Festival Mezipatra: Letošní přehlídku queer filmů spojuje téma "Mimo realitu"

Hlavně fantazii, vize či sny zachycují filmy z programu letošního festivalu Mezipatra, který se v Praze uskuteční od 8. do 15. listopadu a v Brně pak od 16. do 23. listopadu. Snímky 19. ročníku přehlídky takzvaných queer filmů spojuje téma "Mimo realitu". ČTK o tom informovala mluvčí festivalu Leonora Nushi. Festival s tematikou sexuálních menšin každý rok představuje zhruba stovku filmů.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Kino, ilustrační foto

"Oproti předchozím dvěma ročníkům, které se věnovaly širšímu společensko-kulturnímu kontextu, se ve výběru tématu vracíme zpátky ke schopnosti filmu zobrazit naše sny, touhy a skryté vize. Snímky různým způsobem zkoumají svět fantazie, kde realitě často dochází dech," uvedla programová ředitelka festivalu Sandra Hezinová.

Mezipatra patří k největším filmovým queer festivalům, kterých se ve světě koná asi 130. Na festivalovém plátně se často objevují snímky, které mají v Česku svou premiéru. Organizátoři vybírají díla, která získala ocenění na prestižních festivalech. Pořadatelé už dřív uvedli, že se Mezipatra snaží přispívat k pozitivnímu obrazu lesbických, gay, bisexuálních či transsexuálních postav (LGBT), které se v českém prostředí prý stávají spíš terčem karikatur.

Přehlídku zahájí drama L'Animale o dívce Mati, která jezdí na terénní motorce s klučičí partou a později se sblíží s děvčetem, kterou s chlapci šikanovala. Režisérka filmu Katharina Mücksteinová bude patřit k hostům festivalu.

Příběh mladého Pedra, který se za peníze svléká před webovou kamerou, zachycuje drama NeonBoy. Snímek získal na letošním Berlinale cenu Teddy. Cenu Queer Palm z festivalu v Cannes má další promítaný film Dívka. Projekce doplní v kavárně Patra v pražských Vršovicích debaty s odborníky.

Permanentní vstupenku se sedmi lístky za celkem 540 korun je v Praze možné koupit do 16. října. Prodává se v kinech Lucerna a Světozor i na jejich webech. K dostání je také v Kině Pilotů. V Brně bude možné permanentku pořídit po celou přehlídku v kinech Scala a NoArt. V těchto pěti sálech se také bude promítat.

Vstupte do diskuze (4)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zemřel Bruno Ganz, Hitler z Pádu Třetí říše

16.02.2019 12:32 Ve věku 77 let zemřel v Curychu švýcarský filmový a divadelní herec Bruno Ganz, informovala dnes…

Mexický herec Guerrero nebude chybět na Oscarech, vízum nakonec dostal

15.02.2019 11:13 Mexický herec Jorge Antonio Guerrero se bude moci za deset dnů v Los Angeles zúčastnit slavnostního…

Bond zamíří na jih Itálie. Filmaře okouzlilo město Matera, ještě nedávno…

15.02.2019 09:41 Další bondovka, jejíž pracovní název zní Bond 25 a v níž bude agenta 007 popáté a naposledy hrát…

RECENZE: Akční vrchol začátku roku. Spektakulární Alita: Bojový anděl má…

14.02.2019 20:50 RECENZE – Gladiátorský famfrpál. Lovci lidí. Kyborgové s noži místo rukou. Po letech produkčních…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama