Vědci si posvítili na Hollywood a nejsou spokojeni. Ve filmech prý chybí ženy i menšiny

To, že Hollywood rád hovoří o rovnosti nejen mezi pohlavími není za posledních pár let novinkou. Hnutí jako Time’s Up nebo #MeToo hýbají věcmi ve velkém alespoň na pohled, průzkumy tvrdí přesný opak. Hovořit o něčem je něco jiného než konat.

Přidejte svůj názor 18 komentářů

Hollywood

Profesorka Stacy L. Smith z Annenberg School for Communication and Journalism se ve poslední studii zabývala problematikou zachycení žen, rasových a etnických skupin, LGBT komunity a osob ze zdravotním postižením v populárních filmech.

Spolu se svým týmem zkoumala 48 000 postav z 1100 „nejlepších filmů“ z let 2007 a 2017. V měření brala v potaz i 100 nejlepších filmů z hlediska prodeje za každý kalendářní rok, z nichž většina jsou studiové filmy. Studie poznamenává, že ženy, které mluví na obrazovce, obsadily jen 30,6% všech rolí po dobu 11 let, zatímco méně než 1% postav pocházelo z komunit LGBT.

"Ti, kteří čekají na rok pro zařazení, budou zklamáni," uvedla Smithová v oficiálním prohlášení. "Hollywood nesmí skončit jenom u mluvení o větším začlenění žen na obrazovku, lidí odlišné barvy, komunitu LGBT nebo osob se zdravotním postižením," dále dodala.

Podíváme-li se blíže na rok 2017, kdy se zdálo, že neustálé hovoření o potřebě a touze po rozmanitosti někam vede, výsledek vykazuje jen malý pokrok. Pouze ve 33 ze 100 nejlepších filmů v roce 2017 měla žena hlavní nebo vedlejší roli. Čtyři z těchto žen byly z méně zastoupené rasové/etnické skupiny. Tato zjištění přitom nepředstavují žádnou změnu od roku 2016 podle studie.

„Poté, co jsme zaznamenali malou změnu v těchto číslech, je zřejmé, že Hollywood musí udělat více, aby zajistil, že marginalizované skupiny jsou součástí struktury vyprávění. Dobré úmysly nestačí k vytvoření změn. Hollywood potřebuje hmatatelná, akceptovatelná řešení, která povedou k reálné transformaci. Naše práce svědčí o krocích, které společnosti a jednotlivci mohou podniknout, pokud chtějí vidět výsledky," řekla Smithová.

Vstupte do diskuze (18)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Po čem muži touží? Sara Sandeva a Patricie Fuxová mají Hvězdu důvěrnou

20.09.2018 22:56 Aktualizováno Praha - Textařka, skladatelka a zpěvačka Patricie Fuxová společně s herečkou Sarou Sandevou…

Je to venku. Kdo natočí příští bondovku? Producenty uchvátil novátorstvím

20.09.2018 14:25 Londýn - Příští film z kultovní série příběhů o agentovi 007 Jamesi Bondovi natočí 41letý americký…

Ceny Emmy opět ovládla Hra o trůny, hvězdou večera byl ale nováček mezi…

18.09.2018 09:31 Aktualizováno Los Angeles - Cenu Emmy pro nejlepší dramatický seriál si v pondělí večer odnesla z ceremoniálu v…

RECENZE: Střeva, hlášky a přeplácaný chaos. Nový Predátor má styl, chybí…

15.09.2018 13:10 RECENZE – Scénárista Smrtonosné zbraně a Posledního skauta patří mezi poslední mohykány, co ještě…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější

reklama
reklama