Vědci si posvítili na Hollywood a nejsou spokojeni. Ve filmech prý chybí ženy i menšiny

To, že Hollywood rád hovoří o rovnosti nejen mezi pohlavími není za posledních pár let novinkou. Hnutí jako Time’s Up nebo #MeToo hýbají věcmi ve velkém alespoň na pohled, průzkumy tvrdí přesný opak. Hovořit o něčem je něco jiného než konat.

Přidejte svůj názor 18 komentářů

Hollywood

Profesorka Stacy L. Smith z Annenberg School for Communication and Journalism se ve poslední studii zabývala problematikou zachycení žen, rasových a etnických skupin, LGBT komunity a osob ze zdravotním postižením v populárních filmech.

Spolu se svým týmem zkoumala 48 000 postav z 1100 „nejlepších filmů“ z let 2007 a 2017. V měření brala v potaz i 100 nejlepších filmů z hlediska prodeje za každý kalendářní rok, z nichž většina jsou studiové filmy. Studie poznamenává, že ženy, které mluví na obrazovce, obsadily jen 30,6% všech rolí po dobu 11 let, zatímco méně než 1% postav pocházelo z komunit LGBT.

"Ti, kteří čekají na rok pro zařazení, budou zklamáni," uvedla Smithová v oficiálním prohlášení. "Hollywood nesmí skončit jenom u mluvení o větším začlenění žen na obrazovku, lidí odlišné barvy, komunitu LGBT nebo osob se zdravotním postižením," dále dodala.

Podíváme-li se blíže na rok 2017, kdy se zdálo, že neustálé hovoření o potřebě a touze po rozmanitosti někam vede, výsledek vykazuje jen malý pokrok. Pouze ve 33 ze 100 nejlepších filmů v roce 2017 měla žena hlavní nebo vedlejší roli. Čtyři z těchto žen byly z méně zastoupené rasové/etnické skupiny. Tato zjištění přitom nepředstavují žádnou změnu od roku 2016 podle studie.

„Poté, co jsme zaznamenali malou změnu v těchto číslech, je zřejmé, že Hollywood musí udělat více, aby zajistil, že marginalizované skupiny jsou součástí struktury vyprávění. Dobré úmysly nestačí k vytvoření změn. Hollywood potřebuje hmatatelná, akceptovatelná řešení, která povedou k reálné transformaci. Naše práce svědčí o krocích, které společnosti a jednotlivci mohou podniknout, pokud chtějí vidět výsledky," řekla Smithová.

Vstupte do diskuze (18)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

RECENZE: Divoké večírky, ženy a moc. Berlusconi je jen dítě, politika je…

17.11.2018 16:02 Aktualizováno Film o nejvlivnějším muži Itálie, jehož autorem je jeden z nejperspektivnějších italských režisérů…

Zemřel scenárista William Goldman, Oscara mu vynesl Butch Cassidy a…

16.11.2018 21:46 Ve věku 87 let v New Yorku zemřel americký scenárista William Goldman. S odvoláním na jeho dceru…

Češi jsou neskutečně milí, řekl oscarový herec Michael Caine, natáčení v…

16.11.2018 21:12 Praha - Je to jen pár dnů, co se oscarový herec Michael Caine, známý z desítek hollywoodských…

RECENZE: Útěk ze socialistického panoptika. Na filmu Balón je nudný jen…

16.11.2018 19:40 RECENZE – Šest neděl v balónu? Ani omylem! Rodině toužící po Západě by bohatě stačila hodina a…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama