Startuje Letní filmová škola, režisér přivezl film o dětech z uprchlického tábora

Uherské Hradiště - Na letošní Letní filmovou školu (LFŠ) dorazil i íránský režisér Bahman Ghobadí. Přivezl s sebou čtyři snímky. Jeden z nich, film Želvy mohou létat, zachycující otřesné zážitky dětí z kurdského uprchlického tábora se postará o dnešní slavnostní zahájení festivalu.

Přidejte svůj názor

Film, ilustrační foto

Ghobadí nerad charakterizuje, zda je spíše íránský či kurdský režisér. "Je to nesmírně ožehavá otázka, nerad se definuji, režiséři jsou jeden národ. Navíc je to velmi ožehavá věc a ve své kariéře jsem na to několikrát doplatil, když jsem byl viděn jako jeden či druhý," řekl novinářům režisér.

Podle ředitelky festivalu Radany Korené jde o třetího íránského režiséra na LFŠ. Poukázala na to, že jde o poměrně exotickou destinaci a není snadné se k těmto filmům dostat. "Každoročně se na Letní filmové škole snažíme mít co nejpestřejší portfolio režisérů a jsme velmi rádi, že se nám i díky spolupráci s dramaturgem Mahdím Abdollazadehem podařilo přivést už třetího íránského režiséra. Ta země je trochu inkognito, co se týče pravdivé zprávy o současné situaci v Íránu a zároveň je velmi exotická a oblíbená u diváků," řekl ČTK dramaturg festivalu Jan Jílek.

Režisér do Uherského Hradiště dovezl filmy Čas opilých koní, Nikdo nic neví o perských kočkách, Želvy mohou létat a Sezona nosorožců. Ve všech názvech je zmiňováno zvíře a režisér přiznal, že má zvířata raději než lidi. "Zvířata vás neodsoudí, nezpochybňují, neptají se na vyznání, zda jste bohatá nebo chudý, berou vás takového, jaký jste. Hodně čerpám náměty od zvířat. Tak trochu i točím pro zvířata, zajímá mne vztah člověka a zvířete," uvedl Ghobadí. 

V pořadí 44. ročník LFŠ nabídne návštěvníkům přes 200 filmů, většina bude reprízována. Pozornost je letos věnována především české a slovenské kinematografii, ale také například tvorbě Ingmara Bergmana. Loni na největší nesoutěžní filmový festival v zemi dorazilo zhruba 6000 lidí. Podobný počet návštěvníků očekávají organizátoři i letos. Přehlídku zakončí v sobotu 4. srpna režisér Robert Sedláček novinkou Jan Palach.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ceny Emmy opět ovládla Hra o trůny, hvězdou večera byl ale nováček mezi…

18.09.2018 09:31 Aktualizováno Los Angeles - Cenu Emmy pro nejlepší dramatický seriál si v pondělí večer odnesla z ceremoniálu v…

RECENZE: Střeva, hlášky a přeplácaný chaos. Nový Predátor má styl, chybí…

15.09.2018 13:10 RECENZE – Scénárista Smrtonosné zbraně a Posledního skauta patří mezi poslední mohykány, co ještě…

Jan Žižka jako hollywoodský trhák? Půjde o nejdražší film české…

13.09.2018 16:23 Praha - Historický film Petra Jákla Jan Žižka má rozpočet půl miliardy korun, což z něj činí dosud…

Češi usilují o Oscara s filmem Všechno bude. Má šanci?

13.09.2018 12:16 Praha - Česká filmová a televizní akademie (ČFTA), která každoročně stojí za udílením cen Český lev…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Kultury

reklama
reklama