V neděli skončí čtvrta série cyklu GEN, představí sportovní legendu

Závěrečný díl čtvrté série cyklu GEN - Galerie elity národa odvysílá České televize (ČT) 9. prosince. GEN se na obrazovku ČT vrátil po 15 letech loni 15. ledna. Poslední díl čtvrté série představí oštěpařskou legendu Danu Zátopkovou v režii Martina Štolla. ČTK o tom informoval autor projektu Fero Fenič.

Přidejte svůj názor

Atletika

"I tuto sérii jsem od začátku plánoval jen na dva roky, abych zachoval prestiž projektu," uvedl Fenič,

Po třech předchozích sériích, které vznikly v letech 1992 až 1993, 1994 až 1995 a 2001 až 2002 čtvrtá série nabídla 48 dílů v roce 2017 a 47 dílů letos.

Tím videobanka ČT dosáhla 382 jmen (šest dílů bylo věnováno vždy dvěma osobnostem: duchovní Alfréd a Darja Kocábovi, cestovatelé Zikmund a Hanzelka, malířky Jitka a Květa Válovy, podnikatelé Pavel Baudiš a Eduard Kučera, tanečníci Jiří a Otto Bubeníčkovi a bratr Josef a sestra Zdena Mašínovi).

Při výběru osobností do cyklu GEN tvůrci postupovali podle stejných kritérií. Muselo jít o žijící osobnost se současnou nebo původní státní příslušností ČR, reprezentující výjimečné dílo, činnost nebo přínos v některé z oblastí života, osobnost, jejíž dílo, činnost nebo přínos je nadčasového charakteru a má přesah mimo Česko. Zastoupení osobností zachovávalo pestrost různých oblastí lidských činností a profesí. Osobnost nemusela být vždy veřejně známá, pokud byly veřejně známé nebo profesně uznávané výsledky její činnosti.

Také u čtvrté série, stejně jako u předchozích, několik lidí natáčení odmítlo, například Barbora Špotáková, Gabriela Beňačková, Jan Švankmajer nebo Jan Svěrák. Někteří, jako Karel Roden nebo Ivana Trumpová, na nabídku ani nereagovali.

První díl cyklu v produkci společnosti Febio se na obrazovce objevil 4. ledna 1993. GEN provázela velká pozornost, sledovanost dvou dílů, v nichž se objevila Hana Zagorová a Bohdan Pomahač přesáhla hranici jednoho milionu diváků.

Nejstarší zaznamenanou osobností byl podle něj tehdy šestadevadesátiletý Jindřich Kolowrat, nejmladší Jaromír Jágr, který do Galerie elity národa vstoupil ve věku pouhých 21 let. Pro autora a vedoucího cyklu Feniče jeho největší dokumentární projekt nekončí. "Myslím, že i v této době je nutné připomínat, kdo jsou nositelé skutečných hodnot českého národa. Proto pokud budu naživu, rád bych, třeba za dalších deset let, doplnil tuto databázi ještě pátou sérií. Chtěl bych, aby tato freska českého národa, dosáhla počtu 500 jmen," podotkl.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko je rájem pro zahraniční filmové štáby: Loni utratily pět miliard,…

20.02.2019 10:53 Zahraniční filmové štáby strávily loni v českých lokacích a v ateliérech přes 1000 natáčecích dnů a…

Zemřel kameraman Stanislav Milota. Podílel na Spalovači mrtvol, natočil…

18.02.2019 17:35 Aktualizováno Ve věku 85 let zemřel dnes český kameraman a signatář Charty 77 Stanislav Milota. Manžel herečky…

Ženy v běhu stále vévodí kinům, na druhé místo se vyšvihla akční novinka

18.02.2019 16:58 Žebříček víkendové návštěvnosti tuzemských kin potřetí za sebou vede komedie režiséra Martina…

Zemřel Bruno Ganz, Hitler z Pádu Třetí říše

16.02.2019 12:32 Ve věku 77 let zemřel v Curychu švýcarský filmový a divadelní herec Bruno Ganz, informovala dnes…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama