Jaké to je natáčet film v bezprostřední blízkosti Putina? Vítězný dokument míří do Česka

Nový film ruského režiséra Vitalije Manského Svědkové Putinovi, vítěz dokumentární sekce na letošním MFF Karlovy Vary, vstoupí 8. listopadu do českých kin. Film autora ceněného dokumentu V paprscích slunce (2015), přináší svědectví o počátku putinovské éry v Rusku, kdy sám Putin stal u kořenů své politické kariéry.

Přidejte svůj názor

film Svědkové Putinovi

Tehdejší dvorní kameraman Mansky se v závěru devadesátých let dostal do nitra kremelské politiky a ve svém filmu pomocí unikátních insiderských záběrů zprostředkovává osudové okamžiky prvních let vlády Vladimira Putina.

Během letošního ročníku karlovarského filmového festivalu režisér Manskij zaujal diváky i odbornou porotu, která mu udělila Grand Prix za nejlepší dokument. Film se nyní promítá na nejvýznamnějších festivalech po celém světě včetně Toronto IFF, London FF, IDFA Amsterdam.

Snímek vznikal v produkci společností Vertov Real Cinema (Lotyšsko), Hypermarket Film (ČR), Golden Egg (Švýcarsko). Koproducentem je Česká televize, film podpořil Státní fond kinematografie.

Premiéra filmu proběhne v den výročí “Velké říjnové socialistické revoluce” 7. listopadu v pražském kině Světozor, ale diváci budou mít možnost film vidět už během letošního jihlavského festivalu dokumentárních filmů. V Jihlavě dostanou diváci jedinečnou příležitost diskutovat o filmu přímo s jeho autorem, který se zúčastní letošního ročníku

img-responsive

film Svědkové Putinovi | foto: aerofilms.cz

Snímek, kterému je přezdíváno „ruský Občan Havel”, vypráví drsné ruské realitě, která na rozdíl od té české je mnohem krutější. 

Děj

Píše se rok 1999. Dosavadní ruský prezident Boris Jelcin půl roku před vypršením svého funkčního období zcela nečekaně abdikuje a řízením státu pověřuje premiéra Vladimíra Putina. Tímto osudovým okamžikem začíná nový dokument renomovaného režiséra Vitalije Manského (V paprscích slunce), který se jako dvorní prezidentský kameraman dostal do nitra kremelské politiky a přináší tak nečekané svědectví o začátku putinovské éry. A o tom, kdo všechno jsou vlastně “Svědkové Putinovi".

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zemřel režisér Kutz (†89), Wajdův souputník z polské filmové školy

19.12.2018 10:51 Ve věku 89 let zemřel v úterý polský režisér Kazimierz Kutz, jeden z představitelů takzvané polské…

Zemřela režisérka Penny Marshallová (†75), její film s Tomem Hanksem trhl…

19.12.2018 10:07 Aktualizováno Ve věku 75 let zemřela americká herečka a režisérka Penny Marshallová. Proslavila se rolí v seriálu…

Česko nezíská Oscara. Film "Všechno bude" se neprobil do užší nominace

18.12.2018 12:30 Aktualizováno Český snímek Všechno bude režiséra Olma Omerzua se do užší nominace na Oscary v kategorii…

Oscarový herec Rush čelí obvinění. Kolegyni měl posílat oplzlé SMS do…

17.12.2018 16:26 Aktualizováno Australský oscarový herec Geoffrey Rush čelí novému obvinění z nevhodného chování, které vůči němu…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama