RECENZE: Rami Malek JE Freddie Mercury. Bohemian Rhapsody Will Rock You

RECENZE – Výrazem „legenda“ se často plýtvá. Pro skupinu Queen je ale i toto označení nedostatečné. Historicky první film o rockovém zjevu 70. a 80. let to ví a dá Vám přičichnout jak k jejich začátkům, tak i vrcholu jejich kariéry – charitativnímu megakoncertu z Webmley, ze kterého si užijete hned několik elektrizujících čísel.

Přidejte svůj názor

Film je zamýšlen jako pocta Freddiemu, který je jeho jedinou skutečně ústřední postavou.
doporučujeme

Jako Farrokh Bulsara dřel na letišti a trápil rodiče nočními toulkami po klubech. Jako Freddie Mercury ale dobyl celý svět… jen aby ho 24. listopadu 1991 zanechal v slzách. O dvacet let později se pod dohledem bývalých členů kapely v čele s Brianem Mayem zrodila myšlenka vzdát jedné z největších ikon populární hudby hold celovečerním snímkem. Tvůrčí neshody muzikantů s původním představitelem hlavní role Sachou Baronem Cohenem, který následně projekt v roce 2013 opustil, ale patří historii. I když si budeme navždy lámat hlavu tím, co by bylo, kdyby se na plátna kin dostal Mercuryho divoký život v podobě, jakou tento kontroverzní komik zamýšlel, důležitá je přítomnost.

A ta je zářivá a strhující. Rami Malek je Mercurymu tak podobný, tak si jen lze přát. Slavného zpěváka si navíc poctivě nastudoval a podařilo se mu vystihnout jeho pohyby, styl řeči a částečně i jeho živočišné charisma. Americký herec egyptského původu díky tomu funguje jako emocionální středobod, kolem kterého se točí osudy ostatních postav – členů kapely, Freddieho rodičů, životní lásky Mary Austionové i jeho manažera a milence Paula Prentera.

A zatímco Brian May (Gwilym Lee), Roger Taylor (Ben Hardy) a John Deacon (Joseph Mazzello) jsou odstrčeni do pozadí a jejich interakce s frontmanem kapely se soustředí hlavně na „věci okolo muziky“, jsou to právě Freddieho intimní vztahy, které se dostávají do světel reflektorů. Právě skrze scény s velmi dobrými Lucy Boyntonovou (které po jednom z nejsympatičtějších filmů posledních let Sing Street nejspíš navždy připadne úloha muzikantovy múzy) a Allenem Leechem poznáváme, kým Mercury byl, když zrovna svému okolí nehrál pozérské divadlo.

Není ale pochyb, že je to právě představitel hlavní role, kdo film táhne kupředu. Společně s hudbou, samozřejmě. Ta je totiž původní, nazpívaná Freddiem a zahraná Brianem, Rogerem a Johnem. A poslechnout si Killer Queen, Love of My Life nebo titulní Bohemian Rhapsody v dokonale ozvučeném kinosálu je povinností každého fanouška dobré muziky. Škarohlídi budou tvrdit, že film stojí jen a pouze na písničkách od Queen, v jejíchž hlubinách se ztratí i to, že je jeho děj vlastně docela plochý a hraje na jistotu. A ano, částečně budou mít pravdu – jenže ji budou mít v obojím, jak ohledně neochoty riskovat, tak v tom, že se všechny tyto nedostatky rozpustí v Seven Seas of Rhye a zasednou je všechny Fat Bottomed Girls světa.

Bohemian Rhapsody se navíc může pochlubit stylově výraznou vizuální stránkou, smyslem pro humor a energií, která vás po nudném pracovním dni neuvěřitelně nabudí a vrátí vám chuť do života.

Fanoušci skupiny (zvláště ti, kteří si o Queenech něco přečetli nebo viděli dokument These Are Days Of Our Live) budou zmatení a dost možná naštvaní mnoha nepřesnostmi, ba přímo nesmysly, které se ve filmu objeví. Je pravdou, že tvůrci využívají uměleckých zkratek a zjednodušení víc, než by bylo zdrávo. Na druhou stranu se jedná o úpravy, které většinou slouží příběhu. Je tedy na každém divákovi, jestli je pro něj pravda svatá, nebo dokáže akceptovat Singerovu, McCartenovu a Fletcherovu uměleckou licenci říznutou vším, co May a spol. nepochybně zcenzurovali.

Nesmrtelná muzika, výborné herecké výkony v čele s Malekovým Mercurym, silný příběh tragické ikony a dokonale vystavěná kompozice s velkolepým finále ve Wembley, které funguje jako emocionální vyvrcholení, odměna za dvě hodiny strávené v soukromí kníraté primadony s předkusem.

 

Celkové hodnocení: 90 %

Bohemian Rhapsody (2018)

Hrají: Rami Malek, Lucy Boynton, Joseph Mazzello, Mike Myers, Ben Hardy, Aidan Gillen, Gwilym Lee, Tom Hollander a další

Režie: Bryan Singer, Dexter Fletcher

Scénář: Anthony McCarten

Kamera: Newton Thomas Sigel

Hudba: John Ottman

Velká Británie, USA / 134 minut / drama, životopisný, hudební

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko zůstane "film friendly region". Vláda uvolní na pobídky dalších 500…

13.11.2019 14:25 Ještě letos získá český filmový průmysl dalších 500 milionů korun na filmové pobídky. Vyplývá to z…

Drsná mela před kinem: Dav lidí blokoval předpremiéru Polanského filmu

13.11.2019 07:28 Několik desítek lidí v úterý večer demonstrovalo před kinosálem v Paříži, v němž se v předpremiéře…

Vánoce a televize? ČT letos připravila čtyři nové pohádky

05.11.2019 12:03 Česká televize (ČT) připravila letos na Vánoce čtyři nové pohádky - Princezna a půl království,…

RECENZE: Terminátor: Dámská jízda? Temný osud do starého železa nepatří

04.11.2019 14:01 RECENZE – Některé filmové série ne a ne umřít. Od prvního Terminátora uběhlo 25 let, od posledního…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama