RECENZE: Krása a trable života? Film Mars je spíše podivná sloučenina

Jakousi připomínkou kdysi ambiciózní plány na osídlení planety Mars zůstala pouze opuštěná základna obývaná je osamělým robotem. Právě zde je soustředěn děj nového a rozporuplného českého snímku Mars v režii Benjamina Tučka.

Přidejte svůj názor

Film Mars
doporučujeme

Anotace k filmu Mars hovoří o absurdním filmu o láskách, svatbě a odpadcích, které sbíráme celý život na Zemi a nakonec je odneseme i na jinou planetu. 

Absurdit, možná i prvků existencialismu najdeme ve filmu opravdu mnoho.
Natáčení filmu probíhalo na malé vědecké základně uprostřed pouště. Ta poskytla zázemí nejen pro natáčení, ale i bydlení a autentické záběry. Ty nelze tvůrcům odepřít. Oprýskané, nevzhledné budovy dodaly a podtrhly autenticitu příběhu.  

Jádro "vesmírné posádky", která je velmi nesourodá, tvoří členové divadelní skupiny Vosto5 (Jiří Havelka, Tomáš Jeřábek či Petr Prokop). Specifický humor tohoto divadla se zde však nestačil rozvinout. Je to díky dialogům v angličtině či několika vtipným momentům, kdy se ozve: "Whitney Houston, máme problém"? Toť otázka.

Roli hrají i poněkud rozdílné cíle členů vesmírné expedice. Vendy (Petra Nesvačilová) představuje až naivní celebritu, která nevěří, že je na Marsu. Domnívá se, že je přímým účastníkem v reality show a zmateně stále pátrá, jaká je první cena. Vendy totiž celý svůj dosavadní život hledá lásku. Je ale Mars to správné místo? Miluje ji Velitel nebo robot? Divák také tápe, či na tuto planetu zmíněná zápletka vůbec patří.

Velitel v podání Jiřího Havelky chce pokračovat v misi svého zemřelého otce a osídlit tak rudou planetu. Ale i velitel má svou třináctou komnatu. Otec byl krutý, despotický. Velitel se ho i po jeho smrti bojí. Jiří Havelka si zde se scénářem pohrál a ve výsledku je jeho role frustrovaného syna velmi pozoruhodná a asi nejzajímavější.

S myšlenkou stát se velitelem si pohrává i Inženýr (Petr Prokop). Prioritou jsou pro něj ovšem peníze. Pokus o nastavení zrcadla české společnosti? Ano, ale poněkud nedotažený.

Zajímavou dvojicí bezpochyby je i pár, který na planetě Mars, jak to zprvu vypadá,  zvažuje svatbu. Milionář, mecenáš celé výpravy Tomina (Tomáš Jeřábek) blafuje, ve skutečnosti se u něj jedná jen o marketingový tah. Občas nám ale připomíná některé reklamní slogany. Jeho Nevěsta,kterou zajímavě ztvárnila Halka Třešňáková, se chtěla vdávat v Marseille, ale ocitla se na Marsu. Jazyková hříčka potěšila.

Postava Robota (Ondřej Doule) s sebou nese pravděpodobně prvky sci-fi s myšlenkou: Může se robot zamilovat? I když lidé jsou tak trapní?  Unikátní je jistě i jeho představa kolonizace Marsu, ale opět jakoby zmatená, divákovi navíc nepochopitelná svou filozofií. 

Je jistě předvídatelné, že tuto nesourodou směsici lidských charakterů a osudů postihnou zjitřené emoce,ponorková nemoc, psychický přetlak i v závěru odkrytí jejich skutečných záměrů, proč zde vlastně jsou. Ale pro diváka žádné překvapení.

Celý film tedy působí jako prapodivná sloučenina sci-fi romance, ekologického zamyšlení, psychothrilleru, možná místy až absurdní komedie, která je navíc podtržena hudbou ve stylu space country formací MIDI LIDI. 

Mars je čtvrtá planeta sluneční soustavy, druhá nejmenší planeta soustavy po Merkuru. Byla pojmenována po římském bohu války Martovi. 
A tak i divák bude muset  svést jakousi soukromou válku s pocity a dojmy z tohoto filmu.

Mars (2018), 85 minut
Režie: Benjamin Tuček
Scénář: Benjamin Tuček, Tereza Nvotová
Kamera: David Čálek, Nikolas Tušl
Hudba: Ondřej Ježek, Tomáš Procházka, Petr Marek, Prokop Holoubek
Střih: Evženie Brabcová, Pavel Hrdlička
Produkce: Benjamin Tuček, Zdeněk Janáček
Výroba: Nyasa Films Production
Koprodukce: Soundsquare, UPP Prague, Karel Janeček, Martin Kořínek, Jiří Havelka, Vosto5, Ondřej Doule
Hrají: Petra Nesvačilová, Halka Je. Třešňáková, Tereza Nvotová, Tomáš Jeřábek, Jiří Havelka, Petr Prokop, Ondřej Doule

Hodnocení: 40%

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

OBRAZEM: 26. ročník filmových cen Český lev ovládla Omerzuova roadmovie…

23.03.2019 23:05 V pražském Rudolfinu se dnes už po 26. předávaly ceny Český lev. Večerem, který v přímém přenosu…

V Praze se předávaly ceny Český lev: Sošky získali Boková, Dobrý i Issová.…

23.03.2019 22:24 Aktualizováno V pražském Rudolfinu se dnes už po 26. předávaly ceny Český lev. Večerem, který v přímém přenosu…

RECENZE: Kniha Světlo ženy ličí portét lidí zlomených životem. Oslní i po…

23.03.2019 15:25 RECENZE - Próza Světlo ženy připomíná zapomenutého velikána druhé poloviny 20. století. Za…

Fanoušci se dočkali: Tarantino vypustil první trailer k Once Upon A Time…

21.03.2019 11:55 To, na co se těšili filmoví fanoušci z celého světa, je konečně tu. Společnost Sony Pictures…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama