířata vás neodsoudí, nezpochybňují, neptají se na vyznání, zda jste bohatá nebo chudý, berou vás takového, jaký jste. Hodně čerpám náměty od zvířat. Tak trochu i točím pro zvířata, zajímá mne vztah člověka a zvířete," uvedl Ghobadí. 

V pořadí 44. ročník LFŠ nabídne návštěvníkům přes 200 filmů, většina bude reprízována. Pozornost je letos věnována především české a slovenské kinematografii, ale také například tvorbě Ingmara Bergmana. Loni na největší nesoutěžní filmový festival v zemi dorazilo zhruba 6000 lidí. Podobný počet návštěvníků očekávají organizátoři i letos. Přehlídku zakončí v sobotu 4. srpna režisér Robert Sedláček novinkou Jan Palach.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ondříček začne točit film o Zátopkovi, herec Neužil na roli trénuje už…

20.04.2019 14:07 Režisér David Ondříček za několik dnů začne natáčet celovečerní film o Emilu Zátopkovi. Dotočit ho…

V Cannes bude soutěžit film studenta FAMU, už uspěl na Českých lvech

19.04.2019 17:35 Francouzský festival v Cannes bude mít letos v soutěži českou účast. V sekci Cinéfondation uvede…

RECENZE: Stálo to čekání za to? Opar tajemství se nad poslední řadou…

15.04.2019 18:28 RECENZE – Hry o trůny jdou po osmi sezónách do finále a první díl nejočekávanějšího seriálu tohoto…

Zemřela herečka a dabérka Zuzana Skalníková (†69), hlas Mufa ze Studia…

15.04.2019 12:21 Český umělecký svět zasáhla další ztráta. Ve věku 69 let zemřela herečka Zuzana Skalníková,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama