Festival ve Slavonicích začal v duchu hippies, zahájen byl projekcí Formanových Vlasů

Slavonice (Jindřichohradecko) - V jihočeských Slavonicích dnes začal pátý ročník kulturního festivalu. Zahájen byl projekcí legendárního snímku Miloše Formana Vlasy. Do atmosféry 60. let minulého století se někteří diváci zcela ponořili, nechyběly široké nohavice, pestrobarevné oblečení, šátky ve vlasech.

Přidejte svůj názor

Miloš Forman
doporučujeme

Návštěvníci během celého pětidenního festivalu uvidí 65 filmů včetně předpremiéry snímku Toman režiséra Ondřeje Trojana, jenž je jedním z organizátorů akce v renesančním městečku.

Forman Vlasy natočil v roce 1979 podle stejnojmenného muzikálu. "Přemýšleli jsme nad tím, který film vybrat. Protože je projekce v letním kině na náměstí, hodily se právě Vlasy, které všichni milujeme. Navíc s ohledem na atmosféru ve společnosti potřebujeme trochu toho rebelství a rozpuštěných vlasů," vysvětluje mluvčí festivalu Barbara Trojanová.

Ještě před projekcí v nedaleké rakouské obci Fratres pořadatelé zahájili výstavu z archivu kameramana Jaroslava Kučery a tradičně před startem samotného filmového maratonu odhalil Martin Ceplecha novou instalaci v zahradě v Maříži za Slavonicemi. Nová netypická fontána zachycuje vodáky, kteří se právě "cvakli" na Vltavě. A právě úryvek z Vltavy skladatele Bedřicha Smetany vernisáž doprovodil. Hned u zahrady je k vidění výstava grafik a plastik Stefana Milkova v odsvěcené kapli.

Na programu je i dvanáct koncertů, z toho čtyři velké v místním kulturním domě a další ve stodole v Maříži, kam bude tradičně vozit zájemce speciální autobus ze Slavonic.  V rámci doprovodného programu nechybí sekce pro děti. Hlavní pozornost je věnována filmové produkci z celého světa. "Filmovou dramaturgii dělá Ondřej Trojan a sochař Jaroslav Róna a myslím, že tahle dvě jména jsou zárukou, že tu diváci neuvidí žádné nesmysly," dodala Trojanová.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Festival filmových komedií vyhrály Ženy v běhu, zabodovali i Lábus či…

21.09.2019 20:04 Na Festivalu české filmové komedie v Novém Městě nad Metují zvítězil snímek režiséra Martina…

Nejlepší dabing: Cenu Františka Filipovského získali David Novotný a…

21.09.2019 19:23 David Novotný a Tereza Bebarová získali ceny za nejlepší mužský a ženský herecký výkon v dabingu. Z…

Favoritem cen Emmy je seriál Hra o trůny, šanci má i drama i homosexuálech

21.09.2019 09:45 Mezi největší favority letošních amerických televizních cen Emmy patří kandidáti z produkce…

Rambo: Poslední krev. Do českých kin se přichází rozloučit legendární…

19.09.2019 13:59 Do českých kin dnes vstupuje poslední film s legendárním válečným veteránem a osamělým bojovníkem…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama