RECENZE: Černý superpolda kontra Ku Klux Kla(u)n. BlacKkKlansman si kopne i do Trumpa

RECENZE – Peklo v Charlotesville a Black Lives Matter. Nejen v reakci na ně vznikl tento zvláštní film o skutečném afroamerickém policistovi, který v 70. letech infiltroval buňku KKK. Trochu komedie, hlavně ale nevybíravá obžaloba rasismu zvládá v jednom příběhu stavět mosty i rozdávat rány

Přidejte svůj názor

Dva policisté, jedna falešná identita.
doporučujeme

Ron Stallworth (John David Washington) se koncem 70. let stal prvním policistou v Colorado Springs, městě, které sice nepatří mezi typické výspy Ku Klux Klanu, rozhodně se ale jedná o místo, které svoji konfederační minulost nezapře – o čemž se Ron přesvědčuje denně na vlastní oči. Ať už se jedná o předsudky některých jeho kolegů, demonstrace černošského studentstva konsternovaně naslouchajícího revolucionářským kázáním bývalého Černého pantera (bohužel ne toho komixového) nebo pravidelné slety pánů v prostěradlech a jejich táboráky okolo hořících křížů.

Ron se naštěstí může opřít o své parťáky detektivy v čele s Flipem Zimmermanem (Adam Driver). Právě na něho později připadne úkol ztvárnit bílého rasistu Rona, který nenávidí všechny od černochů přes Židy až po homosexuální katolické komunisty, a pod pláštěm této falešné identity docházet na setkání Klanu. Společným snažením – černý Ron přes telefon a bílý „Ron“ v terénu – navážou kontakt dokonce se samotným „Grand Wizardem“ Davidem Dukem, v posledních letech hlasitým podporovatelem amerického prezidenta Donalda Trumpa a také mužem, kterého už v Čechách asi nikdy neuvidíme. Když tu totiž byl v roce 2009 naposledy, byl zatčen a obviněn pro podezření z podpory a propagace hnutí směřujících k potlačení lidských práv. Toliko k historickému okénku, zpět k filmu.

BlacKkKlansman hned na začátku tvrdí, že jde o „biják natočenej podle skutečnejch událostí“, jeho tón a forma ale dávají jasně najevo, že divák nemá věřit všemu, co se před ním na plátně odehrává. Jeho režisér Spike Lee, jeden z předních hollywoodských specialistů na sociální tematiku, vzal absurdní, ale pravdivou kostru příběhu o černém členovi KKK, oblékl ji do dobové etnické hudby, vyšperkoval odkazy na tzv. blaxploitation filmy a vyčesal jí afro tak majestátní, že zabírá polovinu každého záběru. Ve výsledku tak jde nejčernější film… minimálně tohoto roku, dost možná ale spíš od Straight Outta Compton.

Výrazný styl filmu je také jeho největší předností. Byť ani zdaleka ne jedinou. Perfektní herecké výkony (vyniká hlavně ústřední John David Washington, ale zapamatujete si také nebezpečného rasistu Jaspera Pääkkönena nebo po letech konečně opět vtipného Tophera Grace a jeho parodii na Davida Dukea), silné poselství, že zdravý rozum a zlatá střední cesta vítězí, ale s extrémisty že se nevyjednává, i svérázný humor si získají lidi napříč spektrem žánrového vkusu.

Dvě a čtvrt hodiny dlouhý snímek bohužel sráží příběh samotný. Pokud zapomeneme na všechno to rasové koření okolo, jedná se o tuctovou zápletku o policistovi v utajení. Navíc tím, že infiltrovaní členové KKK nepatří k nejbystřejším a neumí si dát 2 a 2 dohromady (což je v komediální poloze sice k popukání, ale 3/4 filmu se snaží tvářit vážně), prochází našim hrdinům jedna hrubá chyba za druhou.

Divák se také musí připravit na to, že se BlacKkKlansman ostýchá vyslat více ran do vlastních řad. Ano, v úvodu si vyslechneme projev ex-Černého pantera volajícího bratry a sestry do zbraně, načež se celým filmem vine politická disputace mezi umírněným Ronem a jeho o něco levicovější přítelkyní Patrice (Laura Harrierová), ve výsledku je ale ohnisko zájmu soustředěné výhradně na Klan. Leeho počin se ale nesnaží být realismem (kromě toho zrovna Colorado Springs se v tehdejší době nemohlo pochlubit ani ghetty, ani gangy) – místo toho se jedná o napůl přiznaný politický manifest, který odpovídá dnešní neutěšené době. Nic, co by národ čtenářů Karla Čapka nedokázal pochopit. Vadit to ale může.

Život vám asi nezmění, přesto BlacKkKlansman obsahuje vše: podnět k zamyšlení, silné emoce, vtip i napětí. A také zaručeně největší výskyt afro účesů na metr čtverečný. Máte-li tento týden chuť na kvalitní nezávislák a z nějakého důvodu Vás nezaujalo o třídu lepší Léto, dejte černému „klanovníkovi“ šanci. Nezklame.

 

Celkové hodnocení: 80 %

BlacKkKlansman (2018)

Hrají: John David Washington, Adam Driver, Topher Grace, Laura Harrier, Ryan Eggold, Jasper Pääkkönen a další

Režie: Spike Lee

Scénář: Spike Lee, David Rabinowitz

Předloha: Ron Stallworth

Kamera: Chayse Irvin

Hudba: Terence Blanchard

USA / 134 minut / drama, komedie

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Proti covid-19 s humorem. Česká televize připravuje komediální seriál o…

06.04.2020 09:48 Česká televize (ČT) i přes rušení filmových produkcí kvůli opatřením proti šíření koronaviru…

Zemřela herečka Shirley Douglasová, matka Kiefera Sutherlanda

06.04.2020 05:32 Známá kanadská divadelní a filmová herečka a aktivistka Shirley Douglasová zemřela v neděli ve věku…

Nová ČT 3 pobouřila část seniorů. „Vůči perzekuovaným je to necitlivé,“…

28.03.2020 22:16 Aktualizováno Kanál ČT 3 vyvolává rozpaky i obavy, aby u cílové starší generace nerozesel stesk po socialismu.…

Tom Hanks s manželkou opustili nemocnici, dál jsou v karanténě

17.03.2020 07:51 Americký oscarový herec Tom Hanks a jeho žena Rita Wilsonová opustili australskou nemocnici, v níž…

Související:

Právě se děje

Další zprávy