Zemřel Ilja Racek, herec s těžko zaměnitelnou image

Praha- Zemřel herec Ilja Racek, bylo mu 88 let. Kromě divadla často hrál i ve filmu. Účinkoval také v oblíbených televizních seriálech Arabela se vrací, Náhrdelník, Hříšní lidé města pražského nebo Zlá krev.

Přidejte svůj názor 14 komentářů

Ilja Racek

Podle poslední tatínkovy vůle bude rozloučení s ním jen v rodinném kruhu, řekl ČTK Ilja Racek mladší. "S lítostí jsem přijal zprávu o odchodu pana Ilji Racka. Skvělého herce s neobyčejným osudem, který své pevné mravní postoje považoval za samozřejmost. Čest Vaší památce, Mistře! uvedl k odchodu herce ministr kultury Antonín Staněk.

Racka, narozeného v Praze 24. června 1930, už v dětství zaujalo loutkové divadlo, hodně četl a rád chodil do biografu. Po maturitě na gymnáziu začal studovat herectví na pražské konzervatoři, ze které se brzy poté stala Divadelní fakulta Akademie múzických umění. Herecká studia absolvoval v roce 1950, ale ještě před jejich dokončením nastoupil do angažmá v Krajském oblastním divadle v Olomouci, kde strávil deset let. V letech 1960-1966 působil v někdejším Divadle E. F. Buriana v Praze.

V roce 1966 se Racek stal členem souboru Divadla na Vinohradech, kde se postupně profiloval jako představitel výrazných a psychologicky složitých postav. Vytvořil zde přes pět desítek rolí. Tou první byl Magnus Gabriel de la Gardie ve Strindbergově dramatu Královna Kristina (1966).

Byl také Doktorem ve Stehlíkově Grandlehárně, Důstojným pánem Shannonem ve Williamsově Noci s leguánem, Foltýnem v Pavlíčkově hře Posedlost aneb Život a dílo skladatele Foltýna, Grayem v Hubačově dramatizaci románu Král Krysa, Králem v Hamletovi i Wolandem v dramatizaci Bulgakovova románu Mistr a Markétka.

zdroj: YouTube

Později nastudoval role Firse v Čechovově Višňovém sadu a Kustoda v divadelní verzi proslulého Felliniho snímku Zkouška orchestru či Bruncvíka v dramatizaci Kafkova Zámku. Kromě domovské vinohradské scény Racek hostoval například v Divadle Na zábradlí, ve Viole a od začátku 90. let v Divadle ABC, Rokoku a Divadle v Řeznické.

Jeho uhrančivý pohled a výrazný zjev často využíval také film a zejména televize. Ve filmu se poprvé objevil jako konzervatorista v roce 1948 ve snímku Martina Friče Návrat domů. Z jeho dalších filmových rolí vyniká upír v televizním zpracování Stokerova románu Hrabě Drákula, kde díky svému uhrančivému vzhledu a síle psychologického herectví působivě ztvárnil legendárního hraběte. Za celoživotní činoherní mistrovství získal Ilja Racek v roce 2008 cenu Thálie.

Vstupte do diskuze (14)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

RECENZE: Po čem muži touží? Po nenáročné komedii s vynikajícím hereckým…

22.09.2018 09:54 RECENZE - Najdeme odpověď na otázku Po čem muži touží? Tvůrci této místy až "crazy komedie" se…

Keňa dovolila promítat lesbický film. Ale jen na chvíli, aby mohl bojovat…

22.09.2018 07:47 Nairobi - Keňská soudkyně zrušila zákaz promítání keňského filmu o lesbickém vztahu - ale jen na…

RECENZE: Český dokument, který nadchnul Vary. King Skate srší energií,…

21.09.2018 12:04 RECENZE – „Přilepit se k betonu. Vysvištět prostorem. Mít to všechno v pohybu.“ Být skejťákem za…

Po čem muži touží? Sara Sandeva a Patricie Fuxová mají Hvězdu důvěrnou

20.09.2018 22:56 Aktualizováno Praha - Textařka, skladatelka a zpěvačka Patricie Fuxová společně s herečkou Sarou Sandevou…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Kultury

reklama
reklama