Totalita v USA, narážky na Trumpa či ekologická katastrofa? Nový seriál odvážně paroduje celý svět

Co se stane až USA ovládne skupina náboženských fanatiků, která bude prosazovat tradiční a poněkud zastaralé společenské hodnoty? Co se stane, když lidé ztratí plodnost a stát bude zasahovat do intimního života svých občanů? Příběh služebnice je velmi povedená moderní interpretace legendárního románu Georga Orwella 1984.

Přidejte svůj názor

Příběh služebnice
doporučujeme

Nový americký seriál měl úspěch nejen u diváků, ale i u kritiků. Letošní druhá řada má několik nominací Emmy a je velkou konkurencí dalším slavným seriálům, včetně Hry o trůny. Adaptace kultovní knihy od Margaret Atwood patří mezi nejpovedenější dnešní seriály, nabízí divákům zajímavý příběh, který kromě zábavy dokáže reflektovat moderní společenskou diskuzi.

Sexismus, totalita, šovinismus, válka, ekologická katastrofa, politický populismus, migrace, homosexualismus – Příběh služebnice je jakási encyklopedie moderních dějin, najdete zde témata, která neustále omývají veškerá masová media.

První série pojednává o utopické realitě teokratického Gileádu, v němž vládnou zcela odlišné zákony. Děj se odehrává na půdě někdejších Spojených států. Republika Gileád, která se potýká s ekologickými katastrofami a ztrátou lidské plodnosti, je ovládána zvráceným fundamentalistickým režimem, který militantně volá po "návratu k tradičním hodnotám".

Jako jedna z mála žen, které jsou ještě plodné, je Offred (Elisabeth Moss) služebnicí v rodině Velitele. Ženy z této kasty jsou nuceny k sexuálnímu otroctví v rámci posledního zoufalého pokusu znovu zalidnit svět. Společnost samozřejmě funguje v režimu věčné války a neustálého monitorování. Tvůrce kromě toho naráží na sexistické výroky Donalda Trumpa, které se odráží v poníženém stavu žen. Vládci jsou muži mající v rukou veškerou moc nad ženami. „Žena se musí věnovat domácnosti a dětem. Kapitalistické hodnoty ji nutily ignorovat její opravdové cíle předurčené samou příroda,“ říká jeden z hlavních seriálových velitelů Waterford. 

Seriál je dobrá ilustrace toho, co může nastat, když se k moci dostanou nejradikálnější a zfanatizované davy. Tvůrci se snaží odhadnout budoucnost USA v souvislosti se šířením radikálních konfliktních postojů a polarizace americké společnosti. A to všechno i s ohledem na blížící se ekologickou katastrofu

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Lví král ovládl tuzemská kina. Porazil Spider-Mana, který se natáčel i v…

22.07.2019 18:02 V čele víkendové návštěvnosti českých kin vystřídal další kapitolu filmové série Spider-Man:…

V Česku se natáčí první fantasy pohádka, bude v ní mnoho digitálních efektů

22.07.2019 15:43 Novou českou fantasy pohádku Princezna zakletá v čase uvidí diváci v březnu 2020. V hlavních rolích…

Avengers:Endgame se oficiálně stane nejvýdělečnějším filmem v historii

21.07.2019 14:24 Americký snímek Avengers: Endgame, který završuje ságu z epického světa marvelovských superhrdinů,…

Zemřela herečka Alena Karešová, nejvíc ji proslavily komedie

19.07.2019 14:42 V 92 letech zemřela herečka a učitelka Alena Karešová. Diváci ji mohli znát z filmů Zdeňka Trošky…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama