RECENZE: Po čem muži touží? Po nenáročné komedii s vynikajícím hereckým obsazením

RECENZE - Najdeme odpověď na otázku Po čem muži touží? Tvůrci této místy až "crazy komedie" se snažili, přesto po shlédnutí filmu zůstaneme poněkud v rozpacích. Jsou zde ale místa, která polechtají naši bránici a příjemně nás naladí na následující deštivý podzim. Nový český film Po čem muži touží právě v kinech.

Přidejte svůj názor

film Po čem muži touží

Oblíbené téma střetávání mužského ženského světa a nezodpověditelná otázka – mají to opravdu ženy jednodušší než muži? Přesně na tuto otázku se snaží odpovědět Rudolf Havlík  (spisovatel, scénárista, režisér filmů Zejtra napořád, Pohádky pro Emu- pozn. redakce) v nové české komedii Po čem muži touží. V hlavních rolích „alternují“  Jiří Langmajer a Anna Polívková. Scénář vznikl ve spolupráci se známou spisovatelkou Radkou Třeštíkovou (autorka románů Dobře mi tak, To prší moře, Osm, Bábovky a Veselí - pozn. redakce)

 Hlavní hrdina Karel, ač na první pohled sympaťák, šéfredaktor časopisu Playboy, přesto často cynický, přesvědčený o své vlastní důležitosti a neomylnosti, v podání skvělého Jiřího Langmajera nemá hned v úvodu filmu zrovna dobrý den. Kvůli rvačce dostane padáka a na jeho místo usedne mladá a ambiciózní Leona (Táňa Pauhofová). Následně ho naštve manželka s dcerou, vše vrcholí a pomyslnou korunu celému dnu nasadí další žena, která mu nabourá auto a zcela se mu potvrdí, že jeho „machistická teorie“ o ženách je zcela pravdivá. Protože je toho na něj trochu moc, zajde smolný den (jak jinak) zapít se svým nejlepším kamarádem Čestmírem (Matěj Hádek). Na tahu ale narazí na vědmu, která Karlovi slíbí, že mu splní jakékoliv přání. V návalu předchozích událostí si přeje stát se ženou, protože ženy to mají v životě jednodušší. A ráno se skutečně probudí v ženském těle, tady už v rámci „alternace“ nastupuje Anna Polívková a kolo divokých událostí se roztáčí závratnou rychlostí. Mají to opravdu ženy v životě jednodušší než muži?

Obsazení celého filmu je výborné, ústřední dvojici doplňuje, jak už bylo řečeno, Matěj Hádek. Ten se zde potvrzuje, že jeho role ve scénáři, jinak docela chudém, je jako jediná záživná, vtipná.

Jiří Langmajer herecky nad věcí sám o své postavě řekl: „Co se týče postavy Karla Krále, režisér Ruda Havlík ji napsal jako machistického chlapa, takže jsem se snažil mu vyjít vstříc a zahrát to tak, přestože mi tento charakter není moc blízký. S Rudou jsme si rozuměli v tom, že tato role není žádný Hamlet, nejedná se o Shakespeara, ale o ztřeštěnou komedii.

A to je naprosto přesné. Kdo čeká skvělou konverzační komedii dle O. Wilda bude asi zklamán. Najdeme jistě momenty, které jsou vtipné, ale bohužel několikrát se během filmu opakují. Některé ze scén jsou prvoplánové, již dopředu předvídatelné. Scénář hercům asi více nenabídl.
Několik vtipných hlášek,  scén některé jistě pobaví v podání Anny Polívkové.  Její komika a nezkrotné a zábavná klauniáda je zde trefná. Dalo by se říct, že jde o její „one women show“.  Ve chvílích, kdy se coby muž v ženském těle snaží vyrovnat s nástrahy ženského světa jako jsou šminky, punčochy nebo lodičky, často její snaha ale vyznívá až jako karikatura. A  jakoby si nedokážeme představit, že jde o „ženskou alternativu“ Jiřího Langmajera. Prostě to nejde.

Zajímavé téma rozdílů mezi mužem a ženou, navíc zde podáno z nové pohledu, nemělo moc šancí se rozvinout. Některé nápady tvůrců se ztrácejí do prázdna. Nahradit šéfredaktora ryze pánského časopisu ženou je skvělá rozehrávka, přesto naprosto nedokončena. Stejně tak, kdy Karel zcela náhodou se ocitá na recepci redakce dříve svého časopisu není vysvětleno, dotaženo a i zde by šlo se posunout jiným směrem. Film bohužel neosahuje žádnou silnější nit, ani nápad, který by děj rozvinul dalším novým směrem. Pokud nehledáte duchaplný příběh, je tato lehce ztřeštěná komedie s dobrými hereckými výkony nenáročným plánem na deštivé odpoledne.

Po čem muži touží
Česko, 2018, 95 min

Režie: Rudolf Havlík
Scénář: Rudolf Havlík, Radka Třeštíková
Hrají: Anna Polívková, Jiří Langmajer, Matěj Hádek, Táňa Pauhofová, Jiří Havelka, Lenka Vlasáková, Sára Sandeva, Lucie Polišenská, Andrea Hoffmannová, Oldřich Navrátil, Naďa Konvalinková, Lucie Šteflová, Jakub Volák, Ester Kočičková, Jana Synková, Pavla Tomicová, Jiří Maryško a další

Hodnocení: 60%

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

RECENZE: Skleněný pokoj je plný chladu. Nemá daleko od reklamy na vilu…

16.03.2019 09:30 RECENZE - Snímek Skleněný pokoj sleduje dějiny Československa prostřednictvím vily Tugendhat a…

James Bond se dal na ekologii: V novém filmu bude jezdit elektromobilem…

15.03.2019 07:52 I když postava agenta britské tajné služby Jamese Bonda nikdy nebyla vzorem šetrnosti k přírodě, v…

Zemřel herec Stanislav Zindulka, bylo mu 86 let

14.03.2019 15:53 Aktualizováno Ve věku 86 let dnes zemřel dlouholetý člen hereckého souboru Činoherního klubu Stanislav Zindulka.…

Herečka Huffmanová i jiní dostali své děti na univerzity podvodem

13.03.2019 04:21 Herečka Felicity Huffmanová, známá ze seriálu Zoufalé manželky, je mezi asi čtyřicítkou osob, které…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama