RECENZE: Drama o žízni po přežití. Kursk probouzí hněv vůči hrdému Rusku

RECENZE – Tragédie jaderné ponorky Kursk je téměř po dvou dekádách zaprášeným příběhem ruských dějin. Režisér Thomas Vinterberg se rozhodl tuto událost připomenout evropsky pojatým filmem. Na pomoc mu přišlo hvězdné seskupení herců v čele s Colinem Firthem nebo Maxem von Sydowem.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Léa Seydouxová a Matthias Schoenaerts krátce před vyplutím ponorky.
doporučujeme

V srpnu roku 2000 vyplula pýcha ruského loďstva ze základny ve Vidiajevu na největší námořní cvičení od rozpadu Sovětského svazu. Zanedlouho došlo k explozi cvičného torpéda a o dvě minuty později k dalšímu výbuchu. Části posádky se podařilo zachránit v zadní části plavidla. Tak započal boj o přežití a hlavně o čas.
 
V té době celý svět nepřetržitě sledoval osudy dvaceti tří námořníků a neúspěšné pokusy o jejich o záchranu. Ruská vláda se stavěla odmítavě k nabídkám mezinárodní pomoci. Když už šlo opravdu do tuhého vláda nakonec svolila. Díky ruské laxnosti nikdo nepřežil. Nehledě na tom, že je nemožné doufat v šťastný konec, je fascinující vidět, jak to celé dopadne.

Kursk (2018) CZ HD trailer (0:30) | zdroj: EuroZprávy.cz

Katastrofická událost je líčena ve třech časově oddělených částech. První je věnována životu námořníků a jejich vzájemným vztahům umocněných na svatbě Pavla (Matthias Schweighöfer). Druhá se točí okolo ponorky, katastrofy a následného přežití. Třetí část pak dotváří diplomatická hra mezi admirálem Grudzinským (Peter Schimonischek), britským commodorem Russellem (Colin Firth) a neústupným záporákem Vladimirem Petrenkem (Max von Sydow).

img-responsive

Stav ponorky ještě předtím než dojde k sérii výbuchů | foto: Bioscop

Vinterberg se nesoustředí pouze na tragédii, naopak poukazuje na to, jak se ruské úřady zdráhaly uplatnit zahraniční pomoc na úkor životů nevinných lidí. Rusko žilo v přesvědčení, že jejich „moderní“ technika je schopna uvízlé muže zachránit. Tato tvrdošíjnost je zobrazena v podobě zatajování informací před veřejností a lhaní rodinám námořníků. Tvůrci Rusy zobrazují tak ostře, že v divákovi vzbuzují během snímku stále větší nenávist.

img-responsive

První je věnována životu námořníků a jejich vzájemným vztahům | foto: Bioscop

Režisér Thomas Vinterberg na plátně vytváří podobně tísnivou atmosféru jako ve svém veleúspěšném Honu.V prostorech ponorky se mu podařilo natočit nespočet výtečných scén, které mají v hrsti divákovu pozornost. Film má spád a díky plynulému scénáři nejsou k nalezení žádná hluchá místa, ostatně není se čemu divit, když pochází z pera scénáristy Zachraňte vojína Ryana. Poněkud hluchá je pouze hudba Alexandra Desplata, která není příliš výrazná a nijak zvlášť zajímavá.

Nehledě na tom, že je Kursk z většiny složen z mužských herců, tak paradoxně nejvíce září francouzská herečka Léa Seydoux v roli Táňi. Nejenže na pohled nepůsobí jako Francouzka, ale hlavně její postava reprezentuje sílu obyčejného ruského lidu snažící se dotlačit úřady k záchraně manžela. Nepřehlédnutelný je také Matthias Schoenaerts, jenž se velmi dobře vtělil do muže, který se ocitl v bezradné situaci, v níž musí udržet při životě nejen sebe, ale i své kolegy.

img-responsive

Herečka Léa Seydoux v roli Táňi bojuje proti ruským úřadům | foto: Bioscop

Film se potýká s častými problémy evropských koprodukcí zvlášť při práci s jazykem. Je poněkud zvláštní poslouchat evropské herce hrající ruské námořníky se skandinávským, belgickým či německým přízvukem. Ano, nepokouší se o ruskou angličtinu jako tomu bylo u nepovedené Rudé volavky, ale stejně je to poněkud neobvyklý pocit.
 
Kursk je povedeným historickým filmem oprašujícím zapomenutou tragédii novodobých ruských dějin. Vinterberg odvedl kvalitní práci a skrze výtečné herecké obsazení podtrhnul sílu sdělení. Snímek je napínavý na všech frontách, zvlášť pro ty, co si tuto událost nepamatují.
 
Celkové hodnocení: 80 %

Kursk (2018)

Režie: Thomas Vinterberg
Scénář: Robert Rodat
Kamera: Anthony Dod Mantle
Hudba: Alexandre Desplat
Hrají: Matthias Schoenaerts, Léa Seydoux, Colin Firth, Max von Sydow, Michael Nyqvist, Peter Simonischek, Martin Brambach, Geoffrey Newland, August Diehl, Steven Waddington, Matthias Schweighöfer, Joel Basman, Gustaf Hammarsten

Belgie / Lucembursko / 117 minut / Drama / Historický

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Do českých kin vtrhne Lví král. Neuvěříte, že zvířata jsou animovaná

17.07.2019 20:49 Ve čtvrtek vstoupí do českých kin animovaný film Lví král. Nejde o pokračování populární série…

Zemřela Jana Kopecká, vdova po slavném českém herci

17.07.2019 17:52 Ve věku 80 let zemřela po dlouhé těžké nemoci 9. července v Praze Jana Kopecká, vdova po českém…

Bude příští Bond žena, nebo černoch? Agenta 007 by dokonce měla ztvárnit…

15.07.2019 17:25 Od té doby, co současný představitel Jamese Bonda, Daniel Craig, oznámil svůj odchod, se spekuluje…

RECENZE: Uberem na lovu zločinců. Šílená jízda Spolujízda je komedie na…

14.07.2019 17:40 RECENZE – Léto je v plném proudu, a to mimo jiné znamená bláznivé, sluncem prozářené komedie, u…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama