Festival ve Slavonicích začal v duchu hippies, zahájen byl projekcí Formanových Vlasů

Slavonice (Jindřichohradecko) - V jihočeských Slavonicích dnes začal pátý ročník kulturního festivalu. Zahájen byl projekcí legendárního snímku Miloše Formana Vlasy. Do atmosféry 60. let minulého století se někteří diváci zcela ponořili, nechyběly široké nohavice, pestrobarevné oblečení, šátky ve vlasech.

Přidejte svůj názor

Miloš Forman

Návštěvníci během celého pětidenního festivalu uvidí 65 filmů včetně předpremiéry snímku Toman režiséra Ondřeje Trojana, jenž je jedním z organizátorů akce v renesančním městečku.

Forman Vlasy natočil v roce 1979 podle stejnojmenného muzikálu. "Přemýšleli jsme nad tím, který film vybrat. Protože je projekce v letním kině na náměstí, hodily se právě Vlasy, které všichni milujeme. Navíc s ohledem na atmosféru ve společnosti potřebujeme trochu toho rebelství a rozpuštěných vlasů," vysvětluje mluvčí festivalu Barbara Trojanová.

Ještě před projekcí v nedaleké rakouské obci Fratres pořadatelé zahájili výstavu z archivu kameramana Jaroslava Kučery a tradičně před startem samotného filmového maratonu odhalil Martin Ceplecha novou instalaci v zahradě v Maříži za Slavonicemi. Nová netypická fontána zachycuje vodáky, kteří se právě "cvakli" na Vltavě. A právě úryvek z Vltavy skladatele Bedřicha Smetany vernisáž doprovodil. Hned u zahrady je k vidění výstava grafik a plastik Stefana Milkova v odsvěcené kapli.

Na programu je i dvanáct koncertů, z toho čtyři velké v místním kulturním domě a další ve stodole v Maříži, kam bude tradičně vozit zájemce speciální autobus ze Slavonic.  V rámci doprovodného programu nechybí sekce pro děti. Hlavní pozornost je věnována filmové produkci z celého světa. "Filmovou dramaturgii dělá Ondřej Trojan a sochař Jaroslav Róna a myslím, že tahle dvě jména jsou zárukou, že tu diváci neuvidí žádné nesmysly," dodala Trojanová.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

RECENZE: Divoké večírky, ženy a moc. Berlusconi je jen dítě, politika je…

17.11.2018 16:02 Aktualizováno Film o nejvlivnějším muži Itálie, jehož autorem je jeden z nejperspektivnějších italských režisérů…

Zemřel scenárista William Goldman, Oscara mu vynesl Butch Cassidy a…

16.11.2018 21:46 Ve věku 87 let v New Yorku zemřel americký scenárista William Goldman. S odvoláním na jeho dceru…

Češi jsou neskutečně milí, řekl oscarový herec Michael Caine, natáčení v…

16.11.2018 21:12 Praha - Je to jen pár dnů, co se oscarový herec Michael Caine, známý z desítek hollywoodských…

RECENZE: Útěk ze socialistického panoptika. Na filmu Balón je nudný jen…

16.11.2018 19:40 RECENZE – Šest neděl v balónu? Ani omylem! Rodině toužící po Západě by bohatě stačila hodina a…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama