RECENZE: Dobré thrillery umějí nejen v Hollywoodu. Jde to i s nízkým rozpočtem

Do českých kin právě míří australská novinka Upgrade ve stylu fascinující a techlogicky vyspělé cyberpunkové budoucnosti. Režisér Leigh Whannell se tentokrát zaměřil na umělou inteligenci, ve filmovém průmyslu se proslavil především díky nízkonákladovým hororům Saw a Insidious, na kterých se podílel spolu s Jamesem Wanem. Autor tradičně dokazuje, že zárukou dobrého filmu je talent, nikoli velký rozpočet.

Přidejte svůj názor

film Upgrade
doporučujeme

V nedaleké budoucnosti je umělá inteligence zcela běžnou záležitostí, bez které se neobejde žádná domácnost. Za pár let už nebudeme muset ani hnout prstem, protože moderní technologie za nás všechno obstarají. Proces automatizace má téměř alarmující tempo, a proto Grey Trace na rozdíl od své manželky z toho není nadšený. 

 Grey Trace je pověstný tím, že jako jeden z posledních lidí dává před technologiemi přednost vlastním rukám. Jeho život změní jedna autonehoda na noční dálnici, v důsledku které zemře jeho manželka. Po tragických událostech bude Grey nucen celý svůj život prožit na invalidním vozíku. Jeho vyhlídky v invalidním důchodu jsou víc než temné, dokud mu kamarád vědec nenabídne technologické vylepšení.

S čípem v míše Grey dostává novou podobu, která připomíná spíš Terminátora. V jeho těle žije experimentální zařízení zvané STEM, které dokáže vystopovat pachatele onoho nočního přepadení. Hlavní hrdina se tak stává strojem, jehož hlavní úlohou je pomsta. 

Upgrade působí jako utopický svět, v němž lidé mají podobu kyborgů. Film nicméně nemá nic společného s hororem a na rozdíl od hollywoodských thrillerů obsahuje minimální množství akčních soubojů. Upgrade se mimo jiné snaží i o psychologický vývoj hlavního hrdiny, byť ne úplně pravděpodobný. Žánrově se snímek dá zařadit spíš ke sci-fi, ačkoli ho tvůrci zčásti označují jako horor.

img-responsive

film Upgrade | foto: Cinemart.cz

Whannellovi se podařilo natočit thriller s relativně omezeným rozpočtem, který se podle některých zdrojů pohyboval v rozmezí kolem pěti milionů. Někde v půlce filmu se ukáže, že režisérův nápad není tak očividný, jak se mohlo zdát na první pohled. Ve skutečnosti se nejedná pouze o drsnou pomstu, divák se tak v konkrétním okamžiku dozví, že hlavním hráčem zde není ani Grey, ani jeho zabitá manželka. Zdánlivě jednoduchý děj se tím pádem posouvá o kousek dál. 

Film na první pohled působí jako decentní akčňák, není ovšem jasné, proč se tvůrci chtěli vyhnout přílišnému množství klasických přestřelek a bitek. Odpovědí může být omezený filmový rozpočet. Nízkonákladovost se negativně odráží hlavně na výběrů herecké složky, a to nehledě na bezvadnou kameramanskou a režijní práci autorského týmu. 

Logan Marshall-Green, jež je zodpovědný za nepodařený psychologický portrét hlavní postavy, sice vypadá jako Chris Evans nebo Tom Hardy, ale herecké schopnosti má podstatně horší. Profesionálním hereckým výkonem se nemohou pochlubit ani ostatní herci, jejích odvedená práce je mírně řečeno chabá. Dojem z filmu kazí i jeho přecpanost různými technologickými vychytávkami a přílišná snaha se podobat senzačním futuristickým blockbusterům.

Režisérův nápad natočit grandiózní konkurenci hollywoodským velkofilmům zřejmě zkrachoval. Ale právě tohle se stává hlavní prioritou Upgradu, kterou bezpochyby je jeho jinakost. Whannell zde kompenzuje nedostatek peněz svým vlastním režisérským talentem a dobře promyšleným scénářem. A jde to udělat i mimo Hollywood.

Upgrade (2018) 

Celkové hodnocení: 70%

Režie: Leigh Whannell


Scénář: Leigh Whannell


Kamera: Stefan Duscio


Hudba: Jed Palmer


Hrají: Logan Marshall-Green, Betty Gabriel, Harrison Gilbertson, Christopher Kirby, Clayton Jacobson, Melanie Vallejo

Austrálie / 100 minut / akční, thriller, sci-fi, horor 

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zemřel Peter Fonda, herec známý z kultovního filmu Bezstarostná jízda

17.08.2019 06:41 Aktualizováno Ve věku 79 let zemřel v pátek v Los Angeles americký herec Peter Fonda, informoval podle agentury…

Alain Delon utrpěl mozkovou mrtvici, o život bojoval tři týdny

09.08.2019 09:37 Třiaosmdesátiletého francouzského herce Alaina Delona postihly před několika týdny potíže s…

Zemřel francouzský režisér Jean-Pierre Mocky, točil s Charlesem Aznavourem

08.08.2019 19:31 Ve věku 90 let zemřel francouzský režisér Jean-Pierre Mocky, který točil s Charlesem Aznavourem…

Každou lží si děláme u pravdy dluh

08.08.2019 15:41 Ondřej Trojan, Petra Procházková, Jana Hovorková, Martin Fendrych, ale i Tomáš Bouška či Tomáš Klus…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama