RECENZE: Divoké večírky, ženy a moc. Berlusconi je jen dítě, politika je jen hračka

Film o nejvlivnějším muži Itálie, jehož autorem je jeden z nejperspektivnějších italských režisérů takzvané nové generace Paolo Sorrentino, nyní vstupuje do českých kin. Snímek vypráví o životě mediálního magnáta a bývalého italského premiéra Silvia Berlusconiho, kterého ztvárnil Sorrentinův oblíbenec Toni Servillo.

Přidejte svůj názor

film Oni a Silvio

Tak, jak natáčí filmy Sorrentino, nenatáčí je nikdo. Italský režisér totiž patří ke špičce evropského filmového průmyslu, neboť ho dnešní kritici pojmenovali jako moderního Felliniho. Komický, realistický a poněkud ironický portrét Říma ale i Berlusconiho ve snímku Oni a Silvio se nesnaží diváky šokovat, nýbrž přinést trochu jiný pohled na italského playboye v letech.

img-responsive

film Oni a Silvio | foto: aerofilms.cz

 

Sorrentino nám decentně naznačuje, že o Berlusconimu víme příliš málo, abychom o něm mohli nějakým způsobem teoretizovat. Jedno však zůstává celkem jasné – dlouholetý italský premiér je totiž dokonalý chameleon, jehož schopnosti se přizpůsobit různým situacím jsou fascinující. Kromě samotného Berlusconiho ve filmu figurují další politici a důležité osobnosti snažící se získat přízeň muže, jemuž se s velkým respektem říká „On“, aniž by někdo nevěděl, o kom je řeč.

O přízeň krále se pokouší i kuplíř Sergio Morra (Riccardo Scamarcio), který uspořádá šílený večírek ve vile naproti panství Berlusconiho. Italský politik ale na první pohled má jiné starosti, po několika pokusech se znovu snaží dostat zpátky k vládě, navíc si téměř vůbec nerozumí se svojí dlouholetou manželkou Veronicou (Elena Sofia Ricci). Slabost k ženám ho ani na minutu nezanechává chladným vůči pečlivě vybranému vzorku žen obývajícímu sousední vilu. Pro každou z nich je seznámení s Berlusconim možná nejlepší zážitek v životě, který může najednou přinést sladké plody.

 

img-responsive

Sergio Morra | foto: aerofilms.cz

První část filmu působí spíš jako italská parodie na Vlka z Wall Streetu – neuvěřitelné mejdany, střídající se záběry na nahé ženy, orgie a kokain. Život se točí kolem krále, který v průběhu první částí zůstává v jakémsi vakuu, na filmové scéně se objeví až v druhé půlce filmu.

Být bohatý a šťastný jsou to totiž dva různé pojmy, Berlusconi však ovládá obojí. O sobě politik mluví jako o prodavači snů, který celý život brutálně dřel, aby mohl zabezpečit bezstarostný život dětem i manželce. Nehledě na opravdu komické řeči, Sorrentinovi se podařilo uchopit film působící na první pohled jako jedna velká orgie velmi poeticky. Berlusconi ze začátku vystupuje jako starý klaun, jinde jako chytrý taktik, ale v každém případě chce vytvořit dojem věcně mladého člověka. 

img-responsive

Herečka Elena Sofia Ricci v roli manželky Berlusconiho | foto: aerofilms.cz

Požitkářský život Berlusconiho posiluje Sorrentinův magický cit pro krásno – každý detail, každý záběr či zvuk je natočen s profesionální péči. S Berlusconim je však Sorrentino opatrnější, neskrývá se v symbolismech, nesnaží se být ryze snobsky, a dokonce se pokouší o příliš nápadný vtip ve stylu hollywoodských komedií.

Je-li Berlusconi prototypem vlka z Wall Street není jasné, v podání režiséra není však On, kdo je ten nejexcentričtější, nýbrž samotné jeho okolí. Obraz, jenž nám Sorrentino servíruje, je naplněný nevkusnosti skandálního života Silvia a jeho hlídacích psů, často sklouzává do přehnaných vtipů a replik, zobrazuje italskou politiku jako hemžící se roj podplacených lakomců. Nicméně i přesto všechno film garantuje svému divákovi neskutečný estetický zážitek, otázkou je spíš to, zdali tento zážitek vás nějakým způsobem obohatí.

Loro (2018)

Celkové hodnocení: 70%

Režie: Paolo Sorrentino
Scénář: Paolo Sorrentino, Umberto Contarello
Kamera: Luca Bigazzi
Hudba: Lele Marchitelli
Hrají: Toni Servillo, Elena Sofia Ricci, Riccardo Scamarcio, Kasia Smutniak, Ricky Memphis, Roberto De Francesco, Fabrizio Bentivoglio, Euridice Axen, Anna Bonaiuto, Giovanni Esposito, Yann Gael, Caroline Tillette, Iaia Forte, Michela Cescon, Roberto Herlitzka

Drama / Komedie / Životopisní/ Itálie / Francie, 150 min

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Fanoušci se dočkali: Tarantino vypustil první trailer k Once Upon A Time…

21.03.2019 11:55 To, na co se těšili filmoví fanoušci z celého světa, je konečně tu. Společnost Sony Pictures…

RECENZE: Skleněný pokoj je plný chladu. Nemá daleko od reklamy na vilu…

16.03.2019 09:30 RECENZE - Snímek Skleněný pokoj sleduje dějiny Československa prostřednictvím vily Tugendhat a…

James Bond se dal na ekologii: V novém filmu bude jezdit elektromobilem…

15.03.2019 07:52 I když postava agenta britské tajné služby Jamese Bonda nikdy nebyla vzorem šetrnosti k přírodě, v…

Zemřel herec Stanislav Zindulka, bylo mu 86 let

14.03.2019 15:53 Aktualizováno Ve věku 86 let dnes zemřel dlouholetý člen hereckého souboru Činoherního klubu Stanislav Zindulka.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama