RECENZE: Ukrást auto a v 14 letech procestoval celou republiku? Je to možné, tvrdí autoři nové české road movie

V 14 letech se můžete vydat napříč republikou v ukradeném autě, říká nová česká komedie. Film Všechno bude měl premiéru v Karlových Varech, kde se po svém úspěchu rozhodl zaměřit i na zahraniční filmovou scénu. Nyní česko-slovinsko-slovensko-polský snímek míří na prestižní festival do Toronta. V českých kinech ho uvidíte až od 6. září.

Přidejte svůj názor

film Všechno bude

Když  se 14letý Mára rozhodl ukrást auto a jet do Krkonoš za dědou, nemohl si ani představit, jak ve finále dopadne jeho ambiciózní dobrodružství. Na své cestě mimo jiné potká hocha s přezdívkou Heduš. O dva roky mladší Heduš v chlupaté maskovací bundě připomíná spíš nějaké zvíře nebo lesní příšeru. Oba kluci hladově touží po nových dobrodružstvích, po dospělém životě, ale také po ženách. 

Máru naučil řídit jeho děda, který je pro mladého kluka jedinou autoritou. Svými průšvihy ohromí i mladou stopařku. Všichni jsou na útěku, na dobrodružné cestě, užívají si náhlou svobodu, kterou už možná nikdy nezažijí. Až do okamžiku, kdy Máru chytne policie. Jejích vysněné dobrodružství neskončí ani v momentě, kdy si už Mára začne myslet, že je všechno zahozeno. Všechno teprve bude…

 

img-responsive

film Všechno bude | foto: Cinemart.cz

Autorem nápadu a scenáristou je Petr Pýcha, jeho text byl v původní verzi adaptován pro rozhlasovou hru. Dramaturgové Českého rozhlasu kvůli sprostým a otevřeně vulgárním dialogům hru nemohli natočit, a takhle vznikl nápad natočit celovečerní film. Scénáře se chytl český režisér slovinského původu Olmo Omerzu, který se již ve svých předchozích dílech zabýval problematikou dětí a dospělých.

Kromě zajímavého nápadu se film může pochlubit i živými a vizuálně hezkými záběry, což je zvlášť typické pro road movie. Olmo Omerzu staví důraz na dokonalé kombinace zvukových a vizuálních prvků, a to všechno s cíli vytvořit maximálně autentickou atmosféru pro diváky. Děj se odehrává na přelomu podzimu a zimy, v průběhu cesty dochází k většímu ochlazení a děti se najednou ocitnou v úplné zimě, kde se musí vyrovnat s únavou, hladem a dokonce i s policií.

Omerzu tak pracuje s perfekcionistickým citem pro detaily, pomáhají mu i promyšlené a vtipné dialogy. Kluci během cesty řeší klasická puberťácká témata, v tom jim nechybí ani fantazie ani odvaha. Márovi se mimo jiné podaří zachránit psa, čímž najednou přísný a poněkud agresivní puberťák začne působit jako skrytý romantik, příběh se tak promění v naivní dětský sen o svobodě. Svoboda je zde na prvním místě, nehledě na to, že z logického hlediska má pro oba kluky spíš dočasný význam.

 

Na opačné straně autoři zobrazují dospělý svět konfrontující s dobrosrdečným světem dospívajících hochů. Petr Tichý jde o kousek dál – příběh vyústí v sociální drama – nejedná se pouze o vtipné dialogy a bouřlivou dětskou fantazii.

Nehledě na povedené a autentické vyprávění jsou oba kluci jsou až příliš idealističtí. Zdá se na první pohled, že autoři ve snaze se vyhnout otravnému duchu masové kultury nevzali ohled na opravdové reálie. Příběh Máry a jeho dědy se zdá být nedovyprávěný, divák tak může pouze tušit, jaké okolnosti potkaly kluky, a hlavně Máru, v rodinném životě.

Přílišná romantizace filmu vytváří pocit jakési hezké fikce – víte, že to není pravda, ale chcete tomu věřit. Nehledě na to je snímek Všechno bude oprávněně jedním z nejpovedenějších českých filmů letošního roku. Tvůrci filmu mohou zatím jen doufat, že i zahraniční diváci dokážou pochopit snímek orientovaný spíše na českého diváka. 

Všechno bude (2018)

Celkové hodnocení: 80%

Režie: Olmo Omerzu
Scénář: Petr Pýcha
Kamera: Lukáš Milota
Hudba: Šimon Holý, Monika Midriaková, Paweł Szamburski
Hrají: Tomáš Mrvík, Jan František Uher, Eliška Křenková, Lenka Vlasáková, Martin Pechlát

Česko, Slovinsko, Polsko, Slovensko / 85 minut / Road movie, komedie, drama

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nejhorší herecký výkon? Trump a jeho manželka jsou nominováni na Zlatou…

21.01.2019 10:48 Americký prezident Donald Trump i jeho manželka Melanie získali nominace na anticenu Zlatá malina,…

Do českých kin míří komedie Zelená kniha, jeden z kandidátů na Oscara

21.01.2019 09:56 Do české distribuce míří film Zelená kniha režiséra Petera Farrellyho oceněný třemi Zlatými glóby a…

Zemřel agent CIA Mendez, zorganizoval útěk diplomatů z Íránu

21.01.2019 06:23 Ve věku 78 let zemřel v sobotu bývalý agent americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) Tony Mendez…

Cenu Trilobit získal dokument o Češích a Slovácích v gulagu

20.01.2019 22:00 Český filmový a televizní svaz FITES dnes udělil Hlavní cenu Trilobit 2019 režisérce Martě Novákové…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama