Festival ve Slavonicích začal v duchu hippies, zahájen byl projekcí Formanových Vlasů

Slavonice (Jindřichohradecko) - V jihočeských Slavonicích dnes začal pátý ročník kulturního festivalu. Zahájen byl projekcí legendárního snímku Miloše Formana Vlasy. Do atmosféry 60. let minulého století se někteří diváci zcela ponořili, nechyběly široké nohavice, pestrobarevné oblečení, šátky ve vlasech.

Přidejte svůj názor

Miloš Forman
doporučujeme

Návštěvníci během celého pětidenního festivalu uvidí 65 filmů včetně předpremiéry snímku Toman režiséra Ondřeje Trojana, jenž je jedním z organizátorů akce v renesančním městečku.

Forman Vlasy natočil v roce 1979 podle stejnojmenného muzikálu. "Přemýšleli jsme nad tím, který film vybrat. Protože je projekce v letním kině na náměstí, hodily se právě Vlasy, které všichni milujeme. Navíc s ohledem na atmosféru ve společnosti potřebujeme trochu toho rebelství a rozpuštěných vlasů," vysvětluje mluvčí festivalu Barbara Trojanová.

Ještě před projekcí v nedaleké rakouské obci Fratres pořadatelé zahájili výstavu z archivu kameramana Jaroslava Kučery a tradičně před startem samotného filmového maratonu odhalil Martin Ceplecha novou instalaci v zahradě v Maříži za Slavonicemi. Nová netypická fontána zachycuje vodáky, kteří se právě "cvakli" na Vltavě. A právě úryvek z Vltavy skladatele Bedřicha Smetany vernisáž doprovodil. Hned u zahrady je k vidění výstava grafik a plastik Stefana Milkova v odsvěcené kapli.

Na programu je i dvanáct koncertů, z toho čtyři velké v místním kulturním domě a další ve stodole v Maříži, kam bude tradičně vozit zájemce speciální autobus ze Slavonic.  V rámci doprovodného programu nechybí sekce pro děti. Hlavní pozornost je věnována filmové produkci z celého světa. "Filmovou dramaturgii dělá Ondřej Trojan a sochař Jaroslav Róna a myslím, že tahle dvě jména jsou zárukou, že tu diváci neuvidí žádné nesmysly," dodala Trojanová.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

OBRAZEM: 26. ročník filmových cen Český lev ovládla Omerzuova roadmovie…

23.03.2019 23:05 V pražském Rudolfinu se dnes už po 26. předávaly ceny Český lev. Večerem, který v přímém přenosu…

V Praze se předávaly ceny Český lev: Sošky získali Boková, Dobrý i Issová.…

23.03.2019 22:24 Aktualizováno V pražském Rudolfinu se dnes už po 26. předávaly ceny Český lev. Večerem, který v přímém přenosu…

RECENZE: Kniha Světlo ženy ličí portét lidí zlomených životem. Oslní i po…

23.03.2019 15:25 RECENZE - Próza Světlo ženy připomíná zapomenutého velikána druhé poloviny 20. století. Za…

Fanoušci se dočkali: Tarantino vypustil první trailer k Once Upon A Time…

21.03.2019 11:55 To, na co se těšili filmoví fanoušci z celého světa, je konečně tu. Společnost Sony Pictures…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama