RECENZE: Třetí Labyrint nemá v českých krimi konkurenci. Strach hraje na jistotu

RECENZE – Málokterý krimi seriál u českých diváků dosahuje takové odezvy jako právě Labyrint. Třetí série z dílny Jiřího Stracha pracuje s novým náboženským motivem – vraždy Ježíšových apoštolů. Jiří Langmajer s novým týmem pátrá po muži v masce vraždícím na starobylém hradě. Jako vždy, čas hraje svoji roli.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Třetí řada seriálu Labyrint

Major Remeš (Jiří Langmajer) se potřetí vydává na stopu vrahovi, jehož řadění většinou není o touze po krvi. Spolu s novým týmem se pouští do vyšetřování případu brutálně zavražděného zemědělce na oltáři kostela v jedné moravské vesnici. Jak už je u kriminálního seriálu Labyrint zvykem, po první vraždě budou následovat další, které se ponesou v duchu náboženského motivu. 
 
Motivem nové série je téma Ježíšových apoštolů v kombinaci s náboženským fanatismem. Režisér Strach ve své kriminální tvorbě dost často pracuje s náboženstvím, mysticismem nebo okultismem. To se promítá do nálady seriálu, která může připomínat romány Dana Browna nebo Strachovy televizní miniseriály Ďáblova les t a Ztracená brána.


 
Třetí série Labyrintu se zdárně vyhýbá chybám a mezerám napáchaným v druhé řadě, ale nenabízí napětí panující v té první. Tentokrát se děj více odehrává mimo Brno v místech jako Tišnov, Deblín, Nelepeč nebo hrad Hradegg, což jej posouvá jiným směrem. Zároveň se scénáristovi Petrovi Hudskému podařilo zdárně propojit historická fakta s fikcí – např. rodina žijící na statku v Nelepči skutečně existovala.

Kvalitu děje sráží mezery ve vyprávění na dlouhou trať a přílišná snaha vyvolat napětí. Scéna chlapce malujícího podivné obrazce za doprovodu dramatické hudby se tak může jevit jako směšná. Nicméně po dvou epizodách se tyto drobné anomálie vytrácejí. Problém ale nadále spočívá ve způsobu vyprávění.

img-responsive

Policisté při vyšetřování | foto: Česká televize

Strach daleko lépe dokáže vyprávět na krátkou trať jako u Ďáblovy lesti a Ztracené brány. V průběhu tří a půl hodin drží diváka doslova přilepeného na obrazovku. Třetí Labyrint je sice divácky atraktivní, ale pokulhává v jednotlivých přesunech mezi postavami. Strach na začátku vychrlí hromadu postav a až později odhaluje souvislosti mezi nimi, což by nevadilo, kdyby seriál neměl k sedmi hodinám. Díky týdenním mezerám mezi epizodami, divák pomalu zapomíná.

img-responsive

Ve vedlejších rolí se objevují i známí čeští herci | foto: Česká televize

Velký podíl na konečném výsledku mají herecké výkony, které jsou dost nevyvážené a dělí se na dva tábory. V tom prvním se nachází špičkoví herci jako Jiří Langmajer, Miroslav Donutil, Lenka Vlasáková a spousta dalších. Druhý tábor patří neznámým hercům ve vedlejších rolích, jejichž výkon sráží na uvěřitelnosti některých scén, ať už jde o nemocnici nebo hospodu.
 
Trilogie Labyrint je na české scéně ojedinělou detektivkou, která je schopna svojí atmosférou a uceleností konkurovat zahraničním seriálům jako Temný případ nebo skandinávský Most. Strach opět dokazuje, že je v tomto žánru jako doma a že v Čechách nemá konkurenta. Osud čtvrté řady je však ve hvězdách.

Seriál je dostupný online na stránkách České televize.

Celkové hodnocení: 70%

Labyrint - Série 3. (2018)

Režie: Jiří Strach
Scénář: Petr Hudský
Kamera: Martin Šec
Hudba: Ondřej Gregor Brzobohatý
Hrají: Jiří Langmajer, Miroslav Donutil, Petr Stach, Denisa Nesvačilová, Lenka Vlasáková, David Švehlík, Pavel Řezníček, Jitka Čvančarová

Česko / 6h 53min / Krimi / Drama / Thriller / Mysteriózní

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

RECENZE: Horor pro děti nemusí nutně znamenat strach. Husí kůže 2 je toho…

18.01.2019 09:10 RECENZE – Pokračování strašidelné komedie Husí kůže je zpět. Parta teenagerů bude opět muset…

Schindlerův seznam se po čtvrtstoletí vrací do kin

16.01.2019 13:23 Před dvaceti pěti lety vznikl Schindlerův seznam, jeden z nejzásadnějších filmů všech dob. U…

Kultovního Predátora měl hrát Jean-Claude Van Damme. Z natáčení rozzuřeně…

14.01.2019 12:53 Predátor patří spolu s Vetřelcem k nejklasičtějším filmovým monstrům. I přesto, že od uvedení…

Americké ceny filmových kritiků ovládl snímek Roma, bodovala také Lady Gaga

14.01.2019 07:35 Mexické drama Roma režiséra Alfonsa Cuaróna dominovalo nedělnímu udělování amerických cen filmových…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama