Osmnáctiletý režisér natočil film o letcích za normalizace. Objeví se v něm řada hereckých es

Do českých pomalu míří nový film z leteckého prostředí, který má na svědomí osmnáctiletý filmař David Balda. V chystaném filmu Narušitel se objeví známá herecká esa jako Jiří Dvořák, Petr Kostka nebo Stanislav Zindulka, jimž bude sekundovat Pavel Neškudla a Veronika Arichteva. Hudbu složil zpěvák Michal Hrůza.

Přidejte svůj názor

Herec Pavel Neškudla v leteckém filmu Narušitel

Příběh je zasazen do let 1960, 1974, 1989 až do současnosti. Film nabízí i další reálnou záležitost, se kterou se tehdejší piloti museli potýkat: hlavní hrdinové jsou často konfrontováni s přítomností agentů StB, kteří jim mnohokrát zkomplikují život. Natáčelo se na letištích v Hořicích, Hradčanech a Hradci Králové.

Jedná se o první porevoluční film na území bývalého Československa, zabývající se životem armádních stíhačů za dob normalizace. Jejich práce je dodnes ne zcela veřejnosti odhalená.

img-responsive

Herec Jiří Dvořák během jedné z leteckých scén | foto: Actoress Production

Málokdo ví, že armádní piloti byli především milovníci létání, kteří nevěděli, co na ně ve vzduchu čeká, často mohlo jít i o život. Motivem snímku je láska k létání, především v rámci Svazarmu. Je to volnost a svoboda, kterou při něm zažívají.

Jeho režisér o sobě říká, že miluje létání a že tuto lásku zdědil po dědečkovi, který během služby v letectvu ČSLA zachránil před sešrotováním letoun Z-126 (v letectvu C-105). Letoun registrace OK-JHC, výrobního čísla 816, byl do rejstříku zapsán v roce 1954 a v roce 1980 byl vymazán a měl být sešrotován.

img-responsive

Letoun Z-126 v barevném provedení kusu OK-JHC | foto: Actoress Production

Režisérův dědeček, pplk. Vladislav Balda, je bývalý vojenský pilot, sloužil do roku 1998 na letištích v Líních, Pardubicích a Hradci Králové. Jeho vzpomínky jsou základem scénáře filmu a zachráněný stroj Z-126, zvaný Drakouš, si ve filmu Narušitel zahrál důležitou roli – jeden z hrdinů příběhu se s ním pokusí o ilegální přelet na Západ.

Ve filmu uvidíte Jiřího Dvořáka, Petra Kostku nebo Stanislava Zindulku, hlavní role se zhostil mladý Pavel Neškudla, jemuž bude sekundovat Veronika Arichteva. Na filmu dále spolupracovali scénárista Petr Kult a mistr zvuku Bert Fuchs, hudbu k filmu složil zpěvák Michal Hrůza. Za kameru se postavil sám režisér David Balda.

img-responsive

Režisér David Balda spolu se svým dědou Vladislavem Baldou a ředitelem Kovozávodů Prostějov Petrem Muzikantem. | foto: Actoress Production

První tradiční československý výrobce plastikových modelů Kovozávody Prostějov ve spolupráci s firmou Actoress Production vytvořili speciální edici modelu Z-126 Trenér v autentickém zbarvení.  Toto barevné zbarvení a tento letoun zároveň patří pplk. Vladislavu Baldovi, na jehož příběhu je film z části založen.

Film bude uveden do kin 24. ledna 2019.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

RECENZE: Skleněný pokoj je plný chladu. Nemá daleko od reklamy na vilu…

16.03.2019 09:30 RECENZE - Snímek Skleněný pokoj sleduje dějiny Československa prostřednictvím vily Tugendhat a…

James Bond se dal na ekologii: V novém filmu bude jezdit elektromobilem…

15.03.2019 07:52 I když postava agenta britské tajné služby Jamese Bonda nikdy nebyla vzorem šetrnosti k přírodě, v…

Zemřel herec Stanislav Zindulka, bylo mu 86 let

14.03.2019 15:53 Aktualizováno Ve věku 86 let dnes zemřel dlouholetý člen hereckého souboru Činoherního klubu Stanislav Zindulka.…

Herečka Huffmanová i jiní dostali své děti na univerzity podvodem

13.03.2019 04:21 Herečka Felicity Huffmanová, známá ze seriálu Zoufalé manželky, je mezi asi čtyřicítkou osob, které…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama