Jaké to je natáčet film v bezprostřední blízkosti Putina? Vítězný dokument míří do Česka

Nový film ruského režiséra Vitalije Manského Svědkové Putinovi, vítěz dokumentární sekce na letošním MFF Karlovy Vary, vstoupí 8. listopadu do českých kin. Film autora ceněného dokumentu V paprscích slunce (2015), přináší svědectví o počátku putinovské éry v Rusku, kdy sám Putin stal u kořenů své politické kariéry.

Přidejte svůj názor

film Svědkové Putinovi

Tehdejší dvorní kameraman Mansky se v závěru devadesátých let dostal do nitra kremelské politiky a ve svém filmu pomocí unikátních insiderských záběrů zprostředkovává osudové okamžiky prvních let vlády Vladimira Putina.

Během letošního ročníku karlovarského filmového festivalu režisér Manskij zaujal diváky i odbornou porotu, která mu udělila Grand Prix za nejlepší dokument. Film se nyní promítá na nejvýznamnějších festivalech po celém světě včetně Toronto IFF, London FF, IDFA Amsterdam.

Snímek vznikal v produkci společností Vertov Real Cinema (Lotyšsko), Hypermarket Film (ČR), Golden Egg (Švýcarsko). Koproducentem je Česká televize, film podpořil Státní fond kinematografie.

Premiéra filmu proběhne v den výročí “Velké říjnové socialistické revoluce” 7. listopadu v pražském kině Světozor, ale diváci budou mít možnost film vidět už během letošního jihlavského festivalu dokumentárních filmů. V Jihlavě dostanou diváci jedinečnou příležitost diskutovat o filmu přímo s jeho autorem, který se zúčastní letošního ročníku

img-responsive

film Svědkové Putinovi | foto: aerofilms.cz

Snímek, kterému je přezdíváno „ruský Občan Havel”, vypráví drsné ruské realitě, která na rozdíl od té české je mnohem krutější. 

Děj

Píše se rok 1999. Dosavadní ruský prezident Boris Jelcin půl roku před vypršením svého funkčního období zcela nečekaně abdikuje a řízením státu pověřuje premiéra Vladimíra Putina. Tímto osudovým okamžikem začíná nový dokument renomovaného režiséra Vitalije Manského (V paprscích slunce), který se jako dvorní prezidentský kameraman dostal do nitra kremelské politiky a přináší tak nečekané svědectví o začátku putinovské éry. A o tom, kdo všechno jsou vlastně “Svědkové Putinovi".

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zemřel švýcarský režisér Claude Goretta, z neznámé herečky udělal celebritu

21.02.2019 13:11 Ve věku 89 let zemřel švýcarský režisér Claude Goretta. Agentuře AFP to sdělil filmařův syn. Díky…

Česko je rájem pro zahraniční filmové štáby: Loni utratily pět miliard,…

20.02.2019 10:53 Zahraniční filmové štáby strávily loni v českých lokacích a v ateliérech přes 1000 natáčecích dnů a…

Zemřel kameraman Stanislav Milota. Podílel na Spalovači mrtvol, natočil…

18.02.2019 17:35 Aktualizováno Ve věku 85 let zemřel dnes český kameraman a signatář Charty 77 Stanislav Milota. Manžel herečky…

Ženy v běhu stále vévodí kinům, na druhé místo se vyšvihla akční novinka

18.02.2019 16:58 Žebříček víkendové návštěvnosti tuzemských kin potřetí za sebou vede komedie režiséra Martina…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama