Česko nezíská Oscara. Film "Všechno bude" se neprobil do užší nominace

Český snímek Všechno bude režiséra Olma Omerzua se do užší nominace na Oscary v kategorii cizojazyčných filmů neprobojoval. Z Evropy se mezi devět vybraných filmů dostala díla z Dánska, Německa a Polska. V pondělí odpoledne místního času (v noci na dnešek SEČ) to oznámila americká Akademie filmového umění a věd (AMPAS), která prestižní ocenění uděluje.

Přidejte svůj názor

film Všechno bude
doporučujeme

V užším výběru neanglicky mluvených filmů se ocitly kolumbijské kriminální drama Stěhovaví ptáci, dánský thriller Tísňové volání, německé drama Werk ohne Autor (Dílo bez autora), japonský snímek Zloději, kazašský film Ayka, libanonské drama Kafarnaum, mexické drama Roma, polská dramatická romance Studená válka a jihokorejské mysteriózní drama Vzplanutí.

Akademie oznámila také užší nominace v kategoriích celovečerní dokument, krátkometrážní hraný film, krátkometrážní animovaný film, hudba, píseň, masky a vizuální efekty. Nominace v hudebních kategoriích byly obsazeny poprvé od roku 1979.

Za favorita mezi zahraničními filmy americká média považují především mexický snímek Roma oscarového režiséra Alfonsa Cuaróna, který je zároveň scénáristou a producentem filmu. Částečně autobiografický černobílý snímek o životě v mexické metropoli v 70. letech minulého století měl světovou premiéru letos v srpnu na filmovém festivalu v Benátkách, kde získal hlavní cenu.

zdroj: YouTube

Šanci na vítězství má podle serveru Hollywood Reporter také polský film režiséra Pawla Pawlikowského Studená válka, který letos získal cenu Evropské filmové akademie (EFA) pro nejlepší film roku. Režisér a scenárista polského původu, jenž působí především v Británii, zasadil příběh do Polska a Francie v době studené války. Na jejím pozadí se rozvíjí drama osudové lásky zpěvačky Zuly a skladatele Wiktora.

Za překvapení označují někteří filmoví kritici skutečnost, že porota do užší nominace nezařadila některý z filmů, které letos zaujaly na filmovém festivalu v Cannes. Jde zejména o italský film Dogman režiséra Mattea Garroneho, švédský snímek Hranice nebo belgické drama Dívka.

V ostatních kategoriích zaujal porotu americké filmové akademie muzikál Mary Poppins se vrací režiséra Roba Marshalla. Získal užší nominaci v kategoriích hudba a vizuální efekty, dokonce dvakrát se objevuje v užší nominaci o nejlepší píseň.

V kategorii masky byl vybrán životopisný film Bohemian Rhapsody o zpěvákovi skupiny Queen Freddiem Mercurym, který počátkem měsíce získal i nominaci na letošní americké filmové ceny Zlatý glóbus.

Nominace na ostatní kategorie Oscarů budou oznámeny 22. ledna, udělování cen pak bude v neděli 24. února.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dříve komunisté, dnes demokraté. Film Učitelka ukazuje lesk a bídu roku 89

17.11.2019 09:05 "Demokracie rozkvétá, byť s kosmetickou vadou. Ti, kteří kradli po léta, dnes dvojnásobně kradou,"…

Režisér Vojtěch Jasný (†93) byl nadčasový i poetický, vzpomínají jeho…

16.11.2019 13:42 Nadčasovým autorem i básníkem byl podle mladších kolegů zesnulý režisér Vojtěch Jasný. Třeba jeho…

Zemřel režisér Vojtěch Jasný (†93), stál za filmem Všichni dobří rodáci

16.11.2019 11:29 Aktualizováno Ve věku 93 let zemřel režisér, scenárista i odbojář Vojtěch Jasný, autor trezorového filmu Všichni…

Film Nabarvené ptáče má další cenu, Marhoul si odnesl "bengálského tygra"

16.11.2019 11:12 Koprodukční snímek Nabarvené ptáče vynesl jeho tvůrci Václavu Marhoulovi cenu za nejlepší režii na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama