Nejskandálnější film letošního festivalu v Cannes míří do českých kin

Praha - Jeden z největších evropských režisérů Lars von Trier se letos po sedmi letech klatby vrátil na festival v Cannes. Nejvýznamnější světový filmový festival vzal provokatéra von Triera na milost kvůli filmu Jack staví dům. V něm režisér vypráví příběh o sériovém vrahovi, v Cannes režisér však řekl, že film ve srovnání s ostatní jeho tvorbou není nijak výrazně brutální nebo šokující. Bez skandálu kolem Trierova filmu se neobešlo ani letos.

Přidejte svůj názor 1 komentář

film Jack staví dům

Snímek se skládá z 5 epizod, jednotlivé povídky jsou vyprávěny s pro režiséra typickým sarkasmem a hlavně černým humorem. „Ve filmu o zabijákovi je samozřejmě přítomná smrt, pro mě se ale jedná především o hlubokou a vtipnou reflexi života,“ řekl o snímku ředitel distribuční společnosti Aerofilms Ivo Andrle. Do českých kin vstoupí film, v jehož hlavních rolích se objeví Matt Dillon, Bruno Ganz či Uma Thurman, 4. října.

Ačkoliv Lars von Trier mluví o hlavním hrdinovi Jackovi jako o „zlém muži“, přesnou hranici mezi dobrem a zlem ve filmu nerýsuje a soudy nechává čistě na divákovi. Jack v přesvědčivém podání Matta Dillona považuje každou vraždu za umělecké dílo a s čím dál větší troufalostí se snaží přiblížit dokonalosti.

Na druhou stranu však vidíme i jeho zranitelnou a nemocnou duši, stejně jako obsedantní poruchu a mírnou nešikovnost. „Když věci nejdou podle plánu, film se stáčí směrem k černé komedii o zpackaném zločinu, čímž připomíná ranou tvorbu bratří Coenů,“ říká recenze portálu Indiewire, která jinak vyzdvihuje „dokonalou filmařinu“ a snímek označuje za „možná geniální“.

Film nabízí paralely také s tvorbou Quentina Tarantina: násilí zobrazené s porcí nadsázky, ironii, vtipné a chytré dialogy, formát pěti povídek, retro soundtrack a vynikající herečku Umu Thurman. Světová média ve svých recenzích Triera neustále chválila, zatímco diváci z kino sálu v Cannes odcházeli již během filmu. 

img-responsive

film Jack staví dům | foto: aerofilms.cz

O tom, že lidé odcházeli v průběhu premiérové projekce na svém Twitteru napsal šéf kulturního online média a filmový expert Ramin Setoodeh. “Je to odporné,” řekla jedna z odcházejících divaček - píše Setoodeh. Autor říká, že nespokojenost začala po scéně, kdy hlavní filmový hrdina začal střílet do dětských hlav.

Lars von Trier má za sebou několik provokativních filmů (Antikrist, Nymfomanka) a je veřejně známý díky svému specifickému tvůrčímu stylu. Někteří soudobí kritici jej považují za jednoho z nejvlivnějších evropských režisérů vůbec.

 Režisér se na Cannes vrátil po sedmi letech, kdy v roce 2011 ho organizátoři označili za nežádoucí osobu kvůli jeho nepovedenému vtipu. Trier žertoval, že Hitler mu je sympatický. 

 

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Schindlerův seznam se po čtvrtstoletí vrací do kin

16.01.2019 13:23 Před dvaceti pěti lety vznikl Schindlerův seznam, jeden z nejzásadnějších filmů všech dob. U…

Kultovního Predátora měl hrát Jean-Claude Van Damme. Z natáčení rozzuřeně…

14.01.2019 12:53 Predátor patří spolu s Vetřelcem k nejklasičtějším filmovým monstrům. I přesto, že od uvedení…

Americké ceny filmových kritiků ovládl snímek Roma, bodovala také Lady Gaga

14.01.2019 07:35 Mexické drama Roma režiséra Alfonsa Cuaróna dominovalo nedělnímu udělování amerických cen filmových…

RECENZE: Nový Robin Hood je velkým filmovým prušvihem. Diváka akorát…

12.01.2019 18:07 Aktualizováno RECENZE – Zapomeňte na příběh, co znáte. Zapomeňte na historii. Zapomeňte na předchozí filmy o…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama