Recenze: Dočkali jsme se zázraku. Druhá vánoční pohádka O zakletém králi a odvážném Martinovi nebyl propadák

To, v co už nikdo ani nedoufal, se stalo skutečností. Druhá nová pohádka, kterou o letošních Vánocích přinesla Česká televize, spravila divákům chuť po tragickém Kouzelníku Žitu. O zakletém králi a odvážném Martinovi sice není kdovíjak přelomový snímek a originalitou také neoplývá, jde ale o napohled příjemnou podívanou s neotřelými postavami a dějem, který má konečně spád.

Přidejte svůj názor 42 komentářů

Pohádka O zakletém králi a odvážném Martinovi příjemně překvapila
doporučujeme

Pro koho je tradiční štědrovečerní pohádka završením celých Vánoc, měl letos v puse pěkně hořkou pachuť. Kouzelník Žito jednoduše dopadl špatně a pokud jej v televizi už znovu neuvidíme, stýskat se nám nebude. 

Oproti tomu na Slovensku si na Štědrý den neměli na co stěžovat. Pohádka O zakletém králi a odvážném Martinovi tam totiž běžela už předevčírem, zatímco u nás až dnes. A po právu můžeme Slovákům závidět.

Režisér Peter Bebjak totiž na obrazovky přinesl něco, v co jsme už ani nedoufali. Pohádku, na kterou se dá opravdu dívat. Ačkoliv příběh slepého kováře, nemocného krále, dobrodružné princezny a zlé ježibaby nepůsobí nijak originálně, ve skutečnosti jde o povedenou kombinaci několika klasických pohádkových motivů.

Pozornému divákovi snímek mohl připomenout klasického Mrazíka, a nebyli byste daleko od pravdy. Inspirace v něm je ve filmu zjevná, zároveň ale pohádka nepůsobí tak archaicky, historicky a depresivně. Principiálně ale zlo zůstává zlem a dobro opět vyhraje. Na tom se nic nemění.

Pohádka se snaží o lehký a nenucený humor, sází na dobře napsané charaktery, které hercům sednou, a po vizuální stránce jde o klasickou, ale fungující variaci na "ledovou královnu". Naštěstí chybí otravní čerti, umělí draci a mnoho dalších motivů, které české pohádky sráží na kolena. 

Navzdory skladby mnoha motivů se film snaží o originální příběh, který má jasně daný začátek, srozumitelný konec a odsýpající děj, scénáristé se nesnažili vytvořit Kill Bill 3, ale oddechovou podívanou, která netrpí na uměle natahovanou stopáž. Hodina a dvacet minut k tomu snímku sluší a bohatě mu stačí.

Vady na kráse se beze sporu najdou také, a ne příliš těžce. Filmu lze vytknout mírně kostrbatý začátek, který může leckteré diváky donutit přepnout televizi po prvních pěti minutách. Český dabing zpočátku také může vyděsit, a především nejde o film Áčkového charakteru, který by boural kinosály.

Kdo ale od pohádky neočekává nic víc než motiv Vánoc, příjemnou podívanou a lehkou zábavu na večer, může být spokojený. O zakletém králi a odvážném Martinovi je zkrátka obyčejný film plný obyčejných pohádkových motivů, kterému na hodnocení silně přidává fakt, že v letošním vánočním souboji stojí proti tragickému Žitu. 

Hodnocení: 60 %

O zakletém králi a odvážném Martinovi

Pohádka
Česko / Slovensko, 2018, 80 min

Režie: Peter Bebjak
Scénář: Tomáš Dušička
Hrají: Richard Autner, Simona Kollárová, Tomáš Mischura, Csongor Kassai, Tomáš Maštalír, Lukáš Vaculík, Ján Gallovič, Judita Hansman, Peter Oszlík, Ondřej Malý, Lucia Jašková

Loading...
Vstupte do diskuze (42)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Krutý osud Nataši Gollové: Talentovaná herečka dostala cejch kolaborantky,…

22.04.2019 17:29 Aktualizováno Do historie filmu se zapsala jako představitelka ztřeštěných dívek, sen o vážné roli se jí ale…

RECENZE: Dobrodružství v duchu Julese Verna. Hledá se Yetti oživuje…

21.04.2019 14:01 RECENZE – Yetti žije! A nejenže umí mluvit a psát, on je to sympatický dobrák od kosti. O tom se…

Soutěž Pevnost Boyard se zcela promění. Unikly první informace o nové verzi

20.04.2019 18:09 Francouzský kanál France 2 chystá pokračování oblíbené televizní soutěže Klíče od pevnosti Boyard …

Ondříček začne točit film o Zátopkovi, herec Neužil na roli trénuje už…

20.04.2019 14:07 Režisér David Ondříček za několik dnů začne natáčet celovečerní film o Emilu Zátopkovi. Dotočit ho…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama