Keňa dovolila promítat lesbický film. Ale jen na chvíli, aby mohl bojovat o Oscara

Nairobi - Keňská soudkyně zrušila zákaz promítání keňského filmu o lesbickém vztahu - ale jen na týden, aby bylo možné snímek ve Spojených státech přihlásit do soutěže o prestižní sošku Oscara pro zahraniční film.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Film, ilustrační foto

Snímek Rafiki, což ve svahilštině znamená "přítelkyně", se letos v květnu promítal na Filmovém festivalu v Cannes, kde měl debut jako vůbec první keňský snímek, uvedl zpravodajský server BBC News.

V Keni se ale promítat nemohl; v dubnu keňský úřad pro klasifikaci filmů rozhodl, že nesmí do kin, protože "podporuje lesbismus". Homosexualita je v Keni nezákonná na základě dosud nezrušeného zákona z dob britské koloniální vlády.

Nyní se ale soudkyně Wilfrida Okwanyová rozhodla povolit na sedm dní promítání filmu v kinech, aby mohl být nominován na Oscara. Podle pravidel americké Akademie filmového umění a věd, která Oscary uděluje, se film musí veřejně promítat alespoň sedm dní následujících po sobě v komerčním kině, aby se mohl do soutěže přihlásit.

Ve svém rozhodnutí soudkyně uvedla, že se film bude promítat dospělým, kteří budou ochotni na něj jít. A dodala, že "není přesvědčená o tom, že by byla Keňa tak slabou společností, aby její morálkou podobný film mohl otřást".

S tím ovšem není spokojený šéf keňského úřadu pro klasifikaci filmů Ezekiel Mutua, který prohlásil: "Homosexualita není naším způsobem života."

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Fond kinematografie podpořil osm filmů, nejvíc peněz půjde na Havla

10.12.2018 10:56 Osm připravovaných celovečerních českých filmů podpořil Státní fond kinematografie. Rada fondu je…

RECENZE: Surrealistický úlet si na stříbrném plátně utahuje ze současného…

09.12.2018 14:30 RECENZE – Záhada Silver Lake je podmanivá divácky nespolehlivá jízda do srdce Los Angeles. Pod…

Captain Marvel: První marvelovka, v níž hlavní roli sehraje žena

08.12.2018 18:18 Studio Marvel chystá historicky první film, kde si hlavní roli v komiksovém vesmíru MCU zahraje…

Rozhodující díl Avengers 4 je tu. Marvel zveřejnil trailer na Avengers:…

08.12.2018 09:42 Aktualizováno Společnost Marvel zveřejnila video upoutávku na dlouho očekávaný čtvrtý díl Avenders, který…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama