Zemřel režisér Kutz (†89), Wajdův souputník z polské filmové školy

Ve věku 89 let zemřel v úterý polský režisér Kazimierz Kutz, jeden z představitelů takzvané polské filmové školy z 50. a 60. let minulého století. Filmař, který ve svých dílech často popisoval rodné Slezsko, ovlivňoval veřejný život v zemi také jako dlouholetý poslanec a senátor.

Přidejte svůj názor

Film, ilustrační foto

Kutz začal natáčet v době, kdy úřady v komunistickém Polsku prosazovaly tvůrce nekriticky opěvující budování socialistické společnosti. Částečné uvolnění poměrů v roce 1956 umožnilo vznik neformální skupiny inspirované například italským neorealismem či filmem noir. Vedle Kutze do ní patřili například Andrzej Wajda, Tadeusz Konwicki či Andrzej Munk.

Mezi Kutzova nejznámější díla z tohoto období se řadí snímky Nikdo nevolá, Lidé z vlaku či Mlčení, který byl v roce 1963 v hlavní soutěži benátského festivalu.

Rodák z katovického předměstí se koncem 60. let začal ve svých filmech věnovat rodnému kraji a stál u zrodu spolku filmařů nazvaného Slezsko. Slezská identita je hlavním tématem Katzovy trilogie Sůl černé země, Perla v koruně a Jako korálky v růženci. Za poslední snímek získal v roce 1980 hlavní cenu na festivalu v Gdaňsku.

Kutz, který za vlády komunistů patřil k opozici, se po pádu režimu aktivně pustil do politiky a v roce 1997 poprvé získal mandát senátora, jímž byl celkem 14 let. V letech 2001 až 2005 zastával funkci vicemaršálka (místopředsedy) Senátu. Čtyři roky byl poslancem Sejmu. S politikou se rozloučil před třemi lety.

Podle své ženy zemřel po několikatýdenní vážné chorobě v nemocnici. Pochován bude v Katovicích.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Schindlerův seznam se po čtvrtstoletí vrací do kin

16.01.2019 13:23 Před dvaceti pěti lety vznikl Schindlerův seznam, jeden z nejzásadnějších filmů všech dob. U…

Kultovního Predátora měl hrát Jean-Claude Van Damme. Z natáčení rozzuřeně…

14.01.2019 12:53 Predátor patří spolu s Vetřelcem k nejklasičtějším filmovým monstrům. I přesto, že od uvedení…

Americké ceny filmových kritiků ovládl snímek Roma, bodovala také Lady Gaga

14.01.2019 07:35 Mexické drama Roma režiséra Alfonsa Cuaróna dominovalo nedělnímu udělování amerických cen filmových…

RECENZE: Nový Robin Hood je velkým filmovým prušvihem. Diváka akorát…

12.01.2019 18:07 Aktualizováno RECENZE – Zapomeňte na příběh, co znáte. Zapomeňte na historii. Zapomeňte na předchozí filmy o…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama