Nejskandálnější film letošního festivalu v Cannes míří do českých kin

Praha - Jeden z největších evropských režisérů Lars von Trier se letos po sedmi letech klatby vrátil na festival v Cannes. Nejvýznamnější světový filmový festival vzal provokatéra von Triera na milost kvůli filmu Jack staví dům. V něm režisér vypráví příběh o sériovém vrahovi, v Cannes režisér však řekl, že film ve srovnání s ostatní jeho tvorbou není nijak výrazně brutální nebo šokující. Bez skandálu kolem Trierova filmu se neobešlo ani letos.

Přidejte svůj názor 1 komentář

film Jack staví dům
doporučujeme

Snímek se skládá z 5 epizod, jednotlivé povídky jsou vyprávěny s pro režiséra typickým sarkasmem a hlavně černým humorem. „Ve filmu o zabijákovi je samozřejmě přítomná smrt, pro mě se ale jedná především o hlubokou a vtipnou reflexi života,“ řekl o snímku ředitel distribuční společnosti Aerofilms Ivo Andrle. Do českých kin vstoupí film, v jehož hlavních rolích se objeví Matt Dillon, Bruno Ganz či Uma Thurman, 4. října.

Ačkoliv Lars von Trier mluví o hlavním hrdinovi Jackovi jako o „zlém muži“, přesnou hranici mezi dobrem a zlem ve filmu nerýsuje a soudy nechává čistě na divákovi. Jack v přesvědčivém podání Matta Dillona považuje každou vraždu za umělecké dílo a s čím dál větší troufalostí se snaží přiblížit dokonalosti.

Na druhou stranu však vidíme i jeho zranitelnou a nemocnou duši, stejně jako obsedantní poruchu a mírnou nešikovnost. „Když věci nejdou podle plánu, film se stáčí směrem k černé komedii o zpackaném zločinu, čímž připomíná ranou tvorbu bratří Coenů,“ říká recenze portálu Indiewire, která jinak vyzdvihuje „dokonalou filmařinu“ a snímek označuje za „možná geniální“.

Film nabízí paralely také s tvorbou Quentina Tarantina: násilí zobrazené s porcí nadsázky, ironii, vtipné a chytré dialogy, formát pěti povídek, retro soundtrack a vynikající herečku Umu Thurman. Světová média ve svých recenzích Triera neustále chválila, zatímco diváci z kino sálu v Cannes odcházeli již během filmu. 

img-responsive

film Jack staví dům | foto: aerofilms.cz

O tom, že lidé odcházeli v průběhu premiérové projekce na svém Twitteru napsal šéf kulturního online média a filmový expert Ramin Setoodeh. “Je to odporné,” řekla jedna z odcházejících divaček - píše Setoodeh. Autor říká, že nespokojenost začala po scéně, kdy hlavní filmový hrdina začal střílet do dětských hlav.

Lars von Trier má za sebou několik provokativních filmů (Antikrist, Nymfomanka) a je veřejně známý díky svému specifickému tvůrčímu stylu. Někteří soudobí kritici jej považují za jednoho z nejvlivnějších evropských režisérů vůbec.

 Režisér se na Cannes vrátil po sedmi letech, kdy v roce 2011 ho organizátoři označili za nežádoucí osobu kvůli jeho nepovedenému vtipu. Trier žertoval, že Hitler mu je sympatický. 

 

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Chystá se nový film o Dubčekovi, Depardieu si vystřihne roli Brežněva

25.08.2019 18:32 Slovenský scenárista Karol Hlávka a chorvatský režisér Lordan Zafranović připravují celovečerní…

Nejlépe placené herečky světa? Podívejte se na nový žebříček

24.08.2019 21:04 Aktualizováno Nejlépe placenou herečkou na světě se letos stejně jako minulý rok, stala Američanka Scarlett…

Nejdojemnější filmy podle skutečnosti. Z těchto snímků budete brečet

24.08.2019 15:06 V televizi nic nedávají a vy s připraveným popcornem přemýšlíte, na co se dívat? Nebaví vás ani…

Matrix a Keanu Reeves jsou zpět. Chystá se čtvrtý díl slavné filmové série

21.08.2019 11:04 Filmová série o Matrixu, jejíž první díl se na plátnech kin objevil před 20 lety, bude mít další…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama