Recenze: Česká televize nezklamala. Pohádka Kouzelník Žito se hodí jen k zabití volného času

Pod pojmem Kouzelník Žito se leckomu jako první vybaví kejklířské akty hudebníka Daniela Landy. Ve skutečnosti jde ale o kouzelníka, který podle pověsti žil na dvoře českého krále Václava IV. A právě touto legendou se inspiroval Zdeněk Zelenka při tvorbě nejnovější štědrovečerní pohádky. Nebylo by ale lepší, kdyby nechal legendu spát?

Přidejte svůj názor 138 komentářů

Kouzelník Žito
doporučujeme

Zelenka v minulosti režíroval takové pohádky jako Nesmrtelná teta, Rumplcimprcampr nebo Kouzla králů. Ve většině případů jde o průměrné snímky, které si našly své diváky, všeobecný věhlas podobně jako staré klasiky ale nezískaly. To se ale za poslední roky nepovedlo žádné pohádce, kterou vysílala Česká televize na Vánoce.

Výjimkou nebude navzdory očekávání ani Kouzelník Žito. Příběh o chlapci, jehož ztvárnil méně známý dětský herec Denis Šafařík, se kromě specifického ztvárnění legendy snaží držet všech klasických pohádkových motivů. Nechybí rytíři, peklo, snaha o napravení lidského srdce i hudební vložka, která dnes zřejmě musí mít místo v každé pohádce.

Bohužel je to zároveň to jediné, co by se na pohádce dalo hodnotit kladně. Největším problém Kouzelníka Žita je totiž nezáživnost, a to prakticky po všech stránkách. Příběhu sice nechybí děj, chybí mu ale zábavný, akční nebo napínavý děj. Takový, který by diváka udržel u obrazovky po celou více než jeden a půl hodinu dlouhou stopáž.

Na rozdíl od klasické pověsti zde není Žito vyobrazen jako "dvorní šašek", ale mladý kluk, který se nechá zlákat čerticí v podání Tatiany Vilhelmové. To je bohužel jedinou postavou, která celému filmu dodává důvod, proč se na něj dívat.

Ačkoliv čerti samotní, vyjma Tatiany jednoho ztvárnil i Pavel Liška, působí pitvorně a směšně a samotné peklo je spíše groteskní parodií, jde o jediný oceněníhodný herecký výkon. A to bohužel k dobrému hodnocení nestačí.

Ústřední dvojice v podání Šafaříka a Anny Kadeřávkové nepůsobí opravdově, dialogy vyhlížejí uměle, stejně jako prostředí, v němž je pohádka natáčena a pohádce chybí jak akce, tak i humor. Pohádka je sice promována jako komediální, tento prvek v ní ale v zásadě nenajdeme.

Pomineme-li přehrávání většiny zejména mladších herců, na snímku lze vyzdvihnout speciální efekty a kostýmy, ty ale nestačí na to, aby z nezáživného snímku s relativně ucházejícím scénářem udělaly pohádku, na kterou budeme rádi vzpomínat.

Zelenka se očividně snažil držet zažitých pohádkových motivů a dával si pozor, aby nevybočil vedle. To se jeho snímku ale stává osudným. Kouzelník Žito nepřináší nic, kvůli čemu by stálo za to ho vidět.

Není třeba, aby byl film přelomový, měl by ale přinejmenším být zábavný nebo napínavý, či přinejmenším sympatický, a pohádka o kouzelnících a peklu obzvláště. V tomto případě jde ale pouze o jednorázovou podívanou, která kromě příjemné hudební vložky žádné větší vzrušení nepřináší.

Hodnocení: 30 %

Kouzelník Žito
Pohádka / Komedie
Česko, 2018, 104 min

Režie: Zdeněk Zelenka
Scénář: Zdeněk Zelenka
Kamera: Martin Šec
Hudba: Daniel Barták
Hrají: Denis Šafařík, Anna Kadeřávková, Jiřina Bohdalová, Pavel Kříž, Tatiana Vilhelmová, Pavel Liška, Petr Kostka, Bolek Polívka, Milan Bahúl, Stanislav Zindulka, Andrej Hryc, Jan Hrušínský, Jaromír Meduna, Kryštof Racek, Míra Nosek, Radek Kuchař, Václav Helšus, Martina Preissová, Miroslav Šnajdr, Michal Roneš, Josef Pejchal, Irena Nera

Loading...
Vstupte do diskuze (138)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Bude příští Bond žena, nebo černoch? Agenta 007 by dokonce měla ztvárnit…

15.07.2019 17:25 Od té doby, co současný představitel Jamese Bonda, Daniel Craig, oznámil svůj odchod, se spekuluje…

RECENZE: Uberem na lovu zločinců. Šílená jízda Spolujízda je komedie na…

14.07.2019 17:40 RECENZE – Léto je v plném proudu, a to mimo jiné znamená bláznivé, sluncem prozářené komedie, u…

Agnieszka Holland dotočila Šarlatána s Ivanem Trojanem

11.07.2019 09:00 Po 36 natáčecích dnech padla na začátku července poslední klapka nového filmu polské režisérky…

Petr Kolečko představil trailer své komedie Přes prsty

10.07.2019 21:45 Početná delegace filmu Přes prsty dorazila do Karlových Varů, aby zde představila trailer a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama