RECENZE: Očekávaný horor Sestra sází na osvědčené lekačky, které z něj akorát dělají frašku

RECENZE - Král hororu James Wan příchází s prequelem svého posledního filmu V zajetí démonů 2. Démonické sestře Valak se rozhodl věnovat samostatný film, který by měl vystrašit diváka a dovysvětlit některé nevyřčené záležitosti z hledika příběhu. Avšak film nedosahuje toho, co alespoň z ukázky slibuje. Na to, co v Sestře nesedělo se podíváme blíže v této recenzi.

Přidejte svůj názor

Taissa Farmiga v hororu Sestra
doporučujeme

Už na první pohled se zdá, že klášter St. Carta, nacházející se někde na venkově v Rumunsku, měl za sebou i lepší časy. Bombardování v průběhu druhé světové války urychlylo jeho pomalé chátrání. Budova připomínající středověký hrad, obklopený lesy, neustále přítomnou mlhou a dveřmi, na kterých je napsáno „Bůh končí zde“, tvoří perfektní klima pro hororový film. Stačí do kotle přihodit ještě sebevraždu jedné ze sester a námět na zápletku je na světě.

Aby záhadná sebevražda nezůstala nevyřešena, posílá Vatikán do Rumunska otce Burka (Demian Bichir), zvaného též jako „lovce zázraků“. Po jeho boku se objeví mladá, racionální novicka, sestra Irene (Taissa Farmiga). Jakmile dvojice dorazí na rumunský venkov, setkají se s jejich průvodcem Frenchiem (Jonas Bloquet), který zásobuje klášter z nedaleké vesnice a který jako první viděl oběšené tělo mrtvé sestry. Irene a Burke se brzy setkají tváří v tvář svému největšímu strachu, kdy je ani intenzita modlení nezastaví před přicházející Sestrou.

Je to již podruhé, kdy se Valak, demonická sestra, objevila v univerzu V zajetí démonů. Poprvé strašila v Londýně ve filmu V zajetí démonů 2, teď v padesátých letech v rumunském klášteře ve svém vlastním spinoffu. Po dvou shlednutých filmech se divák nedozví co vlastně tuto démonickou sestru pohání, co po svých obětech chce. Zdá se, že její konání je bez jakékoliv motivace a to se pak promítá v samotné podobě filmu. Valak se tak často objevuje na filmovém platně až se z ní pomalu stává hloupá karikatura.

img-responsive

Sestra Irene při prohledávání krypty | foto: Vertical Entertainment

I když trailer filmu nabízí určitý příslib přirozeného strachu, konečná podoba je zklamáním. Strach byl v tomto případě nahrazen lekačkami všeho druhu. Jejich četné zastoupení v průběhu 96 minutové stopáže je natolik vysoké, že se horor v průběhu mění spíše na thriller se „šáhlým“ záporákem.

Podobným problémem je chování hlavní postav, vždy, když se blíží nebezpečí, postavy se rozdejdou, každá jiným směrem. Buď neočekávaně opustí scénu nebo se na ní zcela nepochopitelně objeví. Většinu času tráví chozením po klášteře s lucernou v ruce, kdy téměř vždy mají za zády démonickou sestru. Když postaví nechodí, tak se modlí, čtou staré rukopisy, kopají hroby nebo objevují kryptu.

Přitom ještě v první třetině Sestry dokáže režisér Corin Hardy děj jaktakž odvyprávět. Divák má možnost obdivovat krásu rumunské přirody a nechat se pohlit vyšetřováním záhadného úmrtí jedné ze sester. Jakmile do děje více vstoupí Valak, to dobré se z filmu začíná vytrácet. Ani některé pokusy o vtip ze strany scénaristy Gary Daubermana nefungují, naopak umocňují celkovou nudu a rozčarování z filmu.

Zdá se tedy, že ani přítomnost Jamese Wana coby producenta a autora univerza V zajetí démonů, nedokáže zmírnít pád Sestry. Jak si může divák užívat film, který namísto pohlcení atmosférou, sazí na vizuální stránku a lekací momenty? Fanoušci hororu budou nejspíš zklamáni, zdrojem potěšením jim budou pouze některé momenty ze závěru snímku. Neproškolený divák by si mohl lekačky užít, protože ještě nějakou dobu na žádný takový film nepůjde. Ono to stejně Sestře nakonec nějak projde.

Sestra / The Nun (2018) 

Celkové hodnocení: 50%

Režie: Corin Hardy

Scénář: Gary Dauberman

Hrají: Taissa Farmiga, Demián Bichir, Jonas Bloquet, Charlotte Hope

USA / 96 minut / mysteriózní, thriller, horor 

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Chystá se nový film o Dubčekovi, Depardieu si vystřihne roli Brežněva

25.08.2019 18:32 Slovenský scenárista Karol Hlávka a chorvatský režisér Lordan Zafranović připravují celovečerní…

Nejlépe placené herečky světa? Podívejte se na nový žebříček

24.08.2019 21:04 Aktualizováno Nejlépe placenou herečkou na světě se letos stejně jako minulý rok, stala Američanka Scarlett…

Nejdojemnější filmy podle skutečnosti. Z těchto snímků budete brečet

24.08.2019 15:06 V televizi nic nedávají a vy s připraveným popcornem přemýšlíte, na co se dívat? Nebaví vás ani…

Matrix a Keanu Reeves jsou zpět. Chystá se čtvrtý díl slavné filmové série

21.08.2019 11:04 Filmová série o Matrixu, jejíž první díl se na plátnech kin objevil před 20 lety, bude mít další…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama