Katastrofa, kterou nikdo nepřežil. Film o ruské ponorce Kursk míří do českých kin

Film o jaderné ponorce K-141 Kurs vstoupí do českých kin 17. ledna. Snímek vypraví o skutečné katastrofické události, ke které došlo v roce 2000 na palubě ruské jaderné ponorky v oblasti Severního ledového oceánu.

Přidejte svůj názor

Matthias Schoenaerts a Léa Seydoux ve filmu Kursk
doporučujeme

Oficiální trailer k filmu Kursk (1:45) | zdroj: YouTube

Kursk se potopil 12. srpna 2000 v Barentsově moři s celou svou posádkou. Katastrofické události  nikdo nepřežil. Ponorka byla pojmenovaná po ruském městě Kursk, dějišti největší tankové bitvy v dějinách. 

Magazín  The Hollywood Reporter informuje, že natáčení filmu bylo naplánováno na rok 2016 v Rusku. Ruská vláda s filmařským týmem však odmítla spolupracovat a natáčení se přesunulo do Francie a Belgie. Podle Ruska se totiž jednalo o tajné informace a státní vojenské objekty. 

Scénář k filmu je napsán podle úspěšného románu Roberta Moore Čas umírání. K filmové podobě scénář adaptoval Robert Rodat, který byl nominován na Oscara a Zlatý Globus za scénář k filmu Zachraňte vojína Ryana. Režie se ujal jeden z nejvýznamnějších evropských režisérů  dnešní doby Thomas Vinterberg, který na sebe upozornil romantickým příběhem Daleko od hlučícího davu a hlavně dramatem Hon, za které si vysloužil nominaci na Oscara, Zlatý Globus a cenu Bafta pro nejlepší zahraniční film.

img-responsive

film Kursk | foto: Bioscop

Snímek je plný mezinárodních filmových hvězd především z Evropy. Hlavní roli zde ztvárnili Matthias Schoenaerts, kterého diváci mohli vidět v letošní novince Rudá volavka, kde si belgický herec zahrál ruského agenta. V Kursku se také objeví britská filmová hvězda Colin Firth (Kingsman: Tajná služba a Zlatý kruh) a francouzská herečka Léa Seydoux (Grandhotel Budapešť).

Svou poslední roli si zde zahrál zesnulý švédský herec Michael Nyqvist, který ztvárnil novináře Mikaele Blomkvista ve švédské adaptaci knižní trilogie o Lisbeth Salander.

Děj

155 metrů dlouhá jaderná ponorka K-141 Kursk je „nepotopitelnou“ pýchou Severního loďstva ruského válečného námořnictva. Během námořního cvičení v srpnu 2000 se na palubě nachází 118 členů posádky. 12. srpna otřesou trupem Kursku mohutné exploze, které plavidlo pošlou do hloubky 108 metrů, na dno arktických vod Barentsova moře. Začíná zoufalý boj s časem. Pro námořníky. Pro jejich rodiny. Záchranou operaci komplikuje zchátralé vybavení a odmítavý postoj ruské vlády přijmout zahraniční pomoc…

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

RECENZE: Trauma. Zločin. Osud. Adaptace Pulitzerem oceněného bestselleru…

17.10.2019 16:36 RECENZE – Jeden ukradený obraz rembrandtova nejtalentovanějšího žáka, jeden sirotek a jeden z…

ROZHOVOR: Jsem extrémně nešikovný, u komedie trpíme jako zvířata, říká…

15.10.2019 08:37 Během reportáže z natáčení celovečerního filmu Bourák, který do kin půjde v květnu 2020, jsme…

Vietnam stáhl z kin pohádku, diváky pobouřila scéna s mapou jihovýchodní…

15.10.2019 08:23 Hanoj stáhla z kin pohádku z dílny amerického studia DreamWorks Sněžný kluk, jež vznikla v čínské…

Česká kina ovládl Joker, na druhé místo se vyšvihla akční novinka

14.10.2019 18:07 Největší návštěvnost v českých kinech o víkendu zaznamenal stejně jako o týden dřív americký…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama