RECENZE: Záhada v Beskydech týrá diváky, stává se nepochopitelnou záhadou

Do kin právě vstoupil populární Doktor Martin. Ale zdá se, že po shlédnutí filmového snímku s podtitulem Záhada v Beskydech se vše jakoby vytrácí. Hvězdné herecké obsazení ztrácí na lesku a diváka napadá otázka: Mysleli to tvůrci opravdu vážně?

Přidejte svůj názor

Miroslav Donutil na premiéře filmu Doktor Martin: Záhada v Beskydech
doporučujeme

Zločin v Beskydech. Kosterní nálezy mluví o nejméně deset let promlčené vraždě, se kterou si strážmistr Tomáš Topinka (Robert Mikluš) absolutně neví rady. Doktor Martin samozřejmě v podání Miroslava Donutila se tak znovu vydává do Protějova. Této bizarní dvojici „koumáků“ budou dělat společnost  postavy známé ze stejnojmenného seriálu - Lída Klasnová (Jitka Čvančarová) a Elingerova tetička, kterou ztvárnila Jana Štěpánková. Herecký ansámbl skvěle doplňují Jiří Bartoška, Marek Taclík nebo Elizaveta Maximová.

Vyšetřování ale komplikuje hned několik faktorů. Doktor Martn se totiž musí starat o své malé miminko, které má s Lídou. Další překážkou slovenský policista s příznačným jménem Ostrý, který soupeří s Topinkou.

Ale ani výše zmiňované hvězdné obsazení nedokázalo zachránit prapodivný scénář,  směsici prapodivných situací, zápletek, rádoby akčních scén, nečekaných zvratů, až obratů, které bychom hledali snad jen u Járy Cimrmana. Chvílemi máme dokonce pocit, že jsme snad na humorně pojatém exkurzu do minulosti. Jména jako T. G. Masaryk, M. R. Štefánik jsou jistě tahouny, ale ne v komedii. A to už nemluvě o tom, že zde snad poprvé od roku 1989 slyšíme jakousi obhajobu příslušníka StB. A to už opravdu začínáme pochybovat o zdravém rozumu všech zúčastněných včetně nás v sále. Sledujeme dvě dějové linky: osobní a jakoby tu pracovní - vyšetřovací.  V obou marně hledáme navíc jakoukoliv dramaturgii.

I již zmiňované herecké obsazení tomu nenahrává. U tak kvalitních herců najednou nacházíme patos či až karikaturu jejich postav. Martin Elinger - ten jen mrzout, v seriálu hrán s určitou dávkou nadsázky se ale zde stává naprosto nesnesitelným, protivným, až přihlouplým. 

Pokud budeme sledovat film s notnou dávkou ironie či zapomeneme, že jsme v kinosále, možná bude pro nás trošku snesitelnějším. I britská předloha (Doc Martin) seriálu Doktor Martin vyústila v několik filmových zpracování, ale určených opravdu jen pro televizi. 

Ano, televizního diváka by tato filmová verze až tolik nepřekvapila, možná by ji i očekávala, ale pro filmové plátno a ještě v této formě jde opravdu o velké sousto a naprosto neuchopitelné, neuvěřitelné v podstatě významu tohoto slova.

Doktor Martin: Záhada v Beskydech (2018)
Komedie / Krimi
Česko / Slovensko, 90 min

Režie: Petr Zahrádka
Scénář: Tomáš Končinský
Kamera: Miloslav Holman
Hudba: Andy Čermak
Hrají:
 Miroslav Donutil, Robert Mikluš, Jitka Čvančarová, Elizaveta Maximová, Marek Geišberg, Jiří Bartoška, Jana Štěpánková, Marek Taclík, Tomáš Jeřábek, Norbert Lichý

Hodnocení: 20%

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zemřela herečka Alena Karešová, nejvíc ji proslavily komedie

19.07.2019 14:42 V 92 letech zemřela herečka a učitelka Alena Karešová. Diváci ji mohli znát z filmů Zdeňka Trošky…

RECENZE: Katastrofa jménem Lví král. Stejný jako jednička, jen bez života,…

19.07.2019 11:25 RECENZE – Na klasiku se nesahá? Ale kdeže! Disney za poslední roky předělal nespočet svých…

Do českých kin vtrhne Lví král. Neuvěříte, že zvířata jsou animovaná

17.07.2019 20:49 Ve čtvrtek vstoupí do českých kin animovaný film Lví král. Nejde o pokračování populární série…

Zemřela Jana Kopecká, vdova po slavném českém herci

17.07.2019 17:52 Ve věku 80 let zemřela po dlouhé těžké nemoci 9. července v Praze Jana Kopecká, vdova po českém…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama