RECENZE: Nový Halloween ctí svoji předlohu a dává na frak moderním hororům

RECENZE – Po nenaplněném očekávání z hororu Sestra do kin míří další adept na horor roku. Nový Halloween je přímým pokračování legendárního prvního dílu z roku 1978. Zapomeňte na moderní horor, Halloween je stejně oldschool jako jeho předloha.

Přidejte svůj názor

Laurie Strodeová se brání

Přesně po čtyřiceti letech, kdy proběhly Haddonfieldské vraždy, se vydává dvojice investigativních novinářů do sanatoria udělat rozhovor s vrahem Michaelem Myersem. Jeho psychiatr jim sdělí, že je sice Michael schopný mluvit, ale nečiní tak. I přes to, že jeden z novinářů mu ukáže jeho masku a zmíní Laurie Strodeovou, jedinou oběť, jenž mu unikla. 
 
Poté novináři míří za Laurie, která trávila posledních čtyřicet let vyrovnáním se s posttraumatickým stresem a přípravě na Michalův nevyhnutelný návrat. Její psychický stav ji stál dvě manželství a odebrání její dcery Karen v mladém věku. Novináři ji přemlouvají, ať se naposledy setká s Michaelem, než jej odvezou do vězení s maximální ochranou. Laurie odmítá.

img-responsive

Michael Myers v akci | foto: CinemArt

Jakmile se transport s pacienty dostane na cestu, je jen otázkou času, kdy se Myers po letech v zajetí, uvolní z řetězu. Pak už nebude Laurie ani zbytek Haddonfieldu v bezpečí. Ještě k tomu, když je 31. října a na ulicích se to hemží maskami.
 
Halloween je již jedenáctým dílem franšízy, jejíž počátek se datuje k roku 1978, kdy legendární hororový režisér John Carpenter natočil úspěšný první díl. Následně vzniklo dalších devět pokračování vždy zaměřených na vraha Michaela Myerse. Jejich kvalita díl od dílu rapidně bilancovala.

Nový Halloween ignoruje ostatní pokračování a ctí dnes již kultovní jedničku. Proto bylo pro tvůrce důležité získat Carpentera jako hlavního konzultanta filmu. Jakmile byl na palubě, producenti se pustili do hledání režiséra. Narazili na Davida Gordona Greena, který má na svém kontě řadu dramat jako George Washington nebo Silnější

img-responsive

Vyšetřování v plném proudu | foto: CinemArt

 „V naší producentské společnosti Blumhouse hodně věříme tomu, že nepotřebujete být dobrým hororovým režisérem, abyste točili skvělé hororové filmy. Jediné, co potřebujete, je být dobrým režisérem. Obdivoval jsem Davida už od jeho prvního filmu. Kontaktoval jsem ho, a tak se Halloween stal skutečností,” řekl producent Jason Blum o volbě režiséra.

David Gordon Green jde v novém Halloweenu ve stopách Carpentera. Nikam nespěchá, ignoruje jakékoliv současné trendy a styl. Pomalu buduje napětí a dostává se divákovi pod kůži. Zaměřuje se více na psychologii postav než na zbytečné brutality. Daří se mu to obdobně jako Carpenterovi před čtyřiceti lety.

V zasádě vše stojí na hlavní hrdince Laurie (Jamie Lee Curtis), která se po letech dočkala úctyhodného zpracování. Tvůrci ji vykreslili jako zlomenou ženu bojující s démony z minulosti a nepochopením ze strany rodiny. Všechny své obavy zhmotnila ve své dceři Karen (Judy Greer), kterou od mala nutila k téměř až vojenskému výcviku. Do tohoto ženského dramatu vchází vnučka Allyson (Andi Matichak), která se stává jakýmsi mostem mezi matkou a babičkou.

Díky široké psychologii postav dostává hororový příběh nový rozměr. Fanoušci ocení nejen legendární znělku z prvního dílu, ale také i herce Nicka Castlea, který před čtyřiceti lety hrál Micheala Myerse. Kdyby se na restartu franšízy nepodíleli původní tvůrci, konečný výsledek by nejspíš nebyl tak uspokojující.

Nový Halloween je poctivým oldschool hororem, který vzdává holt své předloze. Diváka si získá svojí atmosférou, zábavností a hlavně tím, že příběh má hlavu a patu. Chtělo by to víc takovýchto hororů.

Celkové hodnocení: 80%

Halloween (2018)

Režie: David Gordon Green
Scénář: Jeff Fradley, Danny McBride, David Gordon Green, Joh… (více)
Kamera: Michael Simmonds
Hudba: John Carpenter, Cody Carpenter, Daniel A. Davies
Hrají: Jamie Lee Curtis, Judy Greer, Andi Matichak, James Jude Courtney, Nick Castle, Haluk Bilginer, Will Patton

USA / 106 / Horor / Thriller

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Fanoušci se dočkali: Tarantino vypustil první trailer k Once Upon A Time…

21.03.2019 11:55 To, na co se těšili filmoví fanoušci z celého světa, je konečně tu. Společnost Sony Pictures…

RECENZE: Skleněný pokoj je plný chladu. Nemá daleko od reklamy na vilu…

16.03.2019 09:30 RECENZE - Snímek Skleněný pokoj sleduje dějiny Československa prostřednictvím vily Tugendhat a…

James Bond se dal na ekologii: V novém filmu bude jezdit elektromobilem…

15.03.2019 07:52 I když postava agenta britské tajné služby Jamese Bonda nikdy nebyla vzorem šetrnosti k přírodě, v…

Zemřel herec Stanislav Zindulka, bylo mu 86 let

14.03.2019 15:53 Aktualizováno Ve věku 86 let dnes zemřel dlouholetý člen hereckého souboru Činoherního klubu Stanislav Zindulka.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama