Český animovaný film pro děti se chystá do kin. Zazpívá v něm i česká držitelka Oscara

Praha - Do kin se chystá nové pásmo českých animovaných filmů pro nejmenší děti, které bude mít premiéru již 6. prosince. Hlasy jeho hrdinům propůjčili Dagmar Pecková, Natálie Grossová, Karolína Křišťálová, Viktor Preiss, Arnošt Goldflam, David Prachař a Linda Rybová, písničky nazpívala Markéta Irglová.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Mimi & Líza: Záhada vánočního světla

 Mimi je nevidomá, ale tenhle fakt nebere jako újmu. A díky tomu se od Mimi mnoho nového naučí i její kamarádka Líza. Protože svět se dá vidět i rukama i ušima, jen to zkusit… Mezi Mimi a Lízou vlastně nejsou žádné velké rozdíly, jenom ten, že jedna má oči stále zavřené a druhá je má zase otevřené dokořán. Ale obě se umí dívat a společně vidět.

 „Pro nás jsou příběhy Mimi a Lízy lidsky krásnou možností, jak ukázat dětem a možná i jejich rodičům, jak přijímat nevidomé za rovnocenné vrstevníky, jak se od nich učit i jak jim přirozeně pomáhat tam, kde to potřebují,“ říká ředitelka nadačního fondu Českého rozhlasu Světluška Gabriela Drastichová.

img-responsive

Kamarádky Mimi a Líza | foto: Cinemart.cz

„Světluška pro mne byla jasná volba. Nechtěli jsme uvést jen tyhle výjimečné a originální animáky do kin, chtěli jsme, aby měly i další přesah a zároveň pomáhaly tam, kde to bude zcela přirozené spojení,“ říká o spolupráci český koproducent filmu film Martin Vandas.

„Potěšilo mne, jak vstřícní byli všichni čeští herci, kteří se na namluvení rolí ve filmu podíleli, a ještě víc mne dojalo, když film při namlouvání uviděli a spontánně své honoráře někteří z nich darovali na Světlušku. Pro Dagmar Peckovou to byla vůbec první životní dabingová zkušenost, a i když ji na začátku přijímala s obavami, zhostila se jí s noblesou i energií sobě vlastní, jako by byla zkušený dabér. Snad jen časná hodina nahrávání ji trochu potrápila, když měla v roli operní divy Amélie Zpěvavé ztratit hlas a v jednu chvíli to při zpívání skoro zahrozilo," komentoval Vandas. 

Trochu překvapivě to v českém animovaném filmu bude také filmový návrat pro Markétu Irglovou. Markéta Irglová je sice držitelkou Oscara za filmovou hudbu k filmu Once (spolu s Glenem Hansardem), ale po jejím přesunu na Island je to přeci jen netradiční role.

„Byl jsem hrozně rád, když Markéta moji nabídku přijala. A i když nebylo vzhledem k nedávnému porodu Markéty možné s ní natáčet přímo se symfonickým orchestrem RTVS v Bratislavě, vyřešit její zpěv na dálku na Islandu už byla jen maličkost“, dodává Martin Vandas.

Vánoční hudbu i chytlavé písničky k filmu má na svědomí slovenská skladatelka Lucia Chuťková. Natálie Grossová a Karolína Křišťálová, které dabují obě hlavní role Mimi a Lízy, se svých rolí zhostily naprosto bez ostychu před dalšími hereckými bardy - ať to byl Viktor Preiss, Arnošt Goldflam nebo David Prachař a Linda Rybová

img-responsive

Tvůrci animovaného filmu Mimi & Líza: Záhada vánočního světla při natáčení | foto: Cinemart.cz

Celé pásmo má původ vzniku na Slovensku, kde jej uvedla k životu režisérka a producentka Katarína Kerekesová se společností Fool Moon, která vznik celého příběhu iniciovala a ke spolupráci na příběhu o vánočním světle oslovila jako koproducenta právě MAUR film, který se animované tvorbě v České republice dlouhodobě a systematicky věnuje.

Film vstupuje do distribuce skoro současně nejen v českých a slovenských kinech (premiéra v ČR je plánována na 6. prosince 2018), ale ještě o pár týdnu dřív osloví i francouzské děti, ve Francii tomu tak bude dokonce již podruhé, první pásmo zde bylo promítáno již v roce 2016.

Film vznikl s podporou českého a slovenského Fondu kinematografie, jeho koproducentem na Slovensku je RTVS a o jeho světovou distribuci se stará francouzská společnost Planet Nemo, která už teď hlásí zájemce nejen z Itálie (RAI), ale i z dalších evropských zemí.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Fanoušci se dočkali: Tarantino vypustil první trailer k Once Upon A Time…

21.03.2019 11:55 To, na co se těšili filmoví fanoušci z celého světa, je konečně tu. Společnost Sony Pictures…

RECENZE: Skleněný pokoj je plný chladu. Nemá daleko od reklamy na vilu…

16.03.2019 09:30 RECENZE - Snímek Skleněný pokoj sleduje dějiny Československa prostřednictvím vily Tugendhat a…

James Bond se dal na ekologii: V novém filmu bude jezdit elektromobilem…

15.03.2019 07:52 I když postava agenta britské tajné služby Jamese Bonda nikdy nebyla vzorem šetrnosti k přírodě, v…

Zemřel herec Stanislav Zindulka, bylo mu 86 let

14.03.2019 15:53 Aktualizováno Ve věku 86 let dnes zemřel dlouholetý člen hereckého souboru Činoherního klubu Stanislav Zindulka.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama