Festival Mezipatra: Letošní přehlídku queer filmů spojuje téma "Mimo realitu"

Hlavně fantazii, vize či sny zachycují filmy z programu letošního festivalu Mezipatra, který se v Praze uskuteční od 8. do 15. listopadu a v Brně pak od 16. do 23. listopadu. Snímky 19. ročníku přehlídky takzvaných queer filmů spojuje téma "Mimo realitu". ČTK o tom informovala mluvčí festivalu Leonora Nushi. Festival s tematikou sexuálních menšin každý rok představuje zhruba stovku filmů.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Kino, ilustrační foto

"Oproti předchozím dvěma ročníkům, které se věnovaly širšímu společensko-kulturnímu kontextu, se ve výběru tématu vracíme zpátky ke schopnosti filmu zobrazit naše sny, touhy a skryté vize. Snímky různým způsobem zkoumají svět fantazie, kde realitě často dochází dech," uvedla programová ředitelka festivalu Sandra Hezinová.

Mezipatra patří k největším filmovým queer festivalům, kterých se ve světě koná asi 130. Na festivalovém plátně se často objevují snímky, které mají v Česku svou premiéru. Organizátoři vybírají díla, která získala ocenění na prestižních festivalech. Pořadatelé už dřív uvedli, že se Mezipatra snaží přispívat k pozitivnímu obrazu lesbických, gay, bisexuálních či transsexuálních postav (LGBT), které se v českém prostředí prý stávají spíš terčem karikatur.

Přehlídku zahájí drama L'Animale o dívce Mati, která jezdí na terénní motorce s klučičí partou a později se sblíží s děvčetem, kterou s chlapci šikanovala. Režisérka filmu Katharina Mücksteinová bude patřit k hostům festivalu.

Příběh mladého Pedra, který se za peníze svléká před webovou kamerou, zachycuje drama NeonBoy. Snímek získal na letošním Berlinale cenu Teddy. Cenu Queer Palm z festivalu v Cannes má další promítaný film Dívka. Projekce doplní v kavárně Patra v pražských Vršovicích debaty s odborníky.

Permanentní vstupenku se sedmi lístky za celkem 540 korun je v Praze možné koupit do 16. října. Prodává se v kinech Lucerna a Světozor i na jejich webech. K dostání je také v Kině Pilotů. V Brně bude možné permanentku pořídit po celou přehlídku v kinech Scala a NoArt. V těchto pěti sálech se také bude promítat.

Vstupte do diskuze (4)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

RECENZE: Zlý časy v El Royale jsou doopravdy zlý. Nezachrání jej ani…

16.10.2018 08:27 S tematikou kdysi slavného hotelu, který již je za zenitem se diváci mohli setkat v letošním…

Tisíce lidí v O2 aréně sledovaly Star Wars za doprovodu filharmoniků

15.10.2018 21:55 Česká premiéra promítání prvního filmu ze ságy Star Wars s živým hudebním doprovodem dnes podle…

Problémy na ministerstvu kultury: Pokud nedáte cenu Schormovi, rezignujeme…

15.10.2018 21:07 Letošní předávání cen v kultuře, jimiž stát oceňuje výrazné osobnosti, má další trhlinu. Poté, co…

ČT připomněla opomíjeného Rašína. Ve filmu z něj udělala téměř dokonalého…

14.10.2018 22:37 Alois Rašín zcela jistě patří k jedněm z nejdůležitějších, ale také nejopomíjenějších postav našich…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama