RECENZE: České drama Narušitel. Vystřelí mladého režiséra mezi elitu?

Na české filmové pole vstoupil jedinečný úkaz. Dnes byl totiž do kin uveden snímek mladinkého režiséra Davida Baldy. Ten si vzal na starost nejen režii, kameru, produkci, ale spolupodílel se i na scénáři a produkci. Na jednoho člověka něco neskutečného. A přesto nelze zdaleka hovořit o propadáku.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Hlavní hrdina filmu Pavel Neškudla

Celý snímek by mohl nést podtitul Aneb o lásce k létání. Narazíme na ni hned v úvodu, kdy Vladislav Kučera, kterého ze svou příznačnou laskavostí ztvárnil Petr Kostka, vypráví svému pravnukovi, jak již od dětství toužil létat a jak se tento sen naplnil, i když ne tak, jak si spolu kdysi s kamarády představovali.

V následujících scénách se divákům představuje Vladislavovo mladší já, tentokrát v podání dosud ne tolik známého herce Pavla Neškudly.
Ten spolu se svými třemi kamarády se učí létat v aeroklubu tehdejšího Svazarmu  pod vedením charismatického učitele létání Zdeňka (Jiří Dvořák). Ovšem postupně kdysi pevné dětské přátelství se rozpadá, vstoupí totiž mezi ně tehdy všudypřítomné nástroje StB. Divákovi ovšem předloženy až moc vyzývavě. 

A tady jakoby dosud celistvý příběh ztrácí niť. Trochu nelogická, naivní se zdá představa hlavních protagonistů, že o jejich tajném plánu – ilegálním přeletu hranic na Západ příslušníci StB nic netuší. Příběh se rozplývá. Chybí vyvrcholení, ač jakýsi pokus tady je. Ale není dobře zakomponován do příběhu.

Co ovšem film neztrácí, je již výše zmíněná atmosféra malého letiště, zcela zahlcena neskutečnou láskou k létání. Letecké záběry tvořené bez počítačové animace jsou toho důkazem. Navíc jsou podkresleny líbivou hudbou. Lze sice namítnout, že místy jsou záběry příliš dlouhé, hudba možná až moc podmanivá, že chybí skutečná scéna tragického pádu letadla, ale  přesto se tady podařilo přenést z plátna působivou atmosféru a nadšení pilotů malých letadel.

Do stěžejní „role“ bylo obsazeno letadlo Zlín 126 vyrobené v roce 1953 a které bylo kdysi zachráněno před totálním sešrotováním a likvidací. Režisér David Balda se ujal i kamery a své dvojrole se zhostil vzhledem ke zkušenostem a velmi mladému věku více než dobře. I tady lze sice vznést řadu připomínek, invektiv (a že jich před uvedením filmu bylo), že není absolvent FAMU, že někoho kopíruje, že film působí amatérsky. Ale po shlédnutí snímku ani jeden z argumentů, které se v médiích již objevily, mě nenapadl. Naopak režie, kamera působí z velké části velmi zdařile a profesionálně.

To ovšem nelze říci o scénáři. Jak již bylo uvedeno, chybí mu celistvost, dotažení některých scén či naopak zbytečně rušivě působí  „naservírování“ některých obrazů. Možná stačilo místy jen naznačit.

Narušitel trailer (2:31) | zdroj: YouTube

Přesto jde o snímek a to si zaslouží ocenění, který opět upozorňuje na spletitost naší nedávné historie, což není zcela jednoduché. Má kvalitní obsazení a je jeho velkou devízou.  Nesmíme opomenout nesporný talent Pavla Neškudly, charisma a skvělé odvedený herecký výkon Jiřího Dvořáka, laskavost nepřekonatelného Stanislava Zindulky a Petra Kostky, křehkost a citlivost Veroniky Arichteva a samozřejmě práci nadějného režiséra (pro tento film i kameramana, spoluscenáristu a producenta) Davida Baldu.

Hodnocení: 50 %

Narušitel (drama, Česko 2019)

Režie: David Balda
Scénář: David Balda, Petr Kult
Kamera: David Balda
Hudba: Michal Hrůza, Jiří Janouch
Hrají: Pavel Neškudla, Jiří Dvořák, Petr Kostka, 
Stanislav Zindulka, Veronika Arichteva, Matěj Anděl, Jan Sklenář, Filip Richtermoc, Ludmila Zábršová-Molínová, Jaroslav Lorenc

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko je rájem pro zahraniční filmové štáby: Loni utratily pět miliard,…

20.02.2019 10:53 Zahraniční filmové štáby strávily loni v českých lokacích a v ateliérech přes 1000 natáčecích dnů a…

Zemřel kameraman Stanislav Milota. Podílel na Spalovači mrtvol, natočil…

18.02.2019 17:35 Aktualizováno Ve věku 85 let zemřel dnes český kameraman a signatář Charty 77 Stanislav Milota. Manžel herečky…

Ženy v běhu stále vévodí kinům, na druhé místo se vyšvihla akční novinka

18.02.2019 16:58 Žebříček víkendové návštěvnosti tuzemských kin potřetí za sebou vede komedie režiséra Martina…

Zemřel Bruno Ganz, Hitler z Pádu Třetí říše

16.02.2019 12:32 Ve věku 77 let zemřel v Curychu švýcarský filmový a divadelní herec Bruno Ganz, informovala dnes…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama