RECENZE: Z příběhu o kultovní hackerce Lisbeth Salander se stala nedotažená bondovka

RECENZE – Po dlouhých sedmi letech se na obrazovky kin vrátila osobitá postava Lisbeth Salanderové známé z knižní série Milénium. Kromě rozdílného hereckého obsazení se dočkala i jiného ztvárnění. Z podivínské hackerky vyšetřovatelky se stala akční hrdinka bondovského typu, která NSA krade bezpečnostní program a bojuje proti zločinecké organizaci.

Přidejte svůj názor

Claire Foy v roli Lisbeth Salanderové

Lisbeth momentálně působí ve Švédsku, kde svůj čas dělí mezi hackovaní pro různé klienty a večerní nápravu „zlých“ můžu dopouštějících se násilí na svých ženách. Její kontakt s novinářem Mikaelem Blomkvistem je na bodu mrazu. Jeho jedinou starostí je nalézt dostatečně zvučnou kauzu, která by zvrátila krach jeho časopisu Milénium.

Záhy dostane Salanderová zakázku spočívající ve vniknutí na server NSA, kde má ukrást nebezpečný program, jehož tvůrce nechce, aby se ocitl v nesprávných rukou. Situace se o to víc zkomplikuje, když se objeví nebezpečný gang, který o program usiluje.

Dívka v pavoučí síti trailer (2:08) | zdroj: Falcon

Dívka v pavoučí síti je z hlediska knižní série Milénium čtvrtým dílem, který vychází z původní trilogie Stiega Larssona. První americký pokus zfilmovat tuto slavnou knižní sérii nastal v roce 2011, kdy měl premiéru první díl Muži, kteří nenávidí ženy pod taktovkou Davida Finchera.

Nový film obchází druhý a třetí díl, předlohou se mu stala čtvrtá kniha spisovatele Davida Lagercrantze. Jedná se tak o volné filmové pokračování a zároveň i obnovení série. To se podepisuje na přístupu k postavám, zatímco u Finchera byla většina prostoru věnována Blomkvistovi, Fede Alvarez staví Lisbeth do centra dění.

Nicméně se tyto dva filmy od sebe nejvíce liší ve způsobu ztvárnění knihy. Zatímco Fincher pokračuje v duchu svých řemeslně dokonalých detektivek,Alvarez vkládá do děje více akce a hororových prvků. Ostatně není se čemu divit, když v minulosti natočil remake hororu Lesní duch a klaustrofobní thriller Smrt ve tmě.

img-responsive

Salanderová během jedné ze svých nočních pochůzek | foto: Falcon

Změna tempa je největším oříškem pro diváka očekávajícího postupně gradující detektivku. Alvarez už v prvních minutách udává směr filmu. Lisbeth je akční hrdinka, která kombinací několika dovedností uniká policii, NSA, a nakonec i samotnému gangu. Kromě pohlaví se nijak zásadně neliší od agenta 007.

Po charismatické herečce Rooney Mara se role Lisbeth chopila Claire Foy (The Crown, První Člověk), která svým výkonem dokazuje, že jí svědčí spíše životopisná dramata než akční filmy. Lisbeth v jejích rukou vypadá jako rebelující středoškolačka stylizující se do goth stylu. Mírnou směšnost podtrhuje snaha Foyové o rádoby skandinávský přízvuk.

img-responsive

Lisbeth Salanderová ve Švédsku | foto: Falcon

Postava Mikaela Blomkvista je ve filmu spíše ozdobou připomínající časy minulé. Sverrir Gudnason z Blomkvista dělá postavu, na kterou za 10 minut divák zapomene nebo alespoň do doby, než se znovu objeví na plátně. Stejně problematický je výkon herce Stephena Merchanta v roli stvořitele nebezpečného programu. Jeho počínání na plátně působí dojmem, že se do filmu dostal omylem.

Dívka v pavoučí síti zobrazuje snahu amerických filmařů natáčet adaptace úspěšných skandinávských románů, které si Evropané stejně natočí lépe. Z nedávné minulosti si můžeme vzpomenout na rozporuplnou filmovou realizaci Sněhuláka od Jø Nesba nebo americká verze norského seriálu Most.

Alvarez natočil film, který diváka neurazí ani nezvedne ze židle. Mezi akčními filmy se Dívka v pavoučí síti snadno ztratí, pokud vynikne, tak jedině díky postavě Lisbeth Salanderové. Ta je jediným důvodem, proč se na film podívat.

Celkové hodnocení: 60 %

Dívka v pavoučí síti (2018)

Hrají: Claire Foy, Sylvia Hoeks, Lakeith Stanfield, Sverrir Gudnason, Stephen Merchant, Vicky Krieps, Synnøve Macody Lund, Cameron Britton

Režie: Fede Alvarez
Scénář: Steven Knight, Fede Alvarez, Jay Basu
Kamera: Pedro Luque
Hudba: Roque Baños

USA / 111 minut / Krimi / Drama / Thriller

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

RECENZE: Drama o žízni po přežití. Kursk probouzí hněv vůči hrdému Rusku

21.01.2019 20:00 RECENZE – Tragédie jaderné ponorky Kursk je po téměř dvou dekádách zaprášeným příběhem ruských…

RECENZE: Shyamalan pořád umí. Skleněný je zaslouženým vyvrcholením…

21.01.2019 18:40 RECENZE – Bruce Willis, James McAvoy, Samuel L. Jackson a režisér Šestého smyslu se vrací, aby nám…

Zemřela Marie Kyselková, představitelky princezny Lady

21.01.2019 14:47 Ve věku 83 let zemřela herečka Marie Kyselková, která se před 60 lety proslavila jako princezna…

Nejhorší herecký výkon? Trump a jeho manželka jsou nominováni na Zlatou…

21.01.2019 10:48 Americký prezident Donald Trump i jeho manželka Melanie získali nominace na anticenu Zlatá malina,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama