Totalita v USA, narážky na Trumpa či ekologická katastrofa? Nový seriál odvážně paroduje celý svět

Co se stane až USA ovládne skupina náboženských fanatiků, která bude prosazovat tradiční a poněkud zastaralé společenské hodnoty? Co se stane, když lidé ztratí plodnost a stát bude zasahovat do intimního života svých občanů? Příběh služebnice je velmi povedená moderní interpretace legendárního románu Georga Orwella 1984.

Přidejte svůj názor

Příběh služebnice

Nový americký seriál měl úspěch nejen u diváků, ale i u kritiků. Letošní druhá řada má několik nominací Emmy a je velkou konkurencí dalším slavným seriálům, včetně Hry o trůny. Adaptace kultovní knihy od Margaret Atwood patří mezi nejpovedenější dnešní seriály, nabízí divákům zajímavý příběh, který kromě zábavy dokáže reflektovat moderní společenskou diskuzi.

Sexismus, totalita, šovinismus, válka, ekologická katastrofa, politický populismus, migrace, homosexualismus – Příběh služebnice je jakási encyklopedie moderních dějin, najdete zde témata, která neustále omývají veškerá masová media.

První série pojednává o utopické realitě teokratického Gileádu, v němž vládnou zcela odlišné zákony. Děj se odehrává na půdě někdejších Spojených států. Republika Gileád, která se potýká s ekologickými katastrofami a ztrátou lidské plodnosti, je ovládána zvráceným fundamentalistickým režimem, který militantně volá po "návratu k tradičním hodnotám".

Jako jedna z mála žen, které jsou ještě plodné, je Offred (Elisabeth Moss) služebnicí v rodině Velitele. Ženy z této kasty jsou nuceny k sexuálnímu otroctví v rámci posledního zoufalého pokusu znovu zalidnit svět. Společnost samozřejmě funguje v režimu věčné války a neustálého monitorování. Tvůrce kromě toho naráží na sexistické výroky Donalda Trumpa, které se odráží v poníženém stavu žen. Vládci jsou muži mající v rukou veškerou moc nad ženami. „Žena se musí věnovat domácnosti a dětem. Kapitalistické hodnoty ji nutily ignorovat její opravdové cíle předurčené samou příroda,“ říká jeden z hlavních seriálových velitelů Waterford. 

Seriál je dobrá ilustrace toho, co může nastat, když se k moci dostanou nejradikálnější a zfanatizované davy. Tvůrci se snaží odhadnout budoucnost USA v souvislosti se šířením radikálních konfliktních postojů a polarizace americké společnosti. A to všechno i s ohledem na blížící se ekologickou katastrofu

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pět filmů, ve kterých herci vedlejších postav předčili hlavní hrdiny

21.10.2018 21:46 Občas se stane, že můžou vedlejší postavy ve filmech svým výkonem předčít postavu hlavní. Možná…

Neviditelný herec: Rozhlasovou anketu vyhráli Somr a Medvecká

20.10.2018 14:16 Taťjana Medvecká za roli ve hře Prezident a Josef Somr za roli statkáře v pohádce Břicho Radegasta…

RECENZE: Hororová fantasy pohádka Čarodějovy hodiny okouzlí i znechutí…

20.10.2018 13:47 RECENZE – …rozhodně na ni ale nezapomenete. Nikdy. A to zvlášť na ty části, které byste nejradši…

RECENZE: Nový Halloween ctí svoji předlohu a dává na frak moderním hororům

19.10.2018 15:10 RECENZE – Po nenaplněném očekávání z hororu Sestra do kin míří další adept na horor roku. Nový…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama