RECENZE: Nejlepší akční film současnosti? Nový Mission Impossible předvádí nevídané kusy

RECENZE – Nejúspěšnější série v historii filmu se vrací na filmové plátno. Mission: Impossible – Fallout ukazuje Ethana Hunta v temnějším, ale zároveň lidštějším světle. Do vrcholu série se vrací postavy z předchozích dílů, aby dovyprávěli poslední střípky svého příběhu.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Ethan Hunt v jedné z tradičních situací

Ethan Hunt (Tom Cruise) měl spolu se svým týmem za úkol zajistit ukradené plutonium. Jenže předání v Berlíně neproběhne podle plánu a tak má Hunt na krku další globální hrozbu. Aby toho nebylo málo, přidá se na jeho stranu agent CIA August Walker (Henry Cavill), který má za úkol sledovat každý Ethanův krok. Jakmile se do děje připlete i starý známý Solomon Lane (Sean Harris), záporák z předchozího dílu, je zaděláno na pořádný problém.

I přes zdánlivě jednoduchou zápletku, se směr děje tolikrát změní, že divák přestává tušit, co bude příště. Právě neustálé zvraty se stávají ústředním pozitivem i negativem filmu. Posílují sice důvtipnost, ale v přílišném počtu tlačí na diváka. McQuarriemu se daří v průběhu příběhu dostávat Ethana Hunta do stále nových situací, které si ojediněle odporují po rozumové stránce. Přesto nový Mission Impossible není banální, jak by se mohlo u akčního filmu zdát.

img-responsive

Hunt a jeho tým | foto: CinemArt

Na rozdíl od patého dílu, je šestka více dějová a z hlediska hlavní postavy i temnější. Odhalují se informace, které byli v minulosti nezodpovězené. Humor funguje téměř bezchybně po celou dobu. Protipól Hunt a Walker funguje velmi dobře a napomáhá spádu příběhu. Jen škoda toho neustále vychvalování Ethana Hunta ostatními postavami. McQuarrie dělá z Hunta morální ikonu a absolutního zachránce světa.

Velkým plusem Mission: Impossible – Fallout je herecké obsazení, kdy si režisér a scénárista Christopher McQuarrie dal péči s návrátem starých známých postav do hry. Divák se nachází v situaci, kdy si vychutnává postupný nástup postav. Od Benjiho (Simon Pegg), Ilsy (Rebecca Ferguson), dcery Max z prvního dílu (Vanessa Kirby) nebo třeba Huntovu bývalou manželku Julii (Michelle Monaghan).

I když McQuarrie natáčel i předchozí díl Mission Impossible Národ grázlů, tak jeho rukopis je zde minimálně vidět. Na první pohled se vše jeví jako kdyby to točil jiný člověk, což byl ostatně i jeho záměr. Dávkuje pravidelně napjetí a drží diváka v naprosté pozornosti. Doplňující hudba od Lorne Balfeho, která zdánlivě připomíná Zimmerův legendární soundtrack k filmu Počátek, pak pouze umocňuje nekončící příval napjetí.

Po skončení filmu bude divák jistě rozdýchavat dvě hodiny nekončícího přívalu adrenalinu. Nejspíš si položí podobnou otázku, jakou si pokládá jedna z postav „Proč prostě ten Ethan Hunt už neumře?“. Nestárnoucímu Tomu Cruisovi půjde nejednou o život až se zdá, že má jako kočka devět životů. Z jednoho máleru se vyškrábe a přejde do dalšího. Pořád dokola a divák je mu svědkem.

Celkové hodnocení: 85 %

Mission: Impossible - Fallout (2018)

Hrají: Tom Cruise, Rebecca Ferguson, Henry Cavill, Vanessa Kirby, Alec Baldwin, Simon Pegg, Sean Harris a další

Režie: Christopher McQuarrie

Scénář: Christopher McQuarrie

Kamera: Rob Hardy

Hudba: Lorne Balfe

USA / 147 minut / akční, dobrodružný, thriller

Vstupte do diskuze (5)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko je rájem pro zahraniční filmové štáby: Loni utratily pět miliard,…

20.02.2019 10:53 Zahraniční filmové štáby strávily loni v českých lokacích a v ateliérech přes 1000 natáčecích dnů a…

Zemřel kameraman Stanislav Milota. Podílel na Spalovači mrtvol, natočil…

18.02.2019 17:35 Aktualizováno Ve věku 85 let zemřel dnes český kameraman a signatář Charty 77 Stanislav Milota. Manžel herečky…

Ženy v běhu stále vévodí kinům, na druhé místo se vyšvihla akční novinka

18.02.2019 16:58 Žebříček víkendové návštěvnosti tuzemských kin potřetí za sebou vede komedie režiséra Martina…

Zemřel Bruno Ganz, Hitler z Pádu Třetí říše

16.02.2019 12:32 Ve věku 77 let zemřel v Curychu švýcarský filmový a divadelní herec Bruno Ganz, informovala dnes…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama