RECENZE: Ukrást auto a v 14 letech procestoval celou republiku? Je to možné, tvrdí autoři nové české road movie

V 14 letech se můžete vydat napříč republikou v ukradeném autě, říká nová česká komedie. Film Všechno bude měl premiéru v Karlových Varech, kde se po svém úspěchu rozhodl zaměřit i na zahraniční filmovou scénu. Nyní česko-slovinsko-slovensko-polský snímek míří na prestižní festival do Toronta. V českých kinech ho uvidíte až od 6. září.

Přidejte svůj názor

film Všechno bude
doporučujeme

Když  se 14letý Mára rozhodl ukrást auto a jet do Krkonoš za dědou, nemohl si ani představit, jak ve finále dopadne jeho ambiciózní dobrodružství. Na své cestě mimo jiné potká hocha s přezdívkou Heduš. O dva roky mladší Heduš v chlupaté maskovací bundě připomíná spíš nějaké zvíře nebo lesní příšeru. Oba kluci hladově touží po nových dobrodružstvích, po dospělém životě, ale také po ženách. 

Máru naučil řídit jeho děda, který je pro mladého kluka jedinou autoritou. Svými průšvihy ohromí i mladou stopařku. Všichni jsou na útěku, na dobrodružné cestě, užívají si náhlou svobodu, kterou už možná nikdy nezažijí. Až do okamžiku, kdy Máru chytne policie. Jejích vysněné dobrodružství neskončí ani v momentě, kdy si už Mára začne myslet, že je všechno zahozeno. Všechno teprve bude…

 

img-responsive

film Všechno bude | foto: Cinemart.cz

Autorem nápadu a scenáristou je Petr Pýcha, jeho text byl v původní verzi adaptován pro rozhlasovou hru. Dramaturgové Českého rozhlasu kvůli sprostým a otevřeně vulgárním dialogům hru nemohli natočit, a takhle vznikl nápad natočit celovečerní film. Scénáře se chytl český režisér slovinského původu Olmo Omerzu, který se již ve svých předchozích dílech zabýval problematikou dětí a dospělých.

Kromě zajímavého nápadu se film může pochlubit i živými a vizuálně hezkými záběry, což je zvlášť typické pro road movie. Olmo Omerzu staví důraz na dokonalé kombinace zvukových a vizuálních prvků, a to všechno s cíli vytvořit maximálně autentickou atmosféru pro diváky. Děj se odehrává na přelomu podzimu a zimy, v průběhu cesty dochází k většímu ochlazení a děti se najednou ocitnou v úplné zimě, kde se musí vyrovnat s únavou, hladem a dokonce i s policií.

Omerzu tak pracuje s perfekcionistickým citem pro detaily, pomáhají mu i promyšlené a vtipné dialogy. Kluci během cesty řeší klasická puberťácká témata, v tom jim nechybí ani fantazie ani odvaha. Márovi se mimo jiné podaří zachránit psa, čímž najednou přísný a poněkud agresivní puberťák začne působit jako skrytý romantik, příběh se tak promění v naivní dětský sen o svobodě. Svoboda je zde na prvním místě, nehledě na to, že z logického hlediska má pro oba kluky spíš dočasný význam.

 

Na opačné straně autoři zobrazují dospělý svět konfrontující s dobrosrdečným světem dospívajících hochů. Petr Tichý jde o kousek dál – příběh vyústí v sociální drama – nejedná se pouze o vtipné dialogy a bouřlivou dětskou fantazii.

Nehledě na povedené a autentické vyprávění jsou oba kluci jsou až příliš idealističtí. Zdá se na první pohled, že autoři ve snaze se vyhnout otravnému duchu masové kultury nevzali ohled na opravdové reálie. Příběh Máry a jeho dědy se zdá být nedovyprávěný, divák tak může pouze tušit, jaké okolnosti potkaly kluky, a hlavně Máru, v rodinném životě.

Přílišná romantizace filmu vytváří pocit jakési hezké fikce – víte, že to není pravda, ale chcete tomu věřit. Nehledě na to je snímek Všechno bude oprávněně jedním z nejpovedenějších českých filmů letošního roku. Tvůrci filmu mohou zatím jen doufat, že i zahraniční diváci dokážou pochopit snímek orientovaný spíše na českého diváka. 

Všechno bude (2018)

Celkové hodnocení: 80%

Režie: Olmo Omerzu
Scénář: Petr Pýcha
Kamera: Lukáš Milota
Hudba: Šimon Holý, Monika Midriaková, Paweł Szamburski
Hrají: Tomáš Mrvík, Jan František Uher, Eliška Křenková, Lenka Vlasáková, Martin Pechlát

Česko, Slovinsko, Polsko, Slovensko / 85 minut / Road movie, komedie, drama

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

RECENZE: Trauma. Zločin. Osud. Adaptace Pulitzerem oceněného bestselleru…

17.10.2019 16:36 RECENZE – Jeden ukradený obraz rembrandtova nejtalentovanějšího žáka, jeden sirotek a jeden z…

ROZHOVOR: Jsem extrémně nešikovný, u komedie trpíme jako zvířata, říká…

15.10.2019 08:37 Během reportáže z natáčení celovečerního filmu Bourák, který do kin půjde v květnu 2020, jsme…

Vietnam stáhl z kin pohádku, diváky pobouřila scéna s mapou jihovýchodní…

15.10.2019 08:23 Hanoj stáhla z kin pohádku z dílny amerického studia DreamWorks Sněžný kluk, jež vznikla v čínské…

Česká kina ovládl Joker, na druhé místo se vyšvihla akční novinka

14.10.2019 18:07 Největší návštěvnost v českých kinech o víkendu zaznamenal stejně jako o týden dřív americký…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama