Úspěchem v Karlových Varech to nekončí. Český film míří na zahraniční filmové festivaly

Praha - Film Všechno bude vznikl v česko-slovinsko-slovensko-polské koprodukci. Inspirací pro příběh dvou chlapců, kteří autem procestovali celou republiku, byla skutečná událost. Poprvé byl snímek uveden na mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech, kde letos mimo jiné získal cenu za nejlepší režii. Film je kladně hodnocen širokou veřejností, a proto se tvůrci rozhodli se svým snímkem mířit i do zahraničí, představí ho například na filmovém festivalu v Torontu.

Přidejte svůj názor

film Všechno bude

Nápad napsat scénář na dobrodružný road movie vznikl v momentě, kdy si hlavní scenárista Petr Pýcha v novinách přečetl zprávu o třináctiletém klukovi, který vzal rodičům auto a ujel s ním asi dvacet kilometrů, než ho policisté zastavili někde v Praze. „Šel jsem poté učit a tom, co jsem se dozvěděl z novin pověděl i studentům. A najednou se vzadu zvedne ruka a studentka říká: „To byl bratránek“. Nechtělo se mi tomu věřit. Tak se ptám: „Co ho to popadlo?“ A ona: „Rozhod se, že pojede za dědou do Krkonoš,“ vysvětlil scénárista. 

Svůj scénář Petr Pýcha původně psal pro rozhlasovou hru, nakonec se nápadu chopil i slovinský režisér Olmo Omerzu. „Hodně se mi líbilo, jakým způsobem Petr Pýcha nahlíží do světa mladých, což se projevuje především v dialozích,“ řekl režisér. „Scénář mě hodně zaujal, nejzajímavější jsou na tom samozřejmě vtipné a originální dialogy. Společně jsme oslovili i režiséra, kterým se stal Olmo Omerzu,“ řekl serveru EuroZprávy.cz Jaroslav Sedláček z České televize.

img-responsive

film Všechno bude | foto: Cinemart.cz

Kvůli sprostému a vulgárnímu jazyku dramaturgové Českého rozhlasu text natočit nemohli, podle scénáristy by tento text ztratil veškerou autenticitu bez charakterní řečí. Jedinou cestou bylo natočit celovečerní film, na příběhu tak začal pracovat celý tým. Skutečný příběh autoři doplnili dalšími prvky, kromě hlavní postavy Máry se zde objevuje jeho spolucestující Heduš, spolu budou zažívat různé dobrodružství po celé republice.

img-responsive

film Všechno bude: Tomáš Mrvík v roli Máry | foto: Cinemart.cz

„Nejtěžší pro mě bylo noční natáčení. Zatímco samotné dialogy mi žádné potíže nedělali,“ řekl serveru EuroZprávy.cz Tomáš Mrvík, který se objevil v roli Máry. Scénář̌ je poněkud sprostý, a to nejsou moje oblíbená témata, ale i přes to jsem se ho rychle naučil, měli jsme asi tři scénáře a pokaždé s drobnými změnami,“ uvedl herec Jan František Uher.

Tvůrci filmu svůj snímek představí na několika dalších mezinárodních festivalech. V plánu je mimo jiné i přihláška na Oscara, autoři jsou však spokojeny i se svým momentálním úspěchem. Čeští diváci film přijali kladně, těšit se na něj můžete v kinech až od se 6. září.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

RECENZE: Po čem muži touží? Po nenáročné komedii s vynikajícím hereckým…

22.09.2018 09:54 RECENZE - Najdeme odpověď na otázku Po čem muži touží? Tvůrci této místy až "crazy komedie" se…

Keňa dovolila promítat lesbický film. Ale jen na chvíli, aby mohl bojovat…

22.09.2018 07:47 Nairobi - Keňská soudkyně zrušila zákaz promítání keňského filmu o lesbickém vztahu - ale jen na…

RECENZE: Český dokument, který nadchnul Vary. King Skate srší energií,…

21.09.2018 12:04 RECENZE – „Přilepit se k betonu. Vysvištět prostorem. Mít to všechno v pohybu.“ Být skejťákem za…

Po čem muži touží? Sara Sandeva a Patricie Fuxová mají Hvězdu důvěrnou

20.09.2018 22:56 Aktualizováno Praha - Textařka, skladatelka a zpěvačka Patricie Fuxová společně s herečkou Sarou Sandevou…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Kultury

reklama
reklama