Úspěchem v Karlových Varech to nekončí. Český film míří na zahraniční filmové festivaly

Praha - Film Všechno bude vznikl v česko-slovinsko-slovensko-polské koprodukci. Inspirací pro příběh dvou chlapců, kteří autem procestovali celou republiku, byla skutečná událost. Poprvé byl snímek uveden na mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech, kde letos mimo jiné získal cenu za nejlepší režii. Film je kladně hodnocen širokou veřejností, a proto se tvůrci rozhodli se svým snímkem mířit i do zahraničí, představí ho například na filmovém festivalu v Torontu.

Přidejte svůj názor

film Všechno bude

Nápad napsat scénář na dobrodružný road movie vznikl v momentě, kdy si hlavní scenárista Petr Pýcha v novinách přečetl zprávu o třináctiletém klukovi, který vzal rodičům auto a ujel s ním asi dvacet kilometrů, než ho policisté zastavili někde v Praze. „Šel jsem poté učit a tom, co jsem se dozvěděl z novin pověděl i studentům. A najednou se vzadu zvedne ruka a studentka říká: „To byl bratránek“. Nechtělo se mi tomu věřit. Tak se ptám: „Co ho to popadlo?“ A ona: „Rozhod se, že pojede za dědou do Krkonoš,“ vysvětlil scénárista. 

Svůj scénář Petr Pýcha původně psal pro rozhlasovou hru, nakonec se nápadu chopil i slovinský režisér Olmo Omerzu. „Hodně se mi líbilo, jakým způsobem Petr Pýcha nahlíží do světa mladých, což se projevuje především v dialozích,“ řekl režisér. „Scénář mě hodně zaujal, nejzajímavější jsou na tom samozřejmě vtipné a originální dialogy. Společně jsme oslovili i režiséra, kterým se stal Olmo Omerzu,“ řekl serveru EuroZprávy.cz Jaroslav Sedláček z České televize.

img-responsive

film Všechno bude | foto: Cinemart.cz

Kvůli sprostému a vulgárnímu jazyku dramaturgové Českého rozhlasu text natočit nemohli, podle scénáristy by tento text ztratil veškerou autenticitu bez charakterní řečí. Jedinou cestou bylo natočit celovečerní film, na příběhu tak začal pracovat celý tým. Skutečný příběh autoři doplnili dalšími prvky, kromě hlavní postavy Máry se zde objevuje jeho spolucestující Heduš, spolu budou zažívat různé dobrodružství po celé republice.

img-responsive

film Všechno bude: Tomáš Mrvík v roli Máry | foto: Cinemart.cz

„Nejtěžší pro mě bylo noční natáčení. Zatímco samotné dialogy mi žádné potíže nedělali,“ řekl serveru EuroZprávy.cz Tomáš Mrvík, který se objevil v roli Máry. Scénář̌ je poněkud sprostý, a to nejsou moje oblíbená témata, ale i přes to jsem se ho rychle naučil, měli jsme asi tři scénáře a pokaždé s drobnými změnami,“ uvedl herec Jan František Uher.

Tvůrci filmu svůj snímek představí na několika dalších mezinárodních festivalech. V plánu je mimo jiné i přihláška na Oscara, autoři jsou však spokojeny i se svým momentálním úspěchem. Čeští diváci film přijali kladně, těšit se na něj můžete v kinech až od se 6. září.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kdo letos získá Oscara? Podívejte se na nejžhavější kandidáty

23.01.2019 14:10 V Los Angeles byly zveřejněny nominace na ceny americké filmové akademie Oscar za rok 2018. Nejvíce…

Kdo získá Oscara? Byly oznámeny nominace, nejvíc šancí mají dva filmy

22.01.2019 16:41 Aktualizováno Nejvíce nominací na ceny americké filmové akademie Oscar za rok 2018 získalo mexické drama Roma a…

Kdo ovládne Českého lva? Nejvíc nominací získal film Toman

22.01.2019 13:40 Aktualizováno Politický thriller Toman režiséra a producenta Ondřeje Trojana o muži, který významně ovlivnil…

Tyhle rošťáky miloval celý svět: Jak se změnily děti z filmu Kdopak to…

22.01.2019 12:53 Kdy se řekne „Kdopak to mluví“, většina z nás si vzpomene na ústřední pár tohoto amerického filmu –…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama