Zemřel režisér Kutz (†89), Wajdův souputník z polské filmové školy

Ve věku 89 let zemřel v úterý polský režisér Kazimierz Kutz, jeden z představitelů takzvané polské filmové školy z 50. a 60. let minulého století. Filmař, který ve svých dílech často popisoval rodné Slezsko, ovlivňoval veřejný život v zemi také jako dlouholetý poslanec a senátor.

Přidejte svůj názor

Film, ilustrační foto

Kutz začal natáčet v době, kdy úřady v komunistickém Polsku prosazovaly tvůrce nekriticky opěvující budování socialistické společnosti. Částečné uvolnění poměrů v roce 1956 umožnilo vznik neformální skupiny inspirované například italským neorealismem či filmem noir. Vedle Kutze do ní patřili například Andrzej Wajda, Tadeusz Konwicki či Andrzej Munk.

Mezi Kutzova nejznámější díla z tohoto období se řadí snímky Nikdo nevolá, Lidé z vlaku či Mlčení, který byl v roce 1963 v hlavní soutěži benátského festivalu.

Rodák z katovického předměstí se koncem 60. let začal ve svých filmech věnovat rodnému kraji a stál u zrodu spolku filmařů nazvaného Slezsko. Slezská identita je hlavním tématem Katzovy trilogie Sůl černé země, Perla v koruně a Jako korálky v růženci. Za poslední snímek získal v roce 1980 hlavní cenu na festivalu v Gdaňsku.

Kutz, který za vlády komunistů patřil k opozici, se po pádu režimu aktivně pustil do politiky a v roce 1997 poprvé získal mandát senátora, jímž byl celkem 14 let. V letech 2001 až 2005 zastával funkci vicemaršálka (místopředsedy) Senátu. Čtyři roky byl poslancem Sejmu. S politikou se rozloučil před třemi lety.

Podle své ženy zemřel po několikatýdenní vážné chorobě v nemocnici. Pochován bude v Katovicích.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Fanoušci se dočkali: Tarantino vypustil první trailer k Once Upon A Time…

21.03.2019 11:55 To, na co se těšili filmoví fanoušci z celého světa, je konečně tu. Společnost Sony Pictures…

RECENZE: Skleněný pokoj je plný chladu. Nemá daleko od reklamy na vilu…

16.03.2019 09:30 RECENZE - Snímek Skleněný pokoj sleduje dějiny Československa prostřednictvím vily Tugendhat a…

James Bond se dal na ekologii: V novém filmu bude jezdit elektromobilem…

15.03.2019 07:52 I když postava agenta britské tajné služby Jamese Bonda nikdy nebyla vzorem šetrnosti k přírodě, v…

Zemřel herec Stanislav Zindulka, bylo mu 86 let

14.03.2019 15:53 Aktualizováno Ve věku 86 let dnes zemřel dlouholetý člen hereckého souboru Činoherního klubu Stanislav Zindulka.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama