Česko nezíská Oscara. Film "Všechno bude" se neprobil do užší nominace

Český snímek Všechno bude režiséra Olma Omerzua se do užší nominace na Oscary v kategorii cizojazyčných filmů neprobojoval. Z Evropy se mezi devět vybraných filmů dostala díla z Dánska, Německa a Polska. V pondělí odpoledne místního času (v noci na dnešek SEČ) to oznámila americká Akademie filmového umění a věd (AMPAS), která prestižní ocenění uděluje.

Přidejte svůj názor

film Všechno bude
doporučujeme

V užším výběru neanglicky mluvených filmů se ocitly kolumbijské kriminální drama Stěhovaví ptáci, dánský thriller Tísňové volání, německé drama Werk ohne Autor (Dílo bez autora), japonský snímek Zloději, kazašský film Ayka, libanonské drama Kafarnaum, mexické drama Roma, polská dramatická romance Studená válka a jihokorejské mysteriózní drama Vzplanutí.

Akademie oznámila také užší nominace v kategoriích celovečerní dokument, krátkometrážní hraný film, krátkometrážní animovaný film, hudba, píseň, masky a vizuální efekty. Nominace v hudebních kategoriích byly obsazeny poprvé od roku 1979.

Za favorita mezi zahraničními filmy americká média považují především mexický snímek Roma oscarového režiséra Alfonsa Cuaróna, který je zároveň scénáristou a producentem filmu. Částečně autobiografický černobílý snímek o životě v mexické metropoli v 70. letech minulého století měl světovou premiéru letos v srpnu na filmovém festivalu v Benátkách, kde získal hlavní cenu.

zdroj: YouTube

Šanci na vítězství má podle serveru Hollywood Reporter také polský film režiséra Pawla Pawlikowského Studená válka, který letos získal cenu Evropské filmové akademie (EFA) pro nejlepší film roku. Režisér a scenárista polského původu, jenž působí především v Británii, zasadil příběh do Polska a Francie v době studené války. Na jejím pozadí se rozvíjí drama osudové lásky zpěvačky Zuly a skladatele Wiktora.

Za překvapení označují někteří filmoví kritici skutečnost, že porota do užší nominace nezařadila některý z filmů, které letos zaujaly na filmovém festivalu v Cannes. Jde zejména o italský film Dogman režiséra Mattea Garroneho, švédský snímek Hranice nebo belgické drama Dívka.

V ostatních kategoriích zaujal porotu americké filmové akademie muzikál Mary Poppins se vrací režiséra Roba Marshalla. Získal užší nominaci v kategoriích hudba a vizuální efekty, dokonce dvakrát se objevuje v užší nominaci o nejlepší píseň.

V kategorii masky byl vybrán životopisný film Bohemian Rhapsody o zpěvákovi skupiny Queen Freddiem Mercurym, který počátkem měsíce získal i nominaci na letošní americké filmové ceny Zlatý glóbus.

Nominace na ostatní kategorie Oscarů budou oznámeny 22. ledna, udělování cen pak bude v neděli 24. února.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

OBRAZEM: 26. ročník filmových cen Český lev ovládla Omerzuova roadmovie…

23.03.2019 23:05 V pražském Rudolfinu se dnes už po 26. předávaly ceny Český lev. Večerem, který v přímém přenosu…

V Praze se předávaly ceny Český lev: Sošky získali Boková, Dobrý i Issová.…

23.03.2019 22:24 Aktualizováno V pražském Rudolfinu se dnes už po 26. předávaly ceny Český lev. Večerem, který v přímém přenosu…

RECENZE: Kniha Světlo ženy ličí portét lidí zlomených životem. Oslní i po…

23.03.2019 15:25 RECENZE - Próza Světlo ženy připomíná zapomenutého velikána druhé poloviny 20. století. Za…

Fanoušci se dočkali: Tarantino vypustil první trailer k Once Upon A Time…

21.03.2019 11:55 To, na co se těšili filmoví fanoušci z celého světa, je konečně tu. Společnost Sony Pictures…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama