ČT připomněla opomíjeného Rašína. Ve filmu z něj udělala téměř dokonalého superhrdinu

Alois Rašín zcela jistě patří k jedněm z nejdůležitějších, ale také nejopomíjenějších postav našich dějin. Přitom to byl on, kdo měl velkou zásluhu na tom, že po 1. světové válce Československo vůbec vzniklo. To se v rámci oslav 100. výročí vzniku Československa rozhodla připomenout i Česká televize, roli advokáta a politika si zahrál Ondřej Vetchý.

Přidejte svůj názor 9 komentářů

film Rašín

Film o jednom z „mužů 28. října“ vznikl u příležitosti stého výročí vzniku Československa. Do podoby scénáře televizního filmu ho pro Českou televizi převedl režisér Jiří Svoboda.

Děj snímku začíná 5, ledna 1923, tedy dnem, kdy byl na Aloise Rašína spáchán v Praze atentát. Ve chvíli, kdy jej nesou na nosítkách, se politikovi v hlavě honí výčitky, které si musel kvůli svým politickým rozhodnutím ve své kariéře vyslechnout.

Autoři snímku pak diváky vrací o několik let zpět, přesněji do chvíle, kdy byl spáchán atentát na následníka trůnu Františka Ferdinanda d'Este - tedy do léta roku 1914. V tu dobu už Rašín působí jako poslanec Říšského sněmu.

Filmaři v novém filmu zdůrazňují především to, že byl Rašín milující manžel a otec, ale zároveň i tvrdohlavý politik, který nerad ustupoval či přijímal kompromisy, které by byly proti jeho přesvědčení. I kvůli jeho názorům jej jeho političtí kolegové a straníci v čele s Karlem Kramářem považovali za příliš radikálního a jeho chování mu vyčítají. 

Právě názorové střety proruského Kramáře v podání Miroslava Donutila a prozápadně orientovaného Rašína dominují první části dvojdílného televizního filmu. Rašín od počátku vykreslován jako velmi zásadový muž, který projevuje starosti nejen o osudy českých vojáků, ale i o ty, kteří byli zadrženi, odsouzeni či popraveni za velezradu. Filmaři se z něj ale možná až moc pokoušejí vytvořit "superhrdinu", který nemá jedinou negativní vlastnost a který pomáhá i těhotným dívkám v nouzi. 

Přestože za největší postavy této éry jsou často považováni Tomáš Garrigue Masaryk či Edvard Beneš, první jmenovaný se v prvním díle neobjeví vůbec, zatímco druhý se tu jen mihne, když přinese Kramářovi a jeho kolegům zprávu právě od Masaryka. Prostor tak dostávají právě často neprávem opomíjení českoslovenští politici, kteří se o vznik Československa zasloužili přímo z Prahy.

Film zachycuje také ponurou atmosféru vyvolanou řadou udavačů, domovních prohlídek, tajných schůzek odbojářů a vzniku orgánu českého domácího odboje známého jako Maffie (jejíž jméno ovšem ve filmu kdo ví proč vůbec nezazní), která se pro politiky v exilu pokoušela sbírat politické, hospodářské i vojenské informace.

V televizním filmu se Kramář a Rašín opakovaně názorově střetávají - přesto se oba sejdou v jedné vězeňské cele poté, co byli i se starostou České obce sokolské Josefem Scheinerem v roce 1915 zatčeni za velezradu. Právě zadržením Rašína končí první díl.

Pokračování odvysílá Česká televize 21. října. 

Rašín (TV film)
Historický / Drama

Česko, 2018, 142 min (Televizní verze: 70+79 min)

Režie:
 Jiří Svoboda
Scénář:
 Jiří Svoboda
Kamera:
 Marek Janda
Hudba:
 Jiří Chlumecký
Hrají:
 Ondřej Vetchý, Miroslav Donutil, Zuzana Stivínová, Lenka Vlasáková, Viktor Preiss, Tomáš Töpfer, Petr Štěpán, Vítězslav Jandák, Ondřej Malý, Jan Novotný, Jaroslav Plesl, Jan Plouhar, Adrian Jastraban, Michal Bumbálek, Martin Finger, Ondřej Novák, Martin Siničák, Ondřej Kavan, Milan Kňažko, Jiří Čapka, Robert Nebřenský, Františka Brzobohatá, Tomáš Dastlík, Ondřej Biravský, Kajetán Písařovic, Jakub Zindulka, Jiří Oberfalzer, Patrik Paušo, Petr Mareček, Josef Horák, Ivan Sochor, Milan Aulický, Pavel Batěk, Adrian Gabaj, Fabián Povýšil, Ladislav Balous, Tomáš Petrák, Radim Madeja, Jáchym Kučera, Ivo Kubečka, Martin Mejzlík, Jiří Šafránek, Jiří Bartoň, Filip Kubíček, Milan Enčev, Mariana Franclová, Miroslav Saic, Ivan Kočí.

Vstupte do diskuze (9)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

RECENZE: Horor pro děti nemusí nutně znamenat strach. Husí kůže 2 je toho…

18.01.2019 09:10 RECENZE – Pokračování strašidelné komedie Husí kůže je zpět. Parta teenagerů bude opět muset…

Schindlerův seznam se po čtvrtstoletí vrací do kin

16.01.2019 13:23 Před dvaceti pěti lety vznikl Schindlerův seznam, jeden z nejzásadnějších filmů všech dob. U…

Kultovního Predátora měl hrát Jean-Claude Van Damme. Z natáčení rozzuřeně…

14.01.2019 12:53 Predátor patří spolu s Vetřelcem k nejklasičtějším filmovým monstrům. I přesto, že od uvedení…

Americké ceny filmových kritiků ovládl snímek Roma, bodovala také Lady Gaga

14.01.2019 07:35 Mexické drama Roma režiséra Alfonsa Cuaróna dominovalo nedělnímu udělování amerických cen filmových…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama